Շոուն ավարտվեց. Սերժը մի զրո պակաս գնահատեց Րաֆֆուն (տեսանյութ)
«Իմ հորդորն է Ձեզ՝ դադարեցրեք խնդրում եմ հացադուլը, մեկ-երկու օր կազդուրվեք և մենք միասին, թուղթ ու գրիչով, հանգիստ, առանց շոուների սկսենք աշխատել, լուրջ աշխատել՝ անգամ հիմք ընդունելով հենց Ձեր կողմից առաջարկված, այս պահին թեկուզև շատ հում, շարադրանքը»,–Րաֆֆուն հասցեագրված նամակի վերջում գրել էր Սերժը՝ չմոռանալով շնորհակալություն հայտնել «իրավատիրոջից»՝ իր առաջարկներն ընդունելու համար։
Նման նվաստացուցիչ պատասխանի արժանանալու համար «իրավատերը» պետք է միայն ինքն իրեն մեղադրի։ Չի կարելի մի կողմից գործիք դառնալ իշխանության այս կամ այն թևի ձեռքում, իսկ մյուս կողմից՝ հրապարակում պայքարողի դերի մեջ մտնել։
Հնարավոր չէ ընտրակեղծիքներից խոսել և միևնույն ժամանակ «հուժկու» պայքար մղել միայն «չար» գյուղապետների դեմ։
Հնարավոր չէ խոսել լցոնումից և միևնույն ժամանակ «բարի» Սերժի PR–ով զբաղվել ու կեղծիքների զորավար ոստիկանապետին թողած՝ պահանջել, ասենք, Կրթության նախարարի պաշտոնը։
Հնարավոր չէ խոսել հեղափոխությունից (այն էլ՝ բարի հեղափոխությունից) և  միևնույն ժամանակ տակից խաղեր տալ Բաղրամյան 26–ի, Հանրապետության հրապարակի և իշխանության «ողջախոհ» երիտթևի, այն է՝ երիտօլիգարխիայի հետ։
Մի խոսքով, հնարավոր չէ հա՛մ հաճույք ստանալ, հա՛մ կույս մնալ կամ էլ՝ սատանի մայլում քյանդրբազություն անել։ Դե, փուչիկը մնում է փուչիկ, հո զոռո՞վ չէ։ Րաֆֆին այդպես էլ չկարողացավ «Ֆեյք»–ի կարգավիճակից դուրս գալ։
Ցավով պետք է արձանագրել, որ Րաֆֆին իր «պայքարով» արժեզրկեց շատ գաղափարներ և արժեքներ։ Ահա թե ինչի կարող է հանգեցնել ապաքաղաքական ու «քաղաքացիական» պայքարը, «կրեատիվ» մոտեցումն ու «հորիզոնական» հարաբերությունը, «ցանցային» կառավարումն ու դատարկ խոսքը։
Րաֆֆին հետևություններ չարեց ԱԺ ընտրություններից հետո և «Կրկին փորձիր» տարբերակով շարունակեց «դհոլական» գիծը։ Նա կրկին գործիք դարձավ երիտօլիգարխիայի ձեռքում ու եթե այսքանից հետո կարողանա Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ հաղթահարել նվազագույն շեմը, ապա պետք է գոհ լինի։
«Ժառանգության» ղեկավարը շանս ուներ փետրվարի 18–ից հետո քաղաքական գործիչ ու լիդեր դառնալու, սակայն նախընտրեց գործարքի ճանապարհը։ Սերժն էլ բռնեց ու «երկխոսեցրեց» նրան։ Բա ուրիշ ի՞նչ պետք է աներ։ Թե՞ ոմանք կարծում էին, որ Սերժի ունեցած և չունեցած արժանիքները գովալով՝ պաշտոն էին փախցնելու, այն էլ՝ «ժողովուրդ» բառը շահարկելով։
Սերժն իր պատասխանով հասկացրեց, որ Րաֆֆուն նույնիսկ Արթուր Բաղդասարյանի ճակատագրին չի արժանացնելու և Արտաշես Գեղամյանից էլ մի զրո պակաս է գնահատելու։
Այս քստմնելի ու նողկալի պատմության մեջ հիմա միայն մեկ հարց է մնացել օդում կախված. ինչպե՞ս է Րաֆֆին դուրս գալու «Սերժը կերդվի միայն իմ դիակի վրա» հայտարարության տակից։ Միակ տարբերակն այն է, որ նա ներողություն խնդրի այդ «մուտիլովկայի» և մարդկանց մանիպուլյացիայի ենթարկելու համար ու «զադնի» դրած գնա տնային պայմաններում ծոմ պահելու։
Ի դեպ, Րաֆֆին իր քայլերով «խուրդեց» նաև բոլոր նրանց, ովքեր իր կողքին էին հայտնվել անկեղծ կամ կեղծավոր մղումներով։ Հիմա ճիշտ ժամանակն է «հեղափոխության» խորհրդանիշ հայտարարել ոչ թե ծիրանը, այլ դդումը։ Երկուսն էլ գրեթե նույն գույնն ունեն։ Ծիրանագույն հեղափոխությունը Րաֆֆու թեթև ձեռքով վերածվեց դդմագույնի։
Հ.Գ.։ Սերժը Րաֆֆուն առաջարկում է մեկ–երկու օր կազդուրվել, ապա նոր գնալ Բաղրամյան 26։ Մեր կողմից Րաֆֆուն խորհուրդ կտանք թուղթ ու գրիչը ձեռքին նախագահական նստավայր գնալուց առաջ լոգանք ընդունել։ «Նա վսյակի»։
Հ.Գ.–2։ Սերժ–Րաֆֆի «երկխոսական» պատմությունը հիշեցնում է «12 աթոռ» ֆիլմի այն դրվագը, երբ «երկխոսացված» կինն ընկնում է Բենդերի հետևից և պահանջում համատեղ կյանք, սակայն Բենդերը «պասլատ» է անում «իրավատեր» կնոջը։

