Արթուր Բաղդասարյան և Րաֆֆի Հովհաննիսյան. նմանություններ և տարբերություններ
Փետրվարի 18–ից հետո շատ մոդայիկ է դարձել 2008թ. և 2013թ. հետընտրական գործընթացների համեմատությունը։ Վերլուծաբաններն ու լրագրողները փորձում են նմանություններ և տարբերություններ գտնել այն ժամանակվա և ներկայիս հետընտրական իրավիճակների միջև։
Նկատենք, սակայն, որ կոպիտ սխալ է և քաղաքական անգրագիտություն Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետընտրական գործողություններն իրար հետ համեմատելը, քանզի մենք գործ ունենք տարբեր երևույթների և տարբեր նպատակներ հետապնդող գործիչների հետ։
Ճիշտ է, Տեր–Պետրոսյանը և Հովհաննիսյանը, մրցապայքարի մեջ մտնելով Սերժ Սարգսյանի հետ, կեղծված նախագահական ընտրությունների պաշտոնական տվյալներով երկրորդ տեղն են զբաղեցրել և դրանով համանման իրավիճակում են հայտնվել, սակայն այդքանով էլ այս գործիչների ընդհանրությունն ավարտվում է։
Եթե Տեր–Պետրոսյանը 2008թ. հայտարարեց, որ չի ընդունում կեղծված ընտրությունների արդյունքները և հստակ խնդիր դրեց քաղաքական քայլերի ու հետընտրական «ռասկաչկայի» միջոցով հասնել իշխանափոխության, ապա Հովհաննիսյանը, հայտարարելով հանդերձ, որ 2013թ. ընտրությունները կեղծվել են, հետընտրական զարգացումները տարավ ապաքաղաքականացման ուղղությամբ և հացադուլի միջոցով խնդիր դրեց պաշտոն ստանալ կեղծիքով նախագահ դարձած մարդուց և հետագայում նրա հետ միասնաբար մասնակցել ԱԺ արտահերթ ընտրություններին։ Իսկ դա նշանակում է, որ 2008թ. և 2013թ. նախընտրական և հետընտրական գործընթացները համեմատելիս և նախագահի թեկնածուների վարքագծերին գնահատական տալիս պետք է համեմատության մեջ դնել ոչ թե Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ու Լևոն Տեր–Պետրոսյանին, այլ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ու Արթուր Բաղդասարյանին։
Կարելի է ընդունել կամ չընդունել Լ. Տեր–Պետրոսյան քաղաքական գործչին ու նրա գաղափարները, կարելի է ընդունել կամ չընդունել 2008թ. նրա ղեկավարած պայքարի ռազմավարությունն ու մարտավարությունը, բայց երկրորդ կարծիք լինել չի կարող, որ նա 2008թ. պայքարի մեջ էր մտել հաղթելու, այլ ոչ թե Սերժից պաշտոն ուզելու համար։ Ո՛չ իշխանության, ո՛չ Տեր–Պետրոսյանի մտքով անգամ չէր կարող անցնել, որ քվեարկությունից օրեր անց կարելի է պայմանավորվել պաշտոնների շուրջ։ Իմիտացիա չկար։ Կար իրական պայքար։ 2008–ին «ֆեյք» թեկնածուներ և «դհոլներ» կային, բայց նրանք աննշան դերակատարություն ունեին։
Այլ է իրավիճակը Րաֆֆի Հովհաննիսյանի պարագայում։ Նա, որպես «ֆեյք» թեկնածու մտնելով ընտրական միջոցառման մեջ, անկախ իրենից հաղթեց Սերժ Սարգսյանին, բայց փոխանակ խելքի գալու և «ֆեյքի» կարգավիճակից դուրս գալու, դիմեց հացադուլի և պայքարը վերածեց պարզ առևտրի։ Այսինքն՝ Րաֆֆին հիմա հայտնվել է Արթուր Բաղդասարյանի դերում։ Ավելի ճիշտ՝ Րաֆֆին ուզում է հայտնվել Արթուրի դերում, բայց Սերժն առայժմ ձեռք չի մեկնում իր հաճախորդին և նվաստացնում է նրան՝ առաջարկելով թուղթ ու գրիչով գալ նախագահական նստավայր՝ միասնաբար աշխատելու հում առաջարկների վրա։
Ի դեպ, Րաֆֆու և Արթուրի համեմատությունն առաջինի օգտին չէ։
Դատե՛ք ինքներդ։
