Բնապահպանական ոլորտը հստակ կառավարվո՞ւմ է
Բնապահպանական ոլորտի վերահսկողության վերաբերյալ խոսելիս ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանն ասել է, թե իր հանձնարարականով նախարարությունն ամեն շաբաթ հանրությանը տեղեկատվություն է տրամադրում կատարած աշխատանքների, արձանագրված խախտումների և ընդհանրապես տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։
Նա նշել է, թե նախարարությունը կաշկանդված չէ, որ թվեր չներկայացնի կամ իրական տվյալները կոծկի.
-Բնականաբար, եթե կա խախտում, այն մեր կողմից արձանագրվում է, միջոցներ են կիրառվում, և տեղեկատվությունը տրամադրվում է հնարությանը։
Այդուհանդերձ նա նշել է, որ վերահսկողություն հնարավոր չէ իրականացնել ամեն օր՝ ստուգումները տեղի են ունենում տարեկան մեկ անգամ։
Ինչ վերաբերում է անտառներին, նախարարն ասել է, թե անտառշահագործման խնդիրներն իրականացվում են գյուղնախարարության, իսկ անտառվերահսկողութանը՝ բնապահպանության նախարարության միջոցով։
-Այստեղ, այո, մենք տարբեր անտառտնտեսություններ ենք ստուգել, և ստուգման արդյունքում պարզվել են և՛ հատված ծառեր, և՛ քամատապալ, և՛ իրենց գործառույթների շրջանակներում իրականացվող աշխատանքներ։ Օրենքի պահանջն է, որ եթե վնասի չափը գերազանցում է 400 հազ. դրամը, ապա պետք է համապատասխան ընթացք տալ և գործ հարուցել, ինչն էլ մեր կողմից իրականացվել է,-ասել է Արամ Հարությունյանը։

Сфера охраны природы находится под контролем?
Говоря о контроле над сферой экологии, министр охраны природы РА Арам Арутюнян заявил, что, по его поручению, еженедельно министерство оповещает население о проведенной работе, зафиксированных нарушениях и о ситуации в целом.
Он отметил, что министерство не находится в столь скованном состоянии, чтобы не представлять цифры или скрывать истинные данные.
«Естественно, если есть нарушения, мы фиксируем их, предпринимаем меры и оповещаем об этом население», - отметил он.
Тем не менее, он добавил, что невозможно осуществлять контроль ежедневно, отметив, что проверки проводятся раз в год.
По словам министра, проблемы, связанные с эксплуатацией лесных ресурсов, решает Министерство сельского хозяйства, а контроль над этим проводит Министерство охраны природы.
«Мы провели проверку различных лесных хозяйств и выявили ряд нарушений, наносящих ущерб экологии. По закону, если размер ущерба превышает 400 тыс. драмов, то необходимо возбудить уголовное дело, что мы и сделали», - подчеркнул Арам Арутюнян.