Անդրանիկ Միհրանյան. «Կասկած չկա, որ Սերժ Սարգսյանը շատ ավելի ճկուն է, իսկ Էդիկ Նալբանդյանը՝ շատ ավելի պրոֆեսիոնալ, քան Վարդան Օսկայանը»
-Կասկած չկա, որ Սերժ Սարգսյանը շատ ավելի ճկուն է, իսկ Էդիկ Նալբանդյանը՝ շատ ավելի պրոֆեսիոնալ, քան Վարդան Օսկայանը,- ՄԱԱ-ում «7օր»-ին ասել է Ժողովրդավարության և համագործակցության Նյու-Յորքի ինստիտուտի տնօրեն Անդրանիկ Միհրանյանը՝ հավելելով, որ ՀՀ բոլոր 3 նախագահների հետ էլ անձնական մտերմիկ հարաբերություններ է ունեցել։
-Իհարկե, Էդիկ Նալբանդյանի դպրոցն ու դիվանագիտական կուլտուրան տասնյակ անգամ ավելի բարձր է, և, վերջիվերջո, տարբեր են նրանց «բեքգրաունդները»։ Մեկը գերհզոր պետության հայտնի դիվանագետն է եղել և հասել է մեծ արդյունքների, մյուսը, չեմ ուզում վիրավորական լինի, բայց ուղղակի հայկական ինչ-որ սփյուռքային շրջաններում մեծացած և նոր Հայաստանում աճած, զարգացած և հաճելի մի մարդ, բայց, իհարկե, չունենալով այն պետականության և պրոֆեսիոնալիզմի հասկացողությունն ու իմաստը, որը բնորոշ է այն մարդուն, ով եղել է դիվանագետ գերհզոր պետության համար։
Ա. Միհրանյանը նաև հավելել է, որ դժվար է խոսել Ռոբերտ Քոչարյանի արտաքին քաղաքականության մասին, «որովհետև ավելի անհեթեթ  հասկացողություն, քան կոմպլեմենտար քաղաքականությունն է, երևի դիվանագիտության պատմության մեջ չի եղել»։
Ըստ Ա. Միհրանյանի՝ Ռ. Քոչարյանի նախագահությունը կարող էր փայլուն ավատրվել, եթե նա Քի Ուեսթում ԼՂ-ի խնդրի կարգավորմանն առնչվող փաստաթուղթը ստորագրեր։ Սակայն դրանից հետո, ըստ Ա. Միհրանյանի, հայկական դիվանագիտությունը մոտ 7 տարի իներցիոն և ոչ թե նախաձեռնողական բնույթ է կրել։

Андраник Мигранян: «Нет сомнений, что Серж Саргсян гораздо более гибкий, а Эдик Налбандян гораздо более профессиональный, чем Вардан Осканян»
«Нет сомнений, что Серж Саргсян гораздо более гибкий, а Эдик Налбандян гораздо более профессиональный, чем Вардан Осканян», - в Национальном пресс клубе сказал «7or» директор нью-йоркского института демократии и сотрудничества Андраник Мигранян, добавив, что он у него были личные теплые отношения со всеми тремя президентами РА.
«Конечно, дипломатическая культура и школа Эдика Налбандяна в десятки раз выше и, в конце концов, различны и их «бэкграунды».  Один был известным дипломатом сверхмогучей державы и достиг больших результатов, другой, не хочу, чтобы было обидно, но просто выросший в каких-то районах диаспоры и состоявшийся в новой Армении, развитый и приятный человек, но конечно, не имея понятия и мудрости той государственности и професссионализма, которые присущи тому человеку, который был дипломатом в сверхмогучем государстве», - сказал Андраник Мигранян.
Он также добавил, что трудно говорить о внешней политике Роберта Кочаряна, «поскольку  более нелепого понятия, чем комплементарная политика, наверное, не было в истории дипломатии».
По мнению А. Мартиросяна, президентство Р. Кочаряна могло закончиться блестяще, если бы он подписал в Ки-Уэсте документ, связанный с урегулированием Карабахской проблемы. Однако после этого, по словам, А. Миграняна, «армянская дипломатия около 7 лет носила инерционный, а не инициативный характер».