Փորձագետ. «Ուժի չկիրառումն իր համար զիջում է սարքել պատերազմում պարտված կողմը»
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ԼՂՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, փորձագետ, «Անալիտիկոն» հանդեսի գլխավոր խմբագիր Գեղամ Բաղդասարյանը խոսելով Ղարաբաղի հարցի մասին՝ ասել է.
-Չեմ կարծում, թե այս տարի լուրջ փոփոխություններ լինեն բանակցային գործընթացում։ Ավելի շուտ ամեն ինչ նպատակաուղղված կլինի նրան, որպեսզի բանակցային գործընթացը պահպանվի, քանի որ լուրջ վտանգ կա, որ կողմերից մեկը՝ տվյալ դեպքում Ադրբեջանը, կարող է դուրս գալ բանակցային գործընթացից և այլ ճանապարհ ընտրել։
Ապա հավելել է, որ այլ ճանապարհ ասելով ինքը նկատի ունի պատերազմը։ Գ. Բաղդասարյանը նաև նշել է, որ այնուամենայնիվ բանակցային գործընթացից Ադրբեջանի դուրս գալու համար լուրջ հիմքեր չի տեսնում։ Իսկ այն, որ ամեն կարևոր իրադարձությունից առաջ Ադրբեջանն ուժեղացնում է իր ռազմական հռետորությունը, ընդամենը ցույց է տալիս, որ չի ուզում որևէ զիջում անել բանակցային գործընթացում, իսկ այն, որ խնդրի խաղաղ կարգավորմանը, ուժի չկիրառմանը համաձայնություն է տալիս, այդ երկրի կարծիքով՝ արդեն իսկ մեծագույն զիջում է։
-Այսինքն ստացվում է, որ ուժի չկիրառումն իր համար զիջում է սարքել պատերազմում պարտված կողմը, մինչդեռ շատ ավելի տրամաբանական կլիներ, որ ուժի չկիրառումն իր համար զիջում համարեր պատերազմում հաղթած կողմը,-ասել է բանախոսը։

Эксперт: «Проигравшая в войне сторона превратила неприменение силы в свою уступку»
Говоря во время встречи с журналистами о Карабахской проблеме, бывший депутат Национального собрания Республики Арцах, эксперт, главный редактор издания «Аналитикон» Гегам Багдасарян сказал:
«Не думаю, что в этом году в переговорном процессе будут серьезные перемены. Скорее, всё будет идти к тому, чтобы переговорный процесс сохранился, поскольку есть серьезная опасность, что одна их сторон, в данном случае Азербайджан, может выйти из переговорного процесса и избрать другой путь».
Эксперт отметил, что под «другим путем» он имеет в виду войну. Багдасарян также добавил, что, тем не менее, он не видит серьезных оснований для выхода Азербайджана из переговорного процесса. То, что перед каждым важным событием Баку усиливает свою милитаристскую риторику, всего лишь показывает, что он не хочет идти на какие-либо уступки в переговорном процессе, а то, что они соглашаются на мирное урегулирование проблемы и неприменение силы, по их мнению, является величайшей уступкой.
«То есть, выходит, что проигравшая в войне сторона превратила неприменение силы в свою уступку. Между тем, было бы гораздо логичнее, чтобы неприменение силы своей уступкой считала бы победившая в войне сторона», - сказал Г. Багдасарян.