Ինչո՞ւ տեղի ունեցավ «Մարտի 1»–ը, և ո՞ւմ էր այն ձեռնտու
2008թ. մարտի 1–ին տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունների հետ կապված իրավական գնահատականի հարցը դեռևս բաց է մնացել, ինչը մեզանում առկա դատաիրավական համակարգի պայմաններում զարմանալի չէ։
Ճիշտ է, «Մարտի 1»–ի գործով դատավարություններ են տեղի ունեցել, մարդիկ են դատապարտվել, բայց դե, բոլորն էլ հասկանում են, որ դրանք քաղաքական և պատվիրված դատավարություններ էին, ու որևէ կապ չունեին արդարադատության հետ։
Բաց է մնացել նաև դեպքերի քաղաքական գնահատականի հարցը։ Պարզ է, որ «Մարտի 1»–ի պատասխանատուն իշխանությունն է, բայց անհրաժեշտ է հստակ, այլ ոչ թե ընդհանրական քաղաքական գնահատական տալ կատարվածին, քանզի քաղաքականը նույնպես կարևոր է, եթե չասենք՝ ամենակարևորը։ Ի վերջո, քաղաքական գործընթացները հանգեցրին «Մարտի 1»–ին։
Եվ ուրեմն, արժե հասկանալ, թե ինչո՞ւ տեղի ունեցավ «Մարտի 1»–ը, ո՞ւմ էր այն ձեռնտու, և ամենակարևորը՝ ի՞նչ է պետք անել նմանատիպ երևույթների կրկնությունը բացառելու համար։
Սկսենք երկրորդ հարցից։
Ո՞ւմ էր ձեռնտու «Մարտի 1»–ը
Հին ժամանակներից եկած մեթոդ կա։ Երբ ինչ–որ բան է պատահում, ու փորձում են հասկանալ, թե ինչն ինչոց է, բարձրացնում են «Ո՞ւմ էր դա ձեռնտու» հարցը, որը «Ո՞վ շահեց դրա արդյունքում» հարցի համարժեքն է։
Եթե հարցին նայենք իշխանության համար մղվող պայքարի տեսանկյունից, ապա «Մարտի 1»–ը ձեռնտու էր բացառապես Սերժ Սարգսյանին, քանզի առանց ուժի կիրառման՝ նա Բաղրամյան 26–ում հայտնվելու շանս չուներ։
«Մարտի 1»–ի շահառուն Սարգսյանն է, և այստեղ երկրորդ կարծիք լինել չի կարող։ Հակառակ պարագայում, եթե նա չէր ուզում արյան վրա գալ իշխանության, ապա կարող էր մարտի 1–ի դեպքերից հետո պարզապես հրաժարական տալ կամ չխոչընդոտել ՍԴ–ի որոշմանը, որը կարող էր նոր ընտրությունների նշանակման օգտին լինել։
Ուժ կիրառվեց շատ չոր հաշվարկի հիման վրա։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանի գլխավորած ուժը գնալով հզորանում էր, ընդդիմությունը զուգահեռաբար վիճարկում էր ընտրության արդյունքները Սահմանադրական դատարանում, և եթե այդ ալիքը հասներ մինչև ՍԴ նիստի օրը, ապա պարզ է, որ Գագիկ Հարությունյանի ղեկավարած «կանտոռան» ստիպված էր լինելու չեղյալ հայտարարել ընտրության արդյունքները։
Իսկ այն, որ Գ. Հարությունյանն իր տեսակով այնպիսին է, որ ուժ տեսնելիս ստիպված (վախից) առաջնորդվում է ՀՀ սահմանադրությամբ և օրենքներով, կասկածից վեր է։ Հրե՛ն, «կուտակայինի» հետ կապված միջին էներգետիկայի մեկ հանրահավաքը ՍԴ–ին ստիպեց օրենքի կիրառումը կասեցնող կիսահղի որոշում ընդունել։ Դե պատկերացրեք, թե ինչպիսի որոշում կընդուներ ՍԴ–ն 2008–ին, եթե փողոցում մի քանի հարյուր հազար մարդ լիներ կանգնած։ Իսկ որ այդքան մարդ կլիներ՝ կասկած չի հարուցում։
Իշխանությունները շատ լավ հասկանում էին այդ ամենը, և Սերժ Սարգսյանը ստիպված եղավ ղեկավարել այն շտաբը, որը զբաղվել է ուժային գործողությունների կառավարմամբ։
Ռոբերտ Քոչարյանը գործընթացը ղեկավարում էր որպես ՀՀ նախագահ, բայց արտակարգ դրության բուն գործառույթները դրված էին կառավարության վրա, որն այն ժամանակ ղեկավարում էր վարչապետ Սերժ Սարգսյանը։
Հարկ է առանձնահատուկ ընդգծել, որ «Մարտի 1»–ից շահած դուրս չեկան և՛ Ռոբերտ Քոչարյանը, և՛ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը։ Եթե որևէ մեկը կարծում է, թե նրանք շահել են, ապա թող ցույց տա այդ շահը։
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ պետք է նշել, որ մարտի 1–ի հետ կապված լուրջ ասելիք ունի Ռոբերտ Քոչարյանը։ Նրա լռությունը նախկին ընկերն անբարո կերպով շահագործում է, իսկ հանրությունը «ծամում» է այն, ինչ տալիս են նույն նախկին ընկերոջ քարոզչագործիքները։
Սերժ Սարգսյանի կողմից ստեղծված «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան, 2008–ից սկսած, փորձում է բոլոր մեղքերը բարդել Քոչարյանի վրա ու այնպիսի տպավորություն ստեղծել, թե, իբր, Սերժ Սարգսյանը չէր ուզում «Մարտի 1», բայց չար Քոչարյանը զոռով նրան նախագահ դարձրեց, ու ինքն էլ ստիպված եղավ տեղի տալ ճնշումներին՝ նախագահի աթոռին հայտնվելով 10 զոհի գնով։ Քոչարյանի լռությունն այս թեմայով պարզապես լկտիացնում է սերժականներին ու հնարավորություն տալիս ջրից չոր դուրս գալ։
