Հարցազրույց «Ժառանգություն» կուսակցության մամլո խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանի հետ
-Ուրբաթ օրը Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան երիտասարդների հետ Ծաղկաձորում տեղի ունեցած հանիպման ժամանակ ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ մի շարք հայտարարություններ է արել և, կարծես թե, վերջնականապես բացահայտել Մադրիդյան սկզբունքների բուն էությունը։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա։
-Թող այդ մասին ասեն իշխանությունները։ Եվ, վերջիվերջո, պետք է նրա՛նք հասարակությանը հստակ հայտնեն, թե ինչ պայմանավորվածություններ են ձեռքբերվել այլ երկրների համանախագահողների միջնորդությամբ  ընթացող բանակցությունների ընթացքում, որոնք հնարավորություն են տալիս Մեթյու Բրայզային  նման հայտարություններ անել։ Որովհետև ամեն անգամ Մեթյու Բրայզան հայտարություններ է անում և այս կամ այն չափով բացահայտում է բանակացությունների ընթացքում ձեռքբերված պայմնավորվածությունները, հետո մեր իշխանությունները բացատրում են, թե դա այնքան էլ այդպես չէ.  ինքը աղավաղել է փաստերը և այլն, և այլն։ Հետո որոշ ժամանակ անց պարզվում է, որ, այո՛, նրանք  համաձայնություն են տվել ազատագրված տարածքները վերադարձնելուն, համաձայնություն են տվել  ոչ հայանպաստ այլ քայլեր իրականացնելուն, այսպես կոչված, կարգավորման շրջանականերում, և կարծում եմ, որ եկել է այն ժամանակը, որ իշխանություներն ասեն, թե ինչ են նրանք համաձայնել հանձնել  հայկական «շահերից» և ինչը՝ ոչ։
-Իսկ պե՞տք է շարունակել գնալ այս ուղղությամբ։
-Երբ այս կամ այն չափով արդեն պարզ էին Մադրիդյան սկզբունքները, երբ Սերժ Սարգսյանը ստորագրեց Մայնդորֆյան հռչակագիրը, որում ևս մեկ անգամ ամրագրեց Մադրիդյան սկզբունքների շրջանակներում ղարաբաղյան խնդիրը լուծելու պատրաստակամությունը, մենք միանշանակ դատապարտել ենք և՛ Մադրիդյան  սկզբունքները, և՛ հայտարարել ենք, որ դրանք խիստ վտանգավոր են  հայկական շահերի և մեր պետության համար, և՛ նաև կոչ ենք արել դադարեցնել այս բանակցություններն առանց այդ կարգավորման գործընթացում Ղարաբաղի մասնակցության։
-Իսկ ի՞նչ է մեզ սպասվում, ի՞նչ կանխատեսումներ ունեք։
-Հենց իշխանությունները, վերջիվերջո, գաղտնազերծեն ամբողջական այն փաստաթուղթը որի թեկուզ բանավոր համաձայնությունը տվել են (այսօր խոսք է գնում միայն ընդհանուր սկզբունքների մասին), այդ ժամանակ հասարակությանը պարզ կլինի՝ ինչ պետք է անել այս իշխանությունների պարագայում և ի՞նչ է պետք անել նաև ներքաղաքական զարգացումներում, որ Հայաստանը կարողանա խուսափել նման ոչ հայանպաստ լուծումներից։
-Դուք ասում եք, որ ՀՀ-ն պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունը, իսկ Մեթյու Բրայզան իր խոսքում նշել է, որ եթե Հայաստանը ճանաչի ԼՂ-ի անկախությունը, ապա վերջ կդնի խաղաղ կարգավորման հնարավորությանը: Ի՞նչ կարծիք ունեք  սրա մասին։
-Բավական տարօրինակ է, որ Մեթյու Բրայզան միացել է ադրբեջանական սպառնալիքներին։ Այսինքն, դարձել  է հակամարտող կողմերից մեկի շահերի պաշտպանն ըստ էության։ Մինչև այժմ մենք լռում էինք, երբ Ադրբեջանի հետ բանակցություններն ընթանում էին մշտական  պատերազմի  սպառնալիքի հայտարարությունների ներքո,  որոնք մշտապես հնչեցնում էր Ադրբեջանը, և որը «նոնսենս» է խաղաղ բանակցությունների համար, երբ բանակցող կողմերից մեկն  անընդհատ կիրառում է ճնշման մեթոդաբանությունը մյուս կողմի նակտամամբ, և միջնորդները որևէ էական արձագանք չեն տալիս այդ հանագամանքի վերաբերյալ։ Հիմա, փաստորեն, Մեթյու Բրայզան, երևի պատրաստվելով իր՝ Բաքվում պաշտոնվարմանը՝ որպես ԱՄՆ դեսպան,  միացել է ադրբեջանական հռետորաբանությանը և պատերազմական այն հայտարարություններին, այն սպառնալիքներին,  որոնք  Հայաստանի դեմ են։

