Այն, որ հայաստանյան իշխանությունները ձախողվել են բոլոր ոլորտներում, ապացուցվում է վիճակագրական ծառայության տրամադրած թվերով։ «Նախաձեռնողականությունը» դրսևորվել է ինչպես մեր երկրի ներսում, այնպես էլ միջազգային ասպարեզում։
Այս ամենի արդյունքում իշխանությունները թուլացել են։ Չկա մի հանրային շերտ, որը չուզենա իշխանափոխություն (հատուկենտ ՀՀԿ–ականները և ՀՀԿ ղեկավարի նեղ թիմը հաշիվ չեն. նրանք հանրային շերտ չեն ներկայացնում)։ Ինչպես Սերժ Սարգսյանն էր անկեղծացել, ՀՀ քաղաքացիների առնվազն 80 տոկոսը դեմ է վարվող քաղաքականությանը։
Հիմա կարող է հարց առաջանալ՝ ինչպե՞ս է կարողանում Սարգսյանը գրեթե զրոյական լեգիտիմության պայմաններում պահել աթոռը։ Պատասխանը շատ պարզ է՝ պահում է, քանի որ հանրային բողոքը դեռ կազմակերպված և ինստիտուցիոնալ տեսք չի ստացել։ Պայքարի գլուխը կա՝ ԲՀԿ, ՀԱԿ և «Ժառանգություն», սակայն մարմինը ձևավորման փուլում է։
Մեր քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությունն ուզում է հեռացնել Սերժ Սարգսյանին, բայց հասարակական–քաղաքական ակտիվությունը զանգվածային բնույթ չի կրում։ Ակտիվ հատվածը գալիս է «եռյակի» հանրահավաքներին, իսկ մնացածը պայքարի պասիվ կողմնակիցներն են, այսինքն՝ կողմ են իշխանափոխությանը, բայց տանը նստած են։
Հակառակ կողմում իշխանական բուրգն է։ Ու ինչքան էլ այն հենարանից զուրկ և թուլացած լինի, այդուհանդերձ, որոշակի կազմակերպվածություն ունի՝ կանոնավոր բանակի տեսք։ Իսկ ահա ընդդիմադիր դաշտում, պատկերավոր ասած, ֆիդայական ջոկատներ են։
Հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ է կանոնավոր բանակ ստեղծել և այդ բանակով հակադրվել իշխանական բուրգին։ Միայն մոբիլիզացված և կազմակերպված հանրությունը կկարողանա առանց ցնցումների իշխանափոխություն անել։
Ամբողջ հանրապետությունով համաժողովրդական շարժման շտաբների ձևավորումը հենց այդ նպատակով է արվում։ Համաժողովրդական շարժումն այնքան պետք է հզորացնել, որ Սերժ Սարգսյանն ու իր թիմը ռիսկ չանեն կրակելու հրաման տալ, իսկ եթե նույնիսկ տան, ապա այդ հրամանները չկատարվեն։ «Մարտի 1»–ի կրկնության բացառումը հնարավոր է միայն ընդդիմադիր դաշտում կանոնավոր բանակի ստեղծման դեպքում։
Ֆիդայական ջոկատներով հնարավոր են միայն հախուռն գրոհ և էպիզոդիկ հաղթանակ։ Կանոնավոր բանակի դեպքում հաղթանակները դառնում են օրինաչափ և հիմնավոր։
Տեղին է հիշեցնելը, որ Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ էլ հաջողությունները եղան այն ժամանակ, երբ ֆիդայականությանը փոխարինելու եկավկանոնավոր բանակը։ Մինչ այդ նախկին ԼՂԻՄ տարածքի կեսը հանձնվել էր։ 1993թ. կեսերից սկսած՝ արդեն մերոնք անցան հակահարձակման, և ահագին հող ազատագրվեց։ Դա հնարավոր եղավ միայն կանոնավոր բանակի և այդ բանակի գլխին կանգնած բանիմաց հրամանատարության շնորհիվ (Սամվել Բաբայան, Քրիստափոր Իվանյան ...)։
Այնպես որ, քաղաքական դաշտում էլ պետք է պայքարող հսկայական կառույց ստեղծել և ստիպել իշխանություններին հեռանալ որքան շուտ, այնքան լավ։ Այլ ճանապարհ չկա։ Այլ ճանապարհը Շանթ Հարությունյանինն է, որն ազնիվ է իր պոռթկման մեջ, բայց՝ անարդյունավետ։
Կանոնավոր բանակո՞վ, թե՞ ֆիդայական ջոկատներով
Տեղին է հիշեցնելը, որ Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ էլ հաջողությունները եղան այն ժամանակ, երբ ֆիդայականությանը փոխարինելու եկավ կանոնավոր բանակը։ Մինչ այդ նախկին ԼՂԻՄ տարածքի կեսը հանձնվել էր։ 1993թ. կեսերից սկսած՝ արդեն մերոնք անցան հակահարձակման, և ահագին հող ազատագրվեց։ Դա հնարավոր եղավ միայն կանոնավոր բանակի և այդ բանակի գլխին կանգնած բանիմաց հրամանատարության շնորհիվ (Սամվել Բաբայան, Քրիստափոր Իվանյան ...)։