Սերժական քարոզիչներն ուզում են ՀՀԿ ղեկավարին «Մարտի 1»–ի կազմակերպչից ու միակ շահառուից դարձնել «Մարտի 1»–ի զոհ, իսկ Քոչարյանին ներկայացնել որպես միակ պատասխանատու, սակայն Հայաստանում քանի՞ հիմար մարդ կա, որ թույլ տա այդպես մանիպուլացնել իրեն։
Պարզ է, որ «Մարտի 1»–ով միայն Սարգսյանը կարող էր, այսպես ասած, հաղթել ու մարսել ընտրակեղծիքները։ Հետևաբար, միայն անմեղսունակները կարող են հավատալ, որ բարի Սերժ Սարգսյանը 2008–ի մարտի 1–ին տանը լացել է բարձի տակ, կառավարության շենքում հանրահավաք է արել Քոչարյանի դեմ, «Լևո՛ն, նախագա՛հ» պաստառը բռնած՝ ման է եկել իր կաբինետում, բայց չի կարողացել ուժի կիրառման որոշման դեմն առնել ու ստիպված համակերպվել է Քոչարյանի ասածների ու արածների հետ։
Ինչո՞ւ տեղի ունեցավ «Մարտի 1»–ը
«Մարտի 1»–ի հիմքերը դրվել էին 2008ից շատ ավելի շուտ։ Դրա հիմքերը պետք է փնտրել կապիտալի նախնական կուտակման և հետագա լեգիտիմացման գործընթացներում։
Խոշոր կապիտալը կամաց–կամաց ձգտում էր իշխանություններից տարանջատման և լեգիտիմացման, իսկ իշխանության ներսից Սերժ Սարգսյանը ձգտում էր խոշոր կապիտալի վերաբաշխման և Հայաստանի թուրքմենբաշիացման։ Նրան հոգեհարազատ է պետական կառավարման ալիևյան կամ քադաֆիական մոդելը, որի պայմաններում փողն ու իշխանությունը կենտրոնացված են իր ձեռքում։
Նախքան «Մարտի 1»–ը Հայաստանում տեղի էր ունեցել ներիշխանական կրիմինալ հեղաշրջում, որն էլ պատճառ դարձավ հետագա արյունալի իրադարձությունների։
Բանն այն է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած իշխանական բուրգը միահեծան չէր։ Այն իր բնույթով ժողովրդավարական չէր, բայց նաև տոտալիտար չէր։ Այսինքն, գործ ունեինք կիսաավտորիտար ռեժիմի հետ, որի պայմաններում փոքր ու միջին բիզնեսն ազատ էին այնքան ժամանակ, քանի դեռ հայտ չէին ներկայացրել խոշոր դառնալու։ Խոշորն արդեն իշխանական «տանիքի» տակ էր, ձևավորված էր 20-30 ընտանիքների վրա հիմնված խոշոր բիզնեսի դաշտ։
Քաղաքական առումով քոչարյանական համակարգը ներքին խաղի կանոններ ուներ։ Առկա էին ներհամակարգային զսպումների ու հակակշիռների մեխանիզմներ, որոնք կայունություն էին ապահովում համակարգի և էքստենսիվ տնտեսական աճ Հայաստանի համար։
Սկսած 2000թ.–ից՝ Ռ. Քոչարյանի հենարան էին հանդիսանում քաղաքական ուժերի կոնգլոմերատը (ՀՀԿ, ՀՅԴ, ՕԵԿ (որոշ պահից սկսած նաև՝ ՄԱԿ)), վարչակառավարչական ապարատը (Արմեն Գևորգյանի գլխավորությամբ), խոշոր բիզնեսը, որոնց ընդունված է օլիգարխիա կամ քրեաօլիգարխիա անվանել։ Այս հենասյուներից որևէ մեկը հսկիչ փաթեթ չուներ բուրգի ներսում, ինչը հնարավորություն էր տալիս երկրորդ նախագահին արբիտրի դեր կատարել և ապահովել համակարգի բնականոն գործունեությունը։
Քոչարյանական համակարգում բոլոր ազդեցիկ ուժերն ու անհատները միմյանց զսպում և հակակշռում էին։ Վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը հանդիսանում էր ինչպես պետական բյուրոկրատիայի, այնպես էլ տարածքային կառավարման համակարգերի լոբբիստը։ Միայն առաջին հայացքից կարող էր թվալ, թե նա ազդեցություն չունի որոշումների կայացման վրա և ընդամենը աթոռ զբաղեցնող է, սակայն դա այդպես չէր։
Պետական կառավարման համակարգի բնականոն գործունեության ապահովման առումով իր հսկայական դերն ուներ Արմեն Գևորգյանը։
Խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչներին (բացառությամբ Գագիկ Ծառուկյանի և Հրանտ Վարդանյանի) և քրեաօլիգարխիկ շրջանակներին կոորդինացնում էր Սերժ Սարգսյանը։
Ահա այս ներքին բազմավեկտորությունն էր ապահովում քոչարյանական բուրգի կուռ լինելը։ Այդ բուրգը միայն արտաքուստ էր սուպերմոնոլիտ և բռնակալական թվում։ Իրականում այն խաչաձև հանգույցների համադրություն էր՝ արբիտրաժային ինստիտուտի առկայությամբ։
