Տխրահռչակ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության հետևանքները
–Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի՝ ՍԾՏՀ այցի շրջանակներում հայ–թուրքական հարաբերությունների մասին արված հայտարարությունները, և դրան հաջորդած, արդեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի այն հայտարարությունը, թե Թուրքիան ինչ–որ պահի կարող է դերակատարություն ունենալ ղարաբաղյան հարցում։
–Ցավով պետք է նշեմ, բայց սա տխրահռչակ հայ–թուրքական՝ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության տրամաբանական հետևանքն է։ Բազմիցս զգուշացվել է վտանգավոր հետևանքների մասին, և առաջին նախանշանը հանդիսացավ Ուորլիքի հայտարարությունը։ Սա բավական վտանգավոր միտում է, և, ըստ էության, հայկական կողմը պետք է ամեն ինչ անի, որ զարգացում չստանա։
–Կարո՞ղ ենք փաստել, որ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը մեզ վրա վատ անդրադարձ ունեցավ. Թուրքիան ավելի ագրեսիվ դիրք է բռնել՝ շահարկելով արցախյան խնդիրը։
–Մինչ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը Թուրքիան ուներ միակողմանի դիրքորոշում Ադրբեջանի օգտին և ոչ մի կոնտակտ Հայաստանի հետ։ Իրավիճակը փոխվեց «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունից հետո։ Պաշտոնապես հայտարարվում էր, որ երկխոսությունը չպետք է շաղկապվի արցախյան խնդրին, բայց Թուրքիան՝ որպես տարածաշրջանային գերտերություն, կարողացավ հասնել արցախյան խնդրի շաղկապմանը, թեև թղթի վրա չկա այդպիսի շաղկապվածություն, սակայն, ըստ էության, կարողացավ միջազգային ուժերին համոզել, որ արձանագրությունների ստորագրումը հնարավոր կլինի այն ժամանակ, երբ հայ–ադրբեջանական հարաբերություններում առաջխաղացում լինի։ Թուրքիան շատ լավ շահարկում է միջազգային ուժերի մոտ այն փաստարկը, որ եթե ուզում եք՝ հայ–թուրքական հարաբերությունների դարավոր խնդիրը լուծվի, ապա նպաստեք նրան, որ լուծվի արցախյան խնդիրը։ Փաստորեն, եվրոպացիները արդեն սկսում են հրապարակավ խոստովանել, որ շաղկապվածություն կա մեկը մյուսին։ Նորից եմ կրկնում՝ թեև Ցյուրիխում արձանագրությունները ստորագրելիս նմանատիպ շաղկապվածություն չկար, բայց Թուրքիան կարողացավ այդ արձանագրությունները, օդի մեջ պահելով, ճնշել միջազգային կենտրոններին, որպեսզի վերջիններս ուղղակի կամ անուղղակի խոսեն, որ շաղկապվածություն կա։ Փաստորեն, հիմա Ուորլիքն է դա հայտարարում, վաղը կարող է մեկ այլ եվրոպական չինովնիկ հայտարարել, մյուս օրն էլ դա կարող է նորմա դառնալ։ Կամաց–կամաց արևմտյան տեսակետը կարող է փոխվել այս հարցի շուրջ։ Սա հենց այն վտանգն է, որի մասին ես ասում էի։ Հետևապես, պետք է կասեցնել հայ–թուրքական իմիտացիոն երկխոսությունը։
–Ի՞նչ քայլերի պետք է դիմի հայկական կողմը, որպեսզի խուսափի նմանատիպ վտանգներից։
–Հայաստանը պետք է հայտարարի՝ քանի որ թուրքական խորհրդարանը չի վավերացնում արձանագրությունները, Հայաստանը չեղյալ է հայտարարում բանակցությունները և հետ կանչում արձանագրությունները՝ նշելով, որ հայ–թուրքական հարաբերությունները պետք է սկսվեն զրոյից։ Նմանատիպ հայտարարության դեպքում կկասեցվեն հայ–թուրքական իմիտացիոն պրոցեսները։ Այս պայմաններում Թուրքիան ոչ մի հնարավորություն և բարոյական իրավունք էլ չի ունենա՝ խառնվելու ղարաբաղյան խնդրին։ Բոլորը կմեղադրեն, որ, փաստորեն, գլխավոր մեղքը հենց Թուրքիայինն է։ Այս տարրական գիտակցությունը չկա Հայաստանի իշխանությունների մոտ, որովհետև նրանք շարժվում են ոչ թե պետության շահերից ելնելով, այլ այն կոնցեպտով, թե ինչպիսի բացասական արձագանք կլինի միջազգային հանրության կողմից։ Նրանք վախենում են այն նեգատիվ խոսքից, որ կարող է գալ դրսից։ Պետք է նշեմ՝ եթե Հայաստանը ճիշտ ներկայացնի դրությունը, ապա միջազգային ուժերը կգան այն եզրահանգման, որ մեղքը Թուրքիայինն է։
–Ինչպես տեսնում ենք, կարծես թե մոտ ապագայում չկա այն միտումը, որ իշխանությունները կփոխեն արտաքին քաղաքականության այս գիծը։
–Այո՛, նմանատիպ տենդենց չկա։ Եթե իշխանությունները փոխեն ուղղությունը, ապա կնշանակի, որ սխալվել են այս հարցի շուրջ։ Իրենք չեն ուզում խոստովանել սեփական սխալները։ Ընդհանրապես, Հայաստանի իշխանություններն իրենց ոչ մի սխալը չեն ուզում ընդունել՝ լինի դա արտաքին քաղաքականության մեջ, թե ներքին։ Այսպիսին է այօրվա իշխանությունների բնույթը, ցավոք սրտի։
–ՀՀ սահմանադրությամբ՝ արտաքին քաղաքականությունը լիազորված է երկրի առաջին դեմքին, եթե նա քայլեր չի անում՝ այդ գիծը փոխելու, այս պարագայում ո՞րն է լավագույն լուծումը Հայաստանի համար։
–Մինչև Հայաստանում ամբողջական իշխանափոխություն չլինի, մինչև համակարգված և լուրջ փոփոխություններ չլինեն, խոսել երկրում որևէ առաջընթացի (թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականության մեջ) մասին անիմաստ է։

Последствия печально известной «футбольной» дипломатии
-Как бы Вы прокомментировали недавние заявления главы МИД Турции Ахмеда Давудоглу, сделанные им в рамках саммита ОЧЭС, а также последовавшее за ними заявление американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Джеймса Уорлика о том, что в какой-то момент Турция может сыграть определенную роль в Карабахском вопросе.