Եթե 2008թ. Արթուր Բաղդասարյանն ընտրապայքարի մեջ էր մտել հաղթելու նպատակով և միայն սեփական անողնաշարության ու ճնշումների հետևանքով «ախք»–ացավ, ապա Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նախագահական ընտրություններին գիտակցաբար մասնակցում էր որպես դրածո և «ֆեյք»։ Այսինքն՝ Արթուրն իր ընտրազանգվածին «քցեց» հանգամանքների բերումով, իսկ Րաֆֆին «քցել» էր «էն գլխից»։
2008թ. Արթուրը պաշտոնական տվյալներով զբաղեցրել էր 3րդ տեղը, և նրա անցումը դեպի իշխանություն չլեգիտիմացրեց Սերժին ու դատարկ չթողեց հրապարակը։ Իսկ ահա Րաֆֆին, ով դե յուրե 2–րդն է ճանաչվել, խոստանում է պաշտոնների դիմաց ճանաչել կեղծիքներով ընտրված նախագահի լեգիտիմությունը՝ այդպիսով դատարկելով հետընտրական դժգոհությամբ լցված հրապարակը։
Եթե 2008թ. Սե՛րժն էր ձեռքը մեկնել Արթուրին և պաշտոններ խոստանում, քանզի ուներ նրա կարիքը, ապա 2013–ին մենք ականատեսն ենք աննախադեպ մի երևույթի՝ դե ֆակտո հաղթած թեկնածուն ինքն է ձեռք մեկնում կեղծիքներով նախագահ ինքնահռչակված մարդուն, բայց արժանանում է արհամարհանքի։
2008թ. Արթուրը գիտեր, որ դավաճանում է իր ընտրազանգվածին, և որ դա վատ բան է։ Այդ իսկ պատճառով նա փակ դռների հետևում պայմանավորվածության եկավ Սերժի հետ ու որոշակի պաշտոններ ստացավ գործադիր մարմնում։ Արթուրը, թերևս, հոգու խորքում ամաչում էր իր արածի համար ու դրա համար բոլորի աչքից հեռու տրվեց Սերժին։ Րաֆֆին, ի տարբերություն Արթուրի,  քաղաքական ստրիպտիզով է զբաղվում Ազատության հրապարակում, և այդ ամենը փորձում է ներկայացնել որպես հեղափոխություն՝ այդպիսով արժեզրկելով մի շարք գաղափարներ ու հասկացություններ։
Րաֆֆու քայլերի մեջ ամենաքննադատելին այն է, որ նա իր «ախք»–ության մեջ փորձում է ներգրավել հրապարակում հավաքվածներին ու Սերժին տրվելը ներկայացնել որպես ժողովրդի հավանությանն արժանացած քայլ։
Փաստորեն, Րաֆֆու հացադուլի նպատակն Ա. Բաղդասարյանի ճակատագրին արժանանալն ու պաշտոններ ստանալն է կամ էլ գոնե իշխանության «ողջախոհ» երիտթևի ձեռքում գործիք դառնալը։ Այլ նպատակներ Րաֆֆին չունի և չի էլ ունեցել։ Ու պետք չէ ժողովրդի անունը շահարկել ու ժողովրդի անունից անբարո առևտրային գործարք կնքել։
Մի էական տարբերություն էլ կա Արթուրի ու Րաֆֆու միջև։ Առաջինին ընտրություններից հետո նախագահական նստավայր կանչեցին ու շամպայնով հյուրասիրեցին։ Իսկ ահա Րաֆֆին ինքը գնաց Բաղրամյան 26 և նույնիսկ մեկ բաժակ սուրճով չհյուրասիրվեց։

Артур Багдасарян и Раффи Ованнисян: сходства и отличия
После 18-го февраля очень модным стало сравнивать поствыборные процессы 2008 и 2013 гг.  Аналитики и журналисты пытаются найти сходства и отличия между этими двумя периодами поствыборных развитий.
Однако заметим, что сравнение поствыборных процессов Левона Тер-Петросяна и Раффи Ованнисяна является грубой ошибкой и проявлением политического невежества, поскольку мы имеем дело с различными явлениями и преследующими различные цели политическими деятелями.
Правда, войдя в соперничество с Сержем Саргсяном, Тер-Петросян и Ованнисян, по официальным результатам сфальсифицированных выборов, заняли вторые места и оказались в схожем положении, однако на этом сходства между данными деятелями заканчиваются.