Երբ Քոչարյանը 2003–ի նախագահական ընտրություններից հետո նախաձեռնեց սահմանադրական փոփոխություններ և որոշեց բարձրացնել ԱԺ–ի ու Կառավարության դերն՝ ի հաշիվ նախագահական ինստիտուտի, բուրգի ներսում հասկացան, որ երկրորդ նախագահը նախապատրաստվում է վարչապետական կառավարման մոդելի, որի պարագայում համեմատաբար ավելի բաց է լինելու համակարգը։
Քոչարյանի առաջարկած տարբերակին, օբյեկտիվ ու սուբյկետիվ դրդապատճառներից ելնելով, կողմ էին քոչարյանական հենարան հանդիսացող բոլոր սուբյեկտները՝ բացառությամբ քրեաօլիգարխիայի պարագլուխ Սերժ Սարգսյանի, քանզի նա իրեն էր տեսնում ապագա նախագահի դերում և չէր ուզում փոխել 1995–ի Սահմանադրությունը, որն անսահման լիազորություններ է տալիս նախագահին։ Պատահական չէր, որ Սերժ Սարգսյանն ու իր թիմը չէին մասնակցում սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացին՝ «տակից» աջակցելով արամզավենիչական ընդդիմության «Ո՛չ»–ի շարժմանը (շատերը, թերևս, միայն հիմա են գլխի ընկնում, որ «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավարն «էն գլխից» համագործակցել է Սերժ Սարգսյանի հետ)։
Պարզ է, որ փոփոխված Սահմանադրության շրջանակներում քոչարյանական պլաններին կարող էր նպաստել խճանկարային խորհրդարանը, այսինքն՝ որևէ քաղաքական ուժի՝ հսկիչ փաթեթ ունենալու բացառումը։
Երբ Սահմանադրության նախագիծն անցավ, Սերժ Սարգսյանին այլ բան չէր մնում, քան իրականացնել ներիշխանական կրիմինալ հեղաշրջում։ Նա դարձավ ՀՀԿ–ական՝ իր հետ տանելով «հայերեն վատ խոսող տղաներին»՝ կրիմինալին, և սկսեց նախապատրաստվել 2007թ. խորհրդարանական ընտրություններին։ Կրմինալին իր հետ ՀՀԿ մտցնելով՝ Սերժ Սարգսյանը պետական բյուրոկրատիան ինտեգրեց կրիմինալի հետ՝ այդպիսով հիմք դնելով ընտրակեղծիքների ինստիտուտը փողոցից դեպի պետական համակարգ տեղափոխելուն։
Սարգսյանը խնդիր դրեց կրմինալի հետ նախ վերցնել ԱԺ հսկիչ փաթեթը և ապա, դրա շնորհիվ, դառնալ նախագահական ընտրություններում իշխանության թեկնածուն։
Այն օրերին բոլորը գիտեին, որ նա մրցելու է ընդդիմադիր դաշտ տեղափոխված Արթուր Բաղդասարյանի հետ։ Հետևաբար, ԱԺ ընտրություններում բացարձակ հաղթանակ տանելուց զատ՝ Սարգսյանը պետք է փորձեր նաև ջարդել ՕԵԿ–ին, որպեսզի 2008–ի նախագահական ընտրությունները վերածվեին ֆորմալ միջոցառման։
Սարգսյանի այդ ծրագրերին խանգարում էր միայն ՀՀԿ նախագահ և համատեղությամբ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը, բայց վերջինս Սերժ Սարգսյանի ծրագրերի իրականացմանը նպաստող պահին հանկարծամահ եղավ (փաստորեն, այնպես է ստացվել, որ ՀՀԿ–ն ղեկավարող և վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Վազգեն Սարգսյանի ու Անդրանիկ Մարգարյանի մահերը նպաստել են Սերժ Սարգսյանի կարիերայի աճին. 1999–ի հոկտեմբերի 27–ից հետո նա Պաշտպանության նախարար դարձավ և դե ֆակտո՝ երկրի երկրորդ դեմքը, իսկ Մարգարյանի մահը ճանապարհ բացեց դեպի նախագահական աթոռ)։
Մարգարյանի մահից հետո Սարգսյանը զբաղեցրեց նրա զույգ աթոռներն ու օրակարգից դուրս թողեց այն հարցը, թե ով պետք է լինի ՀՀԿ–ի թեկնածուն 2008–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ (այն ժամանակ ՀՀԿ–ի ճնշող մեծամասնությունն ուզում էր, որ նախագահական ընտրությունների ժամանակ Անդրանիկ Մարգարյանը լինի իշխանության թեկնածուն, սակայն Քոչարյանը նախագահի աթոռին էր տեսնում Վարդան Օսկանյանին՝ իր վարչապետությամբ և Սերժ Սարգսյանի դերակատարման պահպանմամբ, իսկ Անդրանիկ Մարգարյանին վերապահված էր ԱԺ նախագահի դերը)։
2007–ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ տեղի ունեցած ընտրակեղծիքների շնորհիվ Սերժ Սարգսյանի կողմից սեփականաշնորհված ՀՀԿ–ն ստացավ ԱԺ ձայների 50 տոկոսից ավելին, ինչն անապատացրեց քաղաքական դաշտը։ Դա էլ հենց այն կրիմինալ հեղաշրջումն էր, որը նպաստեց քաղաքական ու տնտեսական հետագա կատակլիզմներին։
Խորհրդարանը տնամերձ բոստանի վերածելուց հետո Սարգսյանն արդեն կանխավայելում էր իր հեշտ հաղթանակը 2008–ին ու պատրաստվում սեփականության մեծածավալ վերաբաշխման (փոքր բիզնեսին նա արդեն պատերազմ հայտարարել էր պարզեցված հարկի վերացմամբ), երբ մեծ քաղաքականություն վերադարձավ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը՝ խառնելով Սարգսյանի խաղաքարտերը։