-С сожалением должен констатировать, но это является логическим следствием печально известной армяно-турецкой «футбольной» дипломатии. Мы неоднократно предупреждали об опасных последствиях этой политики, и первым предвестником стало данное заявление Уорлика. Это довольно опасная тенденция, и армянская сторона должна сделать всё, чтобы она не получила дальнейшего развития.
-Можно ли констатировать, что «футбольная» дипломатия имела для нас негативные последствия, а Турция заняла более агрессивную позицию, начав спекулировать вопросом Арцаха?
-До «футбольной» дипломатии Турция занимала одностороннюю позицию в пользу Азербайджана и не имела никаких контактов с Арменией. Ситуация изменилась после этой дипломатии. Официально заявлялось, что ведущийся диалог не должен связываться с арцахским вопросом, однако Турция, как региональная держава, сумела добиться того, чтобы эти два вопроса начали связываться друг с другом, хотя на бумаге эта взаимосвязь нигде и не закреплялась. Однако, по сути, Анкара сумела убедить мировые центры силы в том, что ратификация протоколов будет возможна лишь после подвижек в армяно-азербайджанских отношениях. Турции прекрасно удается спекулировать этим аргументом. Фактически, европейцы начали уже публично признавать, что армяно-турецкие отношения взаимосвязаны с Карабахской проблемой. Повторю: хотя во время парафирования протоколов в Цюрихе этой взаимосвязанности и не было, Турции удалось добиться того, чтобы международные центры силы прямо или косвенно заявляли о взаимосвязи. Сегодня об этом заявляет Уорлик, завтра то же самое может сказать какой-нибудь европейский чиновник, а после это может стать нормой. Мнение Запада в этом вопросе может постепенно измениться. Это как раз та угроза, о которой я неоднократно предупреждал. Следовательно, нужно прекратить имитационный армяно-турецкий диалог.
-На какие шаги должна пойти армянская сторона, чтобы избежать этой угрозы?
-Армения должна заявить, что считает прошедшие ранее переговоры недействительными и отзывает свою подпись из-под протоколов, поскольку их не ратифицирует турецкий парламент. Нужно заявить, что армяно-турецкие отношения должны быть выстроены с нуля. В этом случае имитационные армяно-турецкие процессы сразу же прекратятся. В этих условиях у Турции не будет никакой возможности и морального права вмешиваться в Карабахскую проблему. Все поймут, что главной виновницей является именно Турция. У властей Армении нет этого элементарного понимания, так как они руководствуются не государственными интересами, а концептом того, какой негативный отклик мирового сообщества это может вызвать. Они боятся этой негативной реакции внешнего мира. Однако, нужно отметить, что если Армения правильно представит существующее положение вещей, мировое сообщество придет к тому заключению, что виновата в этом именно Турция.
-Как видим, в ближайшее время тенденции к тому, чтобы власти изменили свою политику, не намечается.
-Действительно, подобной тенденции нет. Если власти изменят свой вектор, это будет означать, что они ошибались в этом вопросе. Они не хотят признавать своих ошибок. Да и вообще, власти Армении не хотят признавать ни одну из своих ошибок, будь то во внешней или внутренней политике. Таков, к сожалению, характер сегодняшних властей.
-Согласно Конституции РА, руководство внешней политикой страны осуществляет президент. Однако если он не предпринимает никаких шагов к ее изменению, то каким в этом случае будет наиболее правильное решение проблемы?
-Пока в Армении не произойдет полной смены власти и пока не будут проведены серьезные системные реформы, говорить о каком-либо прогрессе (как во внешней, так и во внутренней политике) не придется.