О том, что власти Армении провалились по всем направлениям, свидетельствуют даже официальные статистические данные. «Инициативность» проявила себя как внутри страны, так и на международной арене.
В результате власти ослабли. Нет ни одного социального слоя, который не хотел бы смены власти (редкие члены РПА и представители узкой команды власти во главе с Сержем Саргсяном не в счет – они не представляют какой-либо общественной прослойки). Как некогда признался сам руководитель РПА, как минимум 80 процентов граждан страны против проводимой властями политики.
В этой связи может возникнуть логичный вопрос: как Саргсяну в условиях нулевой легитимности удается удерживать свое кресло? Ответ на него прост: удается, потому что общественное недовольство пока не организовано и не получило институционального выражения. Конституция этой борьбы представлена «головой» в лице ППА, АНК и «Наследия», однако «тело» пока еще находится на стадии формирования.
Подавляющее большинство наших граждан хочет отстранения Сержа Саргсяна, однако общественно-политическая активность пока не носит массового характера. Активная часть приходит на митинги «тройки», а остальные являются пассивными сторонниками борьбы, то есть выступают за смену власти сидя у себя дома.
По другую сторону находится властная пирамида. Как бы она ни была лишена опоры и насколько бы слабой ни была, она все-таки обладает определенной степенью организованности и сродни регулярной армии. На оппозиционном же поле, образно говоря, действуют фидаинские отряды.
Для достижения успеха ей нужно противопоставить столь же регулярную армию. Добиться смены власти без потрясений может лишь мобилизованное и организованное общество.
Формирование штабов общенародного движения по всей стране именно эту цель и преследует. Движение нужно усилить настолько, чтобы Серж Саргсян и его команда даже не рискнули приказать открыть огонь, а если и дали подобный приказ, то он не был выполнен. Исключение повторения «1 марта» возможно лишь при формировании на оппозиционном поле регулярной армии.
Фидаинскими отрядами можно перейти лишь в отчаянное наступление, добившись исключительно эпизодических побед. В случае же регулярной армии победа становится закономерной и основательной.
Уместно напомнить, что успехи в Арцахской войне также наступили лишь тогда, когда на смену фидаинским отрядам пришла регулярная армия. До этого была сдана половина территории бывшей НКАО. С половины 1993 года наши перешли в контрнаступление и освободили немало территорий. Это стало возможным лишь благодаря регулярной армии и стоящему в ее главе грамотному командованию (Самвел Бабаян, Христофор Иванян…).
Так что, на политическом поле тоже нужно создать колоссальную структуру для борьбы и вынудить власти уйти, и чем раньше, тем лучше. Иного пути нет. Альтернативой является путь Шанта Арутюняна, который, несмотря на всю честность его порыва, неэффективен.
Регулярной армией или фидаинскими отрядами?