Առաջին նախագահի վերադարձն ու նրա կիրառած արմատական հռետորաբանությունը խոչընդոտ դարձավ Սարգսյանի համար, բայց մյուս կողմից էլ միավորեց ճաքեր տված ու որոշակիորեն թուլացած քոչարյանական բուրգի տարբեր հատվածներին (հիշեցնենք, որ ՕԵԿ–ն իշխող կոալիցիայից դուրս էր գտնվում և առանձին էր մասնակցում նախագահական ընտրություններին, իշխանական կոալիցիայի մաս կազմող ՀՅԴ–ն նույնպես սեփական թեկնածուով էր մասնակցում նախագահական ընտրություններին, իսկ ԲՀԿ–ն Սերժ Սարգսյանին պաշտպանում էր համակարգային իներցիայից, այլ ոչ թե մեծ ցանկությունից ելնելով)։
Բնական է, որ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի պես հզոր թեկնածուի և մեծ ալիքի պարագայում միայն ներիշխանական կոնսոլիդացիան կարող էր դիմադրություն ցույց տալ և ապահովել իշխանության վերարտադրություն։ Այդ պայմաններում գերբարձր նշանակություն ստացավ Ռոբերտ Քոչարյանի դերը։ Առանց նրա պարզապես հնարավոր չէր լինի հավաքել 2007–ից հետո առաջացած իշխանական բեկորները։ Սերժ Սարգսյանը դա շատ լավ հասկանում էր և ստիպված էր թաքնվել Քոչարյանի թիկունքում՝ հետագայում ողջ մաղձն իր քսան տարվա ընկերոջ վրա թափելու մտադրությամբ (սա առանձին հոգեվերլուծության թեմա է)։
Սարգսյանը կուզենար հեշտ հաղթել ու որևէ մեկին պարտական չլինել նախագահականում հայտնվելու հարցում, սակայն չկարողացավ ու դրա համար մինչև հիմա վրեժ է լուծում Տեր–Պետրոսյանից ու Քոչարյանից, քանզի առաջինը թույլ չտվեց թատերական ներկայացման վերածել նախագահական ընտրությունները և լավ կռիվ տվեց, իսկ երկրորդն աջակցեց Սարգսյանին նախագահ դառնալու հարցում։ Կոմպլեքսներ ունեցող մարդու համար դրանք դաժան հարվածներ են։ Ինչևէ։
Երկրորդ նախագահը 2008–ին կրկին կոնսոլիդացրեց իշխանական թիմը նաև այն հաշվարկով, որ հնարավոր կլինի հետագայում գոնե մասամբ աշխատեցնել այն սցենարը, որը նախագծվել էր 2005–ի Սահմանադրության շրջանակներում։ Ասել է թե՝ Քոչարյանին ու իշխանական բուրգի մյուս բոլոր հատվածներին (այդ թվում՝ ՀՅԴ–ին ու ԲՀԿ–ին) ձեռնտու էր, որպեսզի նախագահական ընտրություններն անցնեն երկու փուլով, ինչը կստիպեր Սարգսյանին գնալ լայն կոնսոլիդացիայի ապահովմանն ու միահեծան իշխանության բացառմանը։
Ընտրությունների երկրորդ փուլի պարագայում լայն իշխանական կոալիցիայի ձևավորումը հնարավորություն կտար նաև խուսափել հանրային դժգոհության ալիքից, և, բացի այդ, բոլորն իրենց տեղը կունենային, և տնտեսության մեջ այսպիսի խայտառակ արդյունքներ չէին գրանցվի, քանզի Սերժ և Տիգրան Սարգսյանների ղեկավարման օրոք արձանագրված ՀՆԱ անկումն ու աղքատության աճը ոչ թե միջազգային ազդեցության, այլ նեոբոլշևիկյան մոդելի կիրառման հետևանք են։
«Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցումից հրաժարվելը, սակայն, ոչ մի կերպ չէր մտնում 2007–ից այդ իդեա–ֆիքսով ապրող Սերժ Սարգսյանի պլանների մեջ։ Դա էր պատճառը, որ նա տոտալ ընտրակեղծիքների դիմեց, որպեսզի մեկ փուլով իր հարցերը լուծի և «քցի» բոլորին, այդ թվում՝ իր հենարան հանդիսացող կրիմինալ և օլիգարխիկ շրջանակներին։
Սարգսյանի ամբողջատիրական այդ քայլերը բերեցին հանրային ընդվզման։ Արդյունքները բոլորս տեսանք։
Հետընտրական իրադարձությունները հաստատեցին սպասվող վտանգների մասին զգուշացնող և հետընտրական արյունալի բախումներ կանխատեսող փորձագետների ու վերլուծաբանների ասածները։
Եվ այսպես, «Մարտի 1»–ը տեղի ունեցավ Սերժ Սարգսյանի ագահության և նեոբոլշևիկյան մտածողության պատճառով։ «Մարտի 1»–ի պատվիրատուն հենց ինքն է։
Սարգսյանը չէր ուզում կիսել իշխանությունը որևէ մեկի, առավել ևս՝ հանրության հետ։ ՀՀԿ ղեկավարը խնդիր էր դրել «մեկ ընտանիքին» ծառայող հակամարգ ստեղծել, որի պայմաններում երեկվա յուրայինները դառնում են անընդունելի և անհանդուրժելի։
