Դրամի փոխարժեքը շարունակում է իր դրամատիկ վայրիվերումները։
Դատելով ամենից՝ մեզանում հիմա ոչ թե լողացող, այլ թռչկոտող և խորասուզվող փոխարժեքային քաղաքականություն է իրականացվում։
Բանն այն է, որ երեկվա խուճապային իրավիճակից հետո (դոլարի առքուվաճառքի «միջանցքը» 15 դրամի սահմաններում էր. դոլարի վաճառքի գին էր նշանակվել 465 դրամը) այժմ իրական փոխարժեք չկա, քանզի այն փոխարժեքը, որ ներկայացնում են բանկերը և փոխանակման կետերը, ինչ–որ առումով հարաբերական է։
Մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ փոխանակման կետերին ու բանկերին ներքին կարգով հրահանգվել է ֆիզիկական անձանց մինչև 1000 դոլար վաճառել, իսկ իրավաբանական անձանց՝ 10.000 դոլարից ոչ ավել (հոդվածը գրելու պահին այդպես էր)։ Ընդ որում, գրված առքուվաճառքի փոխարժեքը (440-442 դրամ մեկ դոլարի դիմաց) իրականության հետ կապ չունի, քանզի դոլարի գինը դե ֆակտո ավելի բարձր է (սկսած 445–ից)։
Թե ինչու է ԿԲ–ն այսպիսի քայլի գնացել, կարելի է միայն կռահել։
Իշխանությունները կանգնած են դիլեմայի առաջ։ Բաց թողնել փոխարժեքը կնշանակի անվերահսկելի ինֆլյացիայի հետ առերեսվել, ինչը հղի է ոչ միայն սոցիալ–տնտեսական, այլ նաև քաղաքական հետևանքներով. մարդիկ գների թանկացումից, այն էլ՝ Նոր տարվա շեմին, կարող են պարզապես կոշտ հեղափոխական զանգվածի վերածվել։
Մյուս կողմից էլ՝ իշխանությունները չեն կարող հաշվարկել, թե ներքին ու արտաքին գործոնների ազդեցության տակ ինչ կլինի դոլարի փոխարժեքի հետ, հետևաբար անիմաստ են համարում դոլարային ինտերվենցիաներով կայունացնել փոխարժեքի շուկան։ Արդյունքում՝ ընտրել են մի տարբերակ, ըստ որի՝ փոխարժեքը առաջին հայացքից կայուն է, բայց իրականում այդպես չէ։
Այս վիճակը, սակայն, երկար չի կարող շարունակվել։ Պարզ է, որ սա ռուսական ռուբլու գահավիժման հետևանք է, և մեր շուկան իր վրա զգում է ՌԴ–ից ուղարկվող տրանսֆերտների պակասեցումը, բայց, ամեն դեպքում, պետք է կառավարելի լողացող փոխարժեքային քաղաքականությամբ հստակություն մտցվի շուկայում, այլապես բիզնես դաշտը և շարքային քաղաքացիները, ոչ ռացիոնալ սպասումների ազդեցության տակ, կարող են այնպիսի վարքագիծ ցուցաբերել, որ երկար ժամանակ դրա տակից դուրս չենք գա բոլորս։
Ի դեպ, նման դեպքերում ընդունված է, որ պետության առաջին դեմքը հանդես է գալիս հայտարարությամբ՝ հստակ ներկայացնելով իրավիճակն ու փոխանցելով հակախուճապային «մեսիջներ»։ Բայց դե, Սերժ Սարգսյանի վարկանիշն այնքան ցածր է, որ ավելի լավ է՝ նա մարդկանց աչքերին չերևա, քանզի նրա ասածները հակառակ էֆեկտն են տալու, և խորացնելու են խուճապային տրամադրությունները։
Այնպես որ, միակ լուծումը, մեր կարծիքով, ԿԲ–ի կողմից իրական փոխարժեքին անցնելու կամային որոշումը պետք է լինի։ Դա կարճաժամկետում ցավոտ կլինի, բայց գոնե իռացիոնալ սպասումների դեմը կառնի և հնարավորություն կտա բիզնես դաշտում հստակեցում մտցնել։
ԴՐԱՄատիկ փոխարժեք

Курс драма продолжает драматичные скачки. Судя по всему, у нас проводится политика не плавающего, а подпрыгивающего или погружающегося курса.
Дело в том, что после вчерашней паники («коридор» купли-продажи доллара был в пределах 15 драмов, а отпускался доллар по 465 драмов) до сих пор не установился реальный обменный курс, так как предоставляемый банками и обменными пунктами курс валют в какой-то степени относительный.
По имеющейся у нас информации, обменным пунктам и банкам дано внутреннее распоряжение не продавать физическим лицам более 1000 долларов, а юридическим – более 10.000 долларов (по крайней мере на момент написания статьи было именно так). При этом прописанный курс купли-продажи (440-442 драма за доллар) не имеет ничего общего с реальностью, поскольку де-факто доллар стоит больше (от 445 драмов).
Почему же Центробанк пошел на данный шаг, можно лишь догадываться.
Власти стоят перед дилеммой. Отпустив курс, они столкнутся с неуправляемой инфляцией, что чревато не только социально-экономическими, но и политическими последствиями. Повышение цен, к тому же перед Новым годом, может превратить людей в жестко революционно настроенную массу.
С другой стороны, власти не могут рассчитать, что станет с курсом доллара под давлением внутренних и внешних факторов, поэтому считают бессмысленной стабилизацию рынка валюты посредством долларовых интервенций. Как результат, выбран вариант, при котором курс валют внешне стабилен, но в реальности не таков.
Однако подобное состояние долго длиться не может. Понятно, что это является результатом резкого падения российского рубля, и наш рынок ощущает на себе сокращение отправляемых из РФ трансфертов, но, в любом случае, нужно внести ясность на рынок посредством управляемого плавающего курса, иначе бизнес-поле и рядовые граждане под воздействием нерациональных ожиданий могут проявить такое поведение, негативные последствия которого придется очень долго устранять.
Кстати, в подобных случаях принято, когда первое лицо государства выступает с заявлением, четко преподнося ситуацию и направляя антипанические мессиджи. Однако рейтинг Сержа Саргсяна настолько низок, что лучше бы ему не показываться людям на глаза – его слова окажут обратный эффект и усилят панические настроения.
Так что, единственным вариантом, на наш взгляд, является волевое решение ЦБ по переходу на реальный курс. В краткосрочном плане это будет болезненным шагом, но хотя бы пресечет иррациональные ожидания и предоставит возможность внести ясность на бизнес-поле.
ДРАМатичный курс