Если Тер-Петросян в 2008-ом году заявил, что не признает итогов сфальсифицированных выборов и поставил перед собой четкую задачу по смене власти посредством принятия политических шагов и поствыборной раскачки, то Ованнисян, несмотря на заявление о сфальсифицированности выборов 2013 г., повел поствыборные развития по пути аполитизации, посредством голодовки поставив задачу получить пост от ставшего президентом благодаря фальсификациям человека и принять впоследствии участие во внеочередных парламентских выборах совместным с ним списком. Это означает, что, сопоставляя предвыборные и поствыборные развития 2008 и 2013 гг., а также давая оценки поведению кандидатов в президенты, нужно сравнивать не Ованнисяна и Тер-Петросяна, а Раффи Ованнисяна и Артура Багдасаряна.
Можно принимать или нет политического деятеля Тер-Петросяна и его идеи, можно принимать или нет тактику и стратегию возглавляемой им в 2008 г. борьбы, однако второго мнения о том, что он вошел в борьбу ради победы, а не получения от Сержа поста, быть не может.  Ни властям, ни Тер-Петросяну не могло даже прийти в голову, что через несколько дней после голосования можно будет договориться по вопросу получения постов. Имитации не было. Шла реальная борьба. В 2008 г. были «фейковые» кандидаты и «барабаны», однако они играли незначительную роль.
В случае с Раффи Ованнисяном всё обстоит иначе. Войдя в избирательную борьбу как «фейковый» кандидат, Раффи, независимо от себя, победил Сержа Саргсяна, однако вместо того, чтобы остепениться и избавиться от статуса «фейка», он пошел на голодовку, превратив борьбу в обычный торг. То есть, Раффи сейчас оказался в роли Артура Багдасаряна. Вернее, Раффи хочет оказаться в роли Артура, однако Серж пока не протягивает руку своему клиенту и унижает его, предлагая с бумагой и ручкой посетить президентский дворец, чтобы вместе поработать над сырыми на данный момент предложениями.
Кстати, сравнение Раффи и Артура не в пользу первого.
Судите сами.
Если в 2008 г. Артур Багдасарян вошел в предвыборную гонку с целью победить и стал впоследствии секретарем Совета национальной безопасности из-за собственной бесхребетности и оказанного давления, то Раффи Ованнисян осознанно принимал участие в президентских выборах в качестве ставленника и «фейка». То есть, Артур «кинул» свой электорат по стечению обстоятельств, а Раффи сделал это изначально.
В 2008 г. Артур занял, по официальным данным, 3-е место, и его переход на сторону властей не легитимировал Сержа и не оставил площадь опустевшей. Однако Раффи, который де-юре занял второе место, обещает признать легитимность избранного благодаря фальсификациям президента в обмен на получение государственных постов. Тем самым он опустошает полную поствыборного недовольства площадь.
Если в 2008 г. Серж протянул руку Артуру и пообещал ему посты, поскольку нуждался в нем, то в 2013 г. мы стали свидетелями беспрецедентного явления: де-факто победивший кандидат сам протягивает руку провозгласившему себя при помощи фальсификаций президентом человеку, однако удостаивается пренебрежительного отношения.
В 2008 г. Артур знал, что предает свой электорат и что это очень плохо. Именно поэтому он достиг договоренностей с Сержем за закрытыми дверями, получив некоторые посты в исполнительной власти. Артур, по всей видимости, в глубине души стыдился своего поступка, поэтому и отдался Сержу подальше от посторонних глаз. В отличие от Артура, Раффи занят на площади Свободы политическим стриптизом. Он пытается преподнести всё это в качестве революции, обесценивая тем самым ряд идей и понятий.
Самым осудительным в действиях Раффи является то, что он пытается вовлечь в свое артурбагдасарянство собравшихся на площади людей, чтобы, предавшись Сержу,  представить это в качестве удостоившегося народной поддержки поступка.
Фактически, целью голодовки Раффи является удостаивание участи Багдасаряна и получение постов или хотя бы исполнение роли инструмента в руках «здравомыслящего» молодого крыла власти. Других целей у Раффи нет и не было. И не нужно спекулировать именем народа и заключать от его имени аморальную торговую сделку.
Между Артуром и Раффи есть еще одно существенное отличие. Первого после выборов позвали в президентский дворец и угостили шампанским, а Раффи сам пошел на Баграмяна 26, и его не угостили даже чашечкой кофе.