Արյունալի դեպքերը վերջնականապես փակեցին Ռ. Քոչարյանի՝ Սերժ Սարգսյանի նախագահության օրոք իշխանական համակարգում մնալու հնարավորությունները (ենթադրաբար՝ վարչապետի տեսքով)։ Սերժ Սարգսյանին, ըստ այդմ, արյունը պետք էր ոչ միայն ընդդիմության դեմն առնելու, այլ նաև «յուրայիններից» ձերբազատվելու և ալիևյան համակարգ ստեղծելու համար։
Մեկ փուլով արձանագրված «հաղթանակն» էր պատճառը, որ ամբողջ հանրությունը (նույնիսկ նրանք, ովքեր Տեր–Պետրոսյանին չէին ընդունում, միացան առաջին նախագահին) կոնսոլիդացվեց Սերժ Սարգսյանի դեմ, և այդ պայմաններում միայն հրաշքը մեզ հետ կպահեր արյունալի բախումից։ Հրաշք, ցավոք սրտի, տեղի չունեցավ։
Ինչպե՞ս խուսափել «Մարտի 1»–ի կրկնությունից
Սերժ Սարգսյանի նախագահության օրոք Հայաստանը հետընթաց է ունեցել բոլոր ոլորտներում։ Թե՛ արտաքին «նախաձեռնողական», թե՛ ներքին «բարեշրջողական» քաղաքականությունը ֆիասկո է արձանագրել։
«Վերջի բոլշևիկի» վարած քաղաքականության արդյունքում Հայաստանը կորցրել է իր վստահությունն Արևմուտքում և հարգանքը՝ Ռուսաստանում։
Տիգրանսարգսյանական «բարեշրջումները» (բնականաբար՝ Սերժ Սարգսյանի զգոն հայացքի ներքո) պատճառ են դարձել շուրջ 300 հազար ՀՀ քաղաքացու արտագաղթի։
Բաղրամյան 26–ն այս ամենը մարսելու և նեոբոլշևիկյան քաղաքականությունն առաջ տանելու համար ստեղծել է «Գեբելսյան» քարոզչամեքենա, որի բաղկացուցիչներն են «անկախ» մամուլը, «ընդդիմադիր» քաղգործիչները, պալատական վերլուծաբաններն ու «քաղաքացիական ակտիվիստները»։
Հասարակության բոլոր շերտերին, այդ թվում՝ փոքր, միջին ու խոշոր բիզնեսին, պատերազմ է հայտարարվել։ Իսկ «կուտակայինով» արդեն մտնում են յուրաքանչյուրի գրպանը։ Էլ չասած բյուջեի համատարած «ատկատահանման» մասին։
«Հեղափոխություն վերևից» ծրագրի շրջանակներում «մեկ պատուհանի» կոռուպցիոն մեխանիզմ է ներդրված, պետական միջոցների գողությունը և ՀՀ շարքային քաղաքացիների թալանը հասել է աննախադեպ չափերի։
Սերժ Սարգսյանը փորձում է գաղջ մթնոլորտի օգնությամբ սևացնել բոլորին, որպեսզի իր սևությունը չերևա։ Նա ուզում է հավերժ իշխել, ինչը հարցականի տակ կդնի Հայաստանի հետագա գոյության հարցը, քանի որ այս տեմպերով մենք պարզապես կկապիտուլացվենք մեր ոխերիմ հարևանների առաջ։
Այս իշխանությունները ցույց են տալիս, որ պատրաստ են հանուն վերարտադրության ու թալանի իրավունքի՝ դիմել ցանկացած քայլի։ Սերժ Սարգսյանն ու իր նեղ շրջապատը մահապարտ են, քանզի հասկանում են, որ այն, ինչ իրենք են արել պետության ու հասարակության հետ, վարչական իրավախախտումների ոլորտից չէ։
Հանրության լայն շրջանակների ու ոչիշխանական քաղաքական ուժերի խնդիրն այս պարագայում պետք է լինեն թիրախավորված պայքարն ու կոնսոլիդացիան։
Միայն հզոր ուժի դեպքում Սերժ Սարգսյանը տեղի կտա և 2008–ի մարտի 1–ի պես չի կարողանա ուժի դիմել։ Հանրային ու քաղաքական լայն կոնսոլիդացիայի դեպքում ուժային կառույցները չեն գնա ժողովրդի դեմ, քանզի կոնսոլիդացիան ճաքեր ու ճողվածքներ կառաջացնի իշխանական բուրգի ներսում։
Միասնական ճակատի ձևավորումը կպայթեցնի իշխանության պարտադրած կեղծ օրակարգն ու քաղաքական դաշտի դրածոներին։
Իշխանությանը պետք է շանս չտալ, որպեսզի այն կարողանա պառակտել քաղաքական ու քաղաքացիական դաշտը։
ԱԺ ոչիշխանական ուժերը, շահագրգիռ արտախորհրդարանական քաղաքական կազմակերպություններն ու քաղաքացիական նախաձեռնությունները համատեղ ուժերով պետք է ներկայացնեն այլընտրանքային ծրագիր և թիմ։
Արյունահեղությունից խուսափելու համար պետք է գնալ փուլային տարբերակով, այն է՝ հրապարակում ցույց տալ «մկանները», ԱԺ–ում դնել Կառավարության հրաժարականի հարցն ու ճնշումների միջոցով հասնել նոր՝ անցումային կամ Ազգային համաձայնության կառավարության ձևավորմանը։
Դրանից հետո արդեն Սերժ Սարգսյանին հրաժեշտ տալու գործը գլուխ բերելը կդառնա տեխնիկայի հարց։
Սա՛ է անարյուն հեղափոխության, նոր «Մարտի 1»–ից խուսափելու և ամենակարևորը՝ հանրության լայն շերտերի մասնակցությամբ ազգային–դեմոկրատական, կամ որ նույնն է՝բուրժուադեմոկրատական հեղափոխության հաղթանակի գրավականը։

Почему произошло и кому было выгодно «1марта»?
