Զուգարանահեն տնտեսությամբ՝ դեպի «ապահով Հայաստան»
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած կառավարությունը մեկ տարի առաջ մեծ շուքով Հայաստան ներմուծեց թանկարժեք բիոզուգարաններ։ Թվով երկու հատ։ Հատը՝ 170 հազ. դոլար։
Հեղափոխական այն օրերին հայտարարվում էր, թե բիոզուգարանները լրջորեն խթանելու են զբոսաշրջությունը։ Կառավարությունն, ըստ այդմ, ենթադրել էր, թե դրսում իմանալով Հայաստանում տեղադրված թանկարժեք զուգարանների մասին՝ զբոսաշրջիկները մի կերպ զսպելու են իրենց բնական կարիքները հոգալու ցանկությունը, շտապելու են թանկ գնով ավիատոմսեր ձեռքբերել ու գալ այստեղ, ներողություն արտահայտությանս, չիշիկ անելու կամ ավելի «արմատական» ձևով առերեսվելու հնադարյան «մշակույթի» հետ։ Համաձայնե՛ք, որ Օստապ Բենդերը մեր «բարեշրջիչ» վարչապետի համեմատ «ղալաթ» էր արել իր նյուվասյուկիստական պատմություններով։
Եվ այսպես, վարչապետը հույս ուներ, որ բիոզուգարանները կխթանեն ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին «արտադրողներին», և նրանք զուգարանները «լցնելով»՝ կլցնեն նաև բյուջեն։ Այլ կերպ ասած՝ վարչապետը ցանկանում էր «զուգարանահեն» տնտեսության հիմքերը դնել, սակայն ավա՜ղ։
Կառավարության այսօրվա նիստում պարզվել է, որ Տիգրան Սարգսյանի տիեզերական մասշտաբի ծրագրերը տապալվել են։ Պատճառն այն չէ, որ մարդիկ սկսել են ավելի նվազ պարբերականությամբ այցելել վարձավճարների, բանկոմատների, գովազդային վահանակների հաշվին ինքնածախսածածկման բիզնես–պլանով ներդրված բիոզուգարաններ։ Պատճառն այն է, որ այդ թանկարժեք «օբյեկտները» չեն գործում։ Դրանք անսարք են և հիմա փող պետք է գտնել դրանք կարգի բերելու համար։
Էկոնոմիկայի նորանշանակ նախարարն այսօր կասկած է հայտնել այդ զուգարանների պետքականության վերաբերյալ, բայց վարչապետը նրան հակադարձել է, թե առանց այդ թանկարժեք պետքարանների հնարավոր չէ զբոսաշրջությունը զարգացնել։
Փաստորեն, Տիգրան Սարգսյանի կարծիքով Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացումը կախված է բիոզուգարաններից, բայց դրանք էլ թարսի պես չեն աշխատում։ Բիոզուգարենները «ԱՊՊԱ» են եղել։ Այսինքն՝ նորոգման կարիք ունեն։
«Անկախ» լրատվամիջոցները, հիվանդագին երևակայություն ունեցող բլոգերներն ու սոցիալական ցանցերում վխտացող վարձկանները, ամենայն հավանականությամբ, հիմա կսկսեն լուրեր տարածել, թե ԲՀԿ–ն է քանդել տիգրանսարգսյանական տնտեսական համակարգի հիմքերը՝ խոչընդոտելով բիոզուգարաններում «մտածողության հեղափոխություն» իրականացնելու պատրաստ մարդկանց գործողությունները։ Եթե նման մտքերի հանդիպեք ֆեյսբուքներում կամ «ատամնատեխնիկ» կանանց էջերում, ապա չզարմանաք։ Պարանոյան սահմաններ չի ճանաչում։
Ուշագրավն այն է, որ այդ բիոզուգարանների վերանորոգմամբ զբաղվելու է մրցունակության հիմնադրամը։ Մենք էլ միամտաբար կարծում էինք, թե ՀՀ տնտեսության մրցունակության բարձրացումը, ինչպես նույն Տիգրան Սարգսյանն էր պնդում, գիտելիքահեն տնտեսություն ստեղծելու միջոցով է լինելու։ Պարզվեց, որ «ապահով Հայաստանի» կառուցումը լրիվ այլ հիմքի վրա է դրված, իսկ գիտելիքահեն տնտեսությունն էլ կախված է այն բանից, թե ով մարմնի որ մասով է մտածում և գործում։

Туалетоёмкой экономикой к «обеспеченной Армении»
Возглавляемое премьер-министром РА Тиграном Саркисяном правительство год назад с большой помпой ввезло в страну два дорогостоящих биотуалета, цена каждого из которых достигала 170 тыс. долларов.
В те революционные дни заявлялось, что биотуалеты станут серьезным стимулом для развития туризма. Фактически, правительство полагало, что, узнав о размещенных в Армении дорогостоящих туалетах, заграницей будут всячески сдерживать справление нужд, поспешат приобрести дорогие авиабилеты и прилетят в нашу страну, чтобы, извините за выражение, пописать или более «радикально» приобщиться к древней «культуре». Согласитесь, что, по сравнению с нашим премьером-«реформатором», Остап Бендер со своими ньювасюкистскими рассказами показался бы наивным простачком.
Итак, премьер надеялся, что биотуалеты будут стимулировать как местных, так и иностранных «производителей», и «наполнением» туалетов они будут заполнять и госбюджет. Иначе говоря, премьер хочет заложить основы «туалетоёмкой» экономики, но увы…
Во время сегодняшнего заседания правительства выяснилось, что программы Тиграна Саркисяна космических масштабов провалились. Причина не в том, что люди начали меньше посещать введенные в эксплуатацию по бизнес-плану самоокупаемости (за счет арендной платы, размещенных здесь банкоматов и рекламных щитов) биотуалеты. Причина в том, что эти дорогостоящие «объекты» не работают. Они неисправны, и для их починки требуются дополнительные суммы.
Новоназначенный министр экономики уже успел усомниться в необходимости данных туалетов, однако премьер возразил ему, сказав, что без этих дорогих приобретений развить туризм невозможно.
Фактически, по мнению Тиграна Саркисяна, развитие туризма в Армении зависит от биотуалетов, которые, как назло, не работают.
«Независимые» СМИ, блогеры с больным воображением и кишащие в социальных сетях наемники, по всей видимости, сейчас начнут распространять информацию, будто ППА подорвала основы тигрансаркисяновской экономики, помешав действиям готовых к осуществлению «революции в мышлении» в биотуалетах людей. Если вы столкнетесь с подобными мыслями в «Фейсбук» или на страницах женщин-«зубных техников», то не стоит удивляться. Паранойя не знает границ.
Примечательно то, что ремонтом этих биотуалетов будет заниматься Национальный фонд конкурентоспособности. Мы же наивно полагали, что повышение конкурентоспособности экономики нашей страны, как настаивал сам Тигран Саркисян, будет основываться на ее наукоёмкости. Выяснилось, что строительство «обеспеченной Армении» будет осуществляться на совершенно иных основах, а наукоёмкая экономика зависит от того, кто какой частью тела думает и работает.