Интервью с пресс-секретарем партии «Наследие» Овсепом Хуршудяном
- В пятницу американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Метью Брайза во время встречи в Цахкадзоре с молодежью сделал относительно карабахского конфликта ряд заявлений и, как будто, окончательно раскрыл саму суть Мадридских принципов. Как прокомментировали бы Вы их?
- Пусть об этом говорят власти. И, в конце концов, они должны общественности четко проинформировать, какие договоренности достигнуты во время переговоров при посредничестве сопредседателей иных стран, которые дают возможность Метью Брайзе делать подобные заявления.  Поскольку каждый раз как только Метью Брайза делает заявления, в той или иной мере раскрывая достигнутые в ходе переговоров договоренности наши власти , потом объясняют, что это не совсем так, он исказил факты и тому подобное.  Затем спустя некоторое время выясняется, что, да, они дали согласие на возврат освобожденных территорий, реализацию не благоприятные для армян шагов, так сказать в рамках урегулирования, и, думаю, что пришло то время, когда власти должны сказать, что они согласились сдать во имя армянских «интересов», а что нет.
-А надо ли продолжать идти по этому пути?
- Когда в той или иной мере были известны Мадридские принципы, когда Серж Саргсян подписал Майндорфскую декларацию, где еще раз подтвердил готовность решения карабахской проблемы в рамках Мадридских принципов, мы однозначно осудили и Мадридские принципы, и заявили, что они крайне опасны для армянских интересов и нашего государства, и также призвали прекратить эти переговоры без участия Карабаха в этом переговорном процессе.
- А что нас ждет? Какие  у Вас прогнозы?
- Как власти, в конце концов,  рассекретят целостный этот документ, на который в устной форме, но уже дали согласие (сегодня речь идет только об общих принципах), тогда для общества будет ясно, что надо делать при этих властях и что надо делать также во внутриполитических развитиях, чтобы Армения смогла избежать подобных не проармянских решений.
- Вы говорите, что РА должна признать Нагорно-Карабахскую Республику, а Метью Брайза в своем слове отметил, что если Армения признает независимость НК, то будет поставлен конец возможностям мирного урегулирования. Какого мнения Вы об этом?
- Достаточно странно, что Метью Брайза присоединился к азербайджанским угрозам. То есть, стал по сути защитником интересов одной из конфликтующих сторон. До сих пор мы молчали, когда переговоры с Азербайджаном шли под заявления об угрозе войны, которые постоянно озвучивал Азербайджан, и которые являются «нонсенсом» для мирных переговоров, когда одна из сторон переговоров постоянно применяет методику давления в отношении другой стороны и посредники какой-либо существенной реакции не дают на это обстоятельство. Сейчас, фактически, Метью Брайза, наверное готовясь к выполнению своих обязанностей на должности посла США в Баку,  присоединился к азербайджанской риторике и тем воинственным заявлениям, тем угрозам, которые направлены против Армении.