Вопрос правовой оценки трагических событий 1 марта 2008 года всё еще остается открытым, что не столь уж и странно в условиях существующей судебно-правовой системы.
Правда, по делу «1 марта» состоялись судебные процессы и были вынесены приговоры, однако все понимают, что они носили заказной политический характер и не имеют никакого отношения к правосудию.
Открытым остается и вопрос политической оценки произошедших событий. Понятно, что ответственными за «1 марта» являются власти, однако весьма важно дать случившемуся не общую, а конкретную политическую оценку, которая имеет важное, если не сказать важнейшее, значение. В конце концов, именно политические процессы и привели к «1 марта».
Следовательно, необходимо разобраться в том, почему именно произошло «1 марта», кому это было выгодно и, самое важное, что нужно для исключения возможности повторения подобных событий в будущем.
Начнем со второго вопроса.
Кому было выгодно «1 марта»?
Существует старый проверенный метод. Когда что-то случается, и предпринимается попытка понять, что к чему, ставится вопрос «Кому это было выгодно?», который равноценен вопросу «Кто извлек из этого дивиденды?».
Если рассматривать вопрос с точки зрения ведшейся за власть борьбы, то «1 марта» было выгодно исключительно Сержу Саргсяну, поскольку без применения силы у него не было никаких шансов для занятия президентского кресла.
Наибольшую пользу из «1 марта» извлек Саргсян, и здесь не может быть второго мнения. В противном случае, если он не хотел приходить к власти ценой человеческих жертв, он мог после событий 1 марта попросту подать в отставку или не препятствовать решению Конституционного суда, которое могло быть в пользу проведения новых президентских выборов.
Сила была применена на основе сухого расчета.
Возглавляемая Левоном Тер-Петросяном сила постепенно набирала силу. Оппозиция параллельно оспаривала в КС результаты выборов и, если бы поднявшаяся протестная волна продлилась до дня заседания КС, возглавляемая Гагиком Арутюняном контора была бы вынуждена объявить результаты выборов недействительными.
А то, что Гагик Арутюнян относится к такому типу, который при виде силы бывает вынужден (из страха) руководствоваться Конституцией и законами РА, не вызывает никаких сомнений. Как доказательство, недавнее решение КС, вынужденно принятое после прошедшего в связи с «накопительным» вопросом митинга средней энергетики. Представьте теперь, какое решение принял был КС в 2008 году, если бы на улицы вышли несколько сот тысяч людей. То же, что столько людей вышли бы, не вызывает никаких сомнений.
Власти прекрасно это понимали, и Серж Саргсян оказался вынужден руководить штабом, занимавшимся применением силы.
Роберт Кочарян руководил процессом в качестве президента, однако непосредственное принятие решений во время чрезвычайного положения было возложено на правительство, которое возглавлял премьер Серж Саргсян.
Стоит особо подчеркнуть, что выигравшими из «1 марта» вышли ни Роберт Кочарян, ни Левон Тер-Петросян. Если кто-то считает, что они из этого выиграли, пускай продемонстрирует нам извлеченную ими пользу.
Учитывая всё это, можно утверждать, что в связи с «1 марта» своё веское слово всё еще должен высказать Роберт Кочарян. Его молчание безнравственно эксплуатируется его бывшим другом, а общество пережевывает то, чем потчует агитпроп власти.
Начиная с 2008 года созданный Сержем Саргсяном «геббельский» агитпроп пытается взвалить всю вину на Кочаряна и создать такое впечатление, что Серж Саргсян якобы не хотел «1 марта», но злой Кочарян силой сделал его президентом, и он оказался вынужден поддаться давлению и занять президентское кресло ценой 10 жертв. Молчание Кочаряна на данную тему попросту распоясывает просержевцев, позволяя им выходить сухими из воды.
Пропагандисты Саргсяна хотят сделать руководителя РПА из организатора «1 марта» и единственно выигравшего из этих событий человека жертву, а Кочаряна представить в качестве единственно ответственного. Другой вопрос, скольких дураков удастся повести на подобные манипуляции.
Понятно, что Саргсян мог победить и «переварить» осуществленные на выборах фальсификации исключительно путем «1 марта». Следовательно, лишь невменяемые могут поверить в то, что добрый Серж Саргсян 1 марта 2008 года плакался у себя дома в подушку, проводил в здании правительства митинги против Кочаряна и с плакатом «Левон – президент!» расхаживал по своему кабинету, но не смог воспрепятствовать решению о применении силы и оказался вынужден смириться с решениями Кочаряна.
Почему произошло «1 марта»?
Основы «1 марта» были заложены задолго до 2008 года. Эти основы нужно искать в процессах предварительного накопления капитала и его последующей легитимации.
Крупный капитал постепенно стремился дистанцироваться от властей и легитимироваться, а изнутри власти Серж Саргсян добивался передела крупного капитала и «туркменбашизации» Армении. Ему душевно близка алиевская или каддафийская модель государственного управления, в условиях которой деньги и власть были бы сосредоточены в руках его одного.
До «1 марта» в Армении произошел внутривластный криминальный переворот, который и стал причиной последующих кровавых развитий.
Дело в том, что возглавляемая Кочаряном властная пирамида не была моноцентричной. По своему характеру она не была и демократической, но не являлась также тоталитарной. То есть, мы имели дело с полуавторитарным режимом, в условиях которого малый и средний бизнес был свободен до тех пор, пока не подавал заявку на то, чтобы стать крупным. Последний уже находился под «крышей» власти, и существовало основанное на владении 20-30 семей бизнес-поле.
В политическом плане кочаряновская система имела внутренние правила игры. Существовали внутрисистемные механизмы сдержек и противовесов, которые обеспечивали стабильность системы и экстенсивный рост экономики страны.