Finita la comedia: Серж оценил Раффи на один ноль меньше
«Мой призыв к Вам: прошу Вас прекратить голодовку, 1-2 дня восстановите силы, и с бумагой и ручкой, спокойно, без шоу начнем серьезно работать, за основу приняв даже предложенные Вами еще сырые на данный момент предложения», – написал Серж в конце адресованного Раффи письма, не забыв поблагодарить «праводержца» за прием его предложения.
За столь унизительный ответ «праводержец» должен винить лишь самого себя. Нельзя, с одной стороны, становиться инструментом в руках того или иного крыла власти, а с другой - играть на площади роль борца.
Невозможно говорить о фальсификации выборов и одновременно вести «мощную» борьбу лишь против сельских старост.
Невозможно говорить о «вбросах» и одновременно заниматься пиаром Сержа или, оставив в покое командующего фальсификациями «полководца», требовать, скажем, пост министра образования.
Невозможно говорить о революции (к тому же – доброй) и одновременно тайно заигрывать с президентским дворцом, правительством и «здравомыслящим» крылом власти, то есть – с младоолигархией.
Словом, невозможно получить удовольствие, при этом не потеряв девственность или, скажем, стянуть с вора шапку. Раффи так и не смог выйти из «фейкового» статуса.
С сожалением нужно констатировать, что своей «борьбой» Раффи девальвировал много идей и ценностей. Вот к чему приводят аполитичная и «гражданская» борьба, «креативный» подход и «горизонтальные» отношения, «сетевое» управление и пустые слова.
После парламентских выборов Раффи не сделал соответствующих выводов и решил вновь попытать счастья на клиентском поприще. Он снова стал инструментом в руках младоолигархии, и если после всего этого ему удастся преодолеть на выборах Совета старейшин Еревана минимальный барьер, то он должен быть рад и этому.
У Раффи был шанс стать после 18-го февраля политическим деятелем и лидером, однако он предпочел пойти на сделку. Серж попросту «диалогизировал» его. Что еще ему оставалось делать? Или некоторые думали, что, восхваляя имеющиеся и предполагаемые достоинства Сержа, им удастся заполучить какой-нибудь пост, к тому же, спекулируя словом «народ»?
Серж своим ответом дал понять, что не удостоит Раффи даже участи Артура Багдасаряна, а нулей у него будет меньше, чем у Арташеса Гегамяна.
Во всей этой жалкой истории повисшим в воздухе остался только один вопрос: как Раффи выкрутится из-под сделанного им заявления «Только через мой труп»? Единственным выходом является попросить прощения за эту «мутиловку» и манипулирование людьми, после чего вернуться восвояси и продолжить голодать в домашних условиях.
Кстати, своими шагами Раффи девальвировал также всех тех, кто оказался рядом с ним из искренних и не очень побуждений. «Революция» из абрикосовой превратилась в тыквенную.
P.S. Серж предложил Раффи 1-2  дня восстановить свои силы, после чего придти к нему в президентский дворец. С нашей стороны хотелось бы посоветовать Раффи, чтобы перед посещением президентской резиденции с бумагой и ручкой он обязательно искупался – мало ли что его там ждет.
P.S.-2. История «диалога» между Сержем и Раффи напоминает фрагмент из «12 стульев», когда «диалогизированная» женщина преследует Бендера и требует сожительства, однако Бендер посылает «праводержицу».