Начиная с 2000 года опорой Кочаряна являлись: конгломерат политических сил (РПА, АРФД, «Оринац еркир» (а с некоторого времени и Объединенная трудовая партия)), административно-управленческий аппарат (во главе с Арменом Геворгяном), крупный бизнес, который принято называть олигархией или криминальной олигархией. Ни одна из этих опор не имела контрольного пакета внутри пирамиды, что предоставляло второму президенту РА возможность играть роль арбитра и обеспечивать нормальное функционирование системы.
В кочаряновской системе все влиятельные силы и личности сдерживали и уравновешивали друг друга. Премьер Андраник Маргарян являлся лоббистом как государственной бюрократии, так и системы территориального управления. Лишь на первый взгляд могло показаться, что он не влиял на принятие решений и всего лишь занимал кресло, однако это не так.
В плане обеспечения нормального функционирования системы управления колоссальную роль играл Армен Геворгян.
Представителей крупного бизнеса (за исключением Гагика Царукяна и Гранта Варданяна) и криминально-олигархические круги координировал Серж Саргсян.
Именно данная многовекторность и обеспечивала устойчивость кочаряновской пирамиды. Эта пирамида лишь внешне казалась супермонолитной и деспотичной. В действительности она была сочетанием перекрестных узлов с наличием арбитражного института.
Когда Кочарян после президентских выборов 2003 года инициировал конституционные изменения и решил повысить роль НС и правительства за счет президентского института, внутри пирамиды поняли, что второй президент готовится к премьерской модели управления, в условиях которой система станет сравнительно более открытой.
Предложенный Кочаряном вариант, исходя из объективных и субъективных побуждений, поддерживали все являющиеся кочаряновской опорой субъекты за исключением главаря криминальной олигархии Сержа Саргсяна, который видел себя на посту будущего президента и не хотел менять Конституцию 1995 года, которая отводила президенту неограниченные полномочия. Неслучайно, что Серж Саргсян и его команда не участвовали в процессе конституционных изменений и подспудно поддерживали оппозиционное движение Арама Саркисяна «Нет!» (наверное, многие только сегодня догадываются, что руководитель партии «Республика» уже тогда сотрудничал с Сержем Саргсяном).
Понятно, что в рамках измененной Конституции кочаряновским планам мог поспособствовать мозаичный парламент, то есть, если бы ни одна политическая сила не имела в НС контрольного пакета.
Когда проект новой Конституции был принят, Сержу Саргсяну не оставалось ничего другого, кроме как осуществить внутривластный криминальный переворот. Он стал членом РПА, приведя с собой в партию «плохо говорящих по-русски парней» – криминал, и начал готовиться к парламентским выборам 2007 года. Приведя с собой в РПА криминал, Серж Саргсян интегрировал с ним государственную бюрократию, заложив тем самым основу для переноса института избирательных фальсификаций с улицы в государственную систему.
Саргсян поставил перед собой задачу захватить вместе с криминалом контрольный пакет в НС, чтобы стать затем кандидатом от власти на предстоящих президентских выборах.
В те дни все знали, что он будет конкурировать с перешедшим на оппозиционное поле Артуром Багдасаряном. Следовательно, помимо абсолютной победы на выборах НС, Саргсяну нужно было также попытаться разобраться с «Оринац еркир», чтобы президентские выборы 2008 года стали формальным мероприятием.
Данным планам Саргсяна мешал лишь руководитель РПА и по совместительству премьер-министр Армении Андраник Маргарян, который, однако, скоропостижно скончался в наиболее благоприятствующий для реализации замыслов Саргсяна момент (фактически, смерти руководителей РПА и премьеров РА Вазгена Саркисяна и Андраника Маргаряна поспособствовали карьерному росту Сержа Саргсяна – после 27 октября 1999 года он стал министром обороны и де-факто вторым лицом в стране, а смерть Маргаряна открыла путь к президентскому креслу).
После смерти Маргаряна Саргсян занял оба его кресла и снял с повестки вопрос кандидата от РПА на президентских выборах 2008 года (в то время подавляющее большинство РПА хотело видеть в качестве кандидата от власти Андраника Маргаряна, однако Кочарян видел на посту президента Вардана Осканяна – при своем премьерстве и с сохранением роли Сержа Саргсяна, а Андранику Маргаряну отводилась роль спикера НС).
Благодаря фальсификациям на парламентских выборах 2007 года приватизированная Сержем Саргсяном РПА получила более 50% голосов, что, в свою очередь, привело к опустыниванию политического поля. Это и был тот криминальный переворот, который впоследствии привел к политическим и экономическим катаклизмам.
После превращения парламента в свой личный приусадебный участок Саргсян уже предвкушал легкую победу на президентских выборах 2008 года и готовился к широкомасштабному переделу собственности (малому бизнесу он уже объявил войну посредством ликвидации упрощенного налога), однако в большую политику вернулся первый президент РА Левон Тер-Петросян, который смешал все карты Саргсяна.
Возвращение первого президента и его радикальная риторика стали для Саргсяна серьезным препятствием, но вместе с тем объединили различные сектора давшей трещину и определенно ослабшей кочаряновской пирамиды власти (напомним, что «Оринац еркир» находился вне правящей коалиции и участвовал в президентских выборах отдельно, входившая во властную коалицию АРФД выдвинула собственного кандидата, а ППА поддерживала Сержа Саргсяна исходя из системной инерции, а не большого на то желания).
Естественно, что в условиях такого сильного кандидата, как Левон Тер-Петросян, и поднявшейся мощной волны обеспечение воспроизводства существующей власти было возможно лишь при внутривластной консолидации. В этих условиях сверхважную роль сыграл Роберт Кочарян. Без него было бы невозможно собрать разбросанные после 2007 года властные осколки. Серж Саргсян прекрасно это понимал, поэтому был вынужден спрятаться за спиной у Кочаряна с намерением излить всю желчь на своего друга последних двадцати лет (это уже тема для отдельного психоанализа).
Саргсяну хотелось бы одержать легкую победу и не быть никому обязанным за занятие президентского кресла, однако ему это не удалось, и он до сих пор мстит за это Тер-Петросяну и Кочаряну. Первый не позволил превратить президентские выборы в театральную постановку и дал ему серьезный бой, а второй – помог ему стать президентом. Для закомплексованного человека это серьезнейшие удары.
Второй президент в 2008 году вновь консолидировал властную команду также и потому, что рассчитывал в будущем хотя бы частично задействовать тот сценарий, который начертил в рамках Конституции 2005 года. Иными словами, Кочаряну и всем остальным сегментам властной пирамиды (в том числе АРФД и ППА) было выгодно, чтобы президентские выборы прошли в два тура, так как это заставило бы Саргсяна пойти на обеспечение широкой консолидации и исключение единоличной власти.
Широкая консолидация власти в случае второго тура выборов предоставила бы возможность избежать также волны общественного недовольства и, кроме того, все имели бы свое место, а в экономике не были бы зафиксированы такие позорные результаты. Зафиксированные же при руководстве Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна спад ВВП и рост бедности являются следствиями не международных факторов, а внедрения необольшевистской модели.
Однако отказ от строительства «Экономики одного олигарха» никак не входил в планы жившего с 2007 года идеей-фикс Сержа Саргсяна. Поэтому он и пошел на тотальную фальсификацию выборов, чтобы решить свои вопросы одним туром и «кинуть» всех, в том числе являющиеся его опорой криминальные и олигархические круги.
Эти тоталитаристские шаги Саргсяна привели к общественному протесту, результаты которого известны всем.
Поствыборные развития подтвердили предостережения и прогнозы экспертов и аналитиков о возможных угрозах и кровопролитных поствыборных столкновениях.
Итак, «1 марта» случилось из-за ненасытности и необольшевистского мышления Сержа Саргсяна. Заказчиком «1 марта» является именно он.
Саргсян не хотел делить с кем-либо власть, тем более с обществом. Руководитель РПА поставил перед собой задачу построить служащую интересам «одной семьи» систему, в условиях которой вчерашние «свои» становятся неприемлемыми и нестерпимыми.
Кровопролитные события окончательно лишили Роберта Кочаряна возможности остаться во властной системе при Серже Саргсяне (предположительно, в роли премьера). Сержу Саргсяну в этом плане кровь нужна была не только для расправы с оппозицией, но и для избавления от «своих» и построения алиевской модели.
Зафиксированная одним туром «победа» стала причиной того, что всё общество (даже те, кто не принимали Тер-Петросяна, присоединились к первому президенту) консолидировалось против Саргсяна, и в этих условиях лишь чудо могло уберечь нас от кровопролитных столкновений. Чуда, к сожалению, не произошло.
Как избежать повторения «1 марта»?
В период президентства Сержа Саргсяна Армения пережила регресс во всех областях. Как внешнеполитическая «инициативность», так и внутриполитический «реформизм» Саргсяна потерпели полное фиаско.
В результате проводимой «последним большевиком» политики Армения потеряла доверие на Западе и уважение в России.
Тигрансаркисяновские «реформы» (естественно, под бдительным оком Сержа Саргсяна) стали причиной эмиграции 300 тыс. граждан РА.
Для осиления всего этого и продвижения своей необольшевистской политики президентским дворцом создан «геббельский» агитпроп, составными элементами которого являются «независимая» пресса, «оппозиционные» политические деятели, придворные аналитики и «гражданские активисты».
Всем слоям общества, в том числе малому, среднему и крупному бизнесу, объявлена война. «Накопительной» системой залезают в карманы уже каждому из граждан. Не говорю уже о повсеместной «откатизации» бюджета.
В рамках «революции сверху» внедрен коррупционный механизм «одного окна», а расхищение государственных средств и разграбление граждан РА достигли беспрецедентных масштабов.
Посредством «гнетущей атмосферы» Серж Саргсян хочет очернить всех, чтобы на этом фоне не было заметно его собственной замаранности. Он хочет править вечно, что ставит под вопрос будущее всей Армении.
Действующий режим демонстрирует, что во имя воспроизводства своей власти и права на разграбление он готов на любые шаги. Серж Саргсян и его узкое окружение – смертники, поскольку понимают, что содеянное ими с государством и обществом выходит за рамки административных правонарушений.
Задачами широких слоев общества и невластных политических сил в этих условиях должны стать консолидация и фокусирование на конкретных мишенях.
Лишь при наличии серьезной силы Серж Саргсян отступит и не сможет применить насилие, как это было 1 марта 2008 года. При широкой общественной и политической консолидации силовые структуры не пойдут против народа, поскольку консолидация приведет к возникновению трещин внутри властной пирамиды.
Формирование единого фронта снимет навязываемую властями ложную повестку и ликвидирует их ставленников на политическом поле.
Власть нужно лишить возможности раскола политического и гражданского поля.
Некоалиционные силы НС, заинтересованные внепарламенткие политические организации и гражданские инициативы должны совместными силами представить альтернативную программу и команду.
Во избежание кровопролития нужно пойти поэтапным путем, то есть показать «мускулы» на площади, поставить вопрос отставки правительства в НС и посредством давления добиться формирования нового – переходного правительства или правительства национального согласия.
После этого отстранение Сержа Саргсяна станет чисто техническим вопросом.
Именно посредством этих шагов можно будет добиться бескровной революции, избежать нового «1 марта» и осуществить при участии широких слоев общества национально-демократическую или, что то же самое, буржуазно-демократическую революцию.