Հարցազրույց ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանի հետ
-Ինչո՞վ է պայմանավորված քաղաքապետի ընտրություններից անմիջապես հետո «Ժառանգության» ներկայացուցիչների, մասնավորապես' Զարուհի Փոստանջյանի կողմից, Հայ ազգային կոնգրեսին ուղղված բացահայտ քննադատությունը։
-Չէի ցանկանա մեկնաբանել իմ գործընկերոջ կարծիքը։ Նա այն անձնավորությունների թվին է պատկանում, որը, կարծում եմ, ինչպես ցանկացած անձ,  կարծիք հայտնելու իրավունք ունի։ Բացի այդ, կարծում եմ, որ նա իր տեսակետը հայտնել է' ելնելով սեփական փորձից և դիրքորոշումներից։
-Ընտրախախտումներն արձանագրում են բոլորը։ Ամեն դեպքում, ի՞նչ եք կարծում, քաղաքապետի ընտրություններում ՀԱԿ-ը, և ընդհանրապես՝ ընդդիմությունը, ձախողվե՞ց, թե՞ ոչ։
-Կարծում եմ՝ բոլորս մեկ խնդիր ունենք քննարկելու. ինչու՞ էր այդքան պասիվ ընտրողների մասնակցությունն այս ընտրություններին։ Եթե կեղծիքները, լցոնումները, կրկնակի քվեարկությունները, այն մարդկանց, ում իշխանությունները մեքենաներով բերեցին քվեարկության, հանում ենք, ապա արդյունքում ստանում ենք, որ տոկոսային առումով քաղաքացիական հասարակությունն այս ընտրություններին պասսիվ մասնակցություն ունեցավ։ Կարծում եմ, որ ընդդիմությունը խնդիր ունի քննելու նաև այս խնդիրը։
-Փաստորեն, նախընտրական շրջանում արվող փորձագիտական վերլուծություններն ու ներկայացվող սոցիոլոգիական հարցումների արդյունքներն այնքա՞ն էլ հեռու չէին իրականությունից։
-Եթե խոսքը գնում է Ահարոն Ադիբեկյանի թվերի մասին, ապա դրանց չարժե անդրադառնալ, որովհետև բոլորիս հայտնի է, թե ինչ թվեր է նա ներկայացնում։ Բնականաբար, Ահարոն Ադիբեկյանն ունի իրական պատկերը։ Եթե չեմ սխալվում, նա դրա մասին ասել է՝ նշելով, որ իրական թվերը չի բարձրաձայնի։ Կարծում եմ՝ նախընտրական շրջանում նմանատիպ թվերի մասին լուրջ խոսելը ճիշտ չէ, քանի որ դրանք որպես քարոզչամիջոց են օգտագործվում։ Եվ, բնականաբար,    ներկայացված թվերը իրականության հետ ոչ մի կապ չունեն։ Նույնիսկ այն թվերը, որ նկարվեցին քարոզարշավի վերջում, չեն կարող համապատասխանել իրականությանը։
-Հաշվի առնելով այն, որ ընդդիմությունը չհասավ իր առջև դրված նպատակին, քաղաքական դաշտում ի՞նչ զարգացումներ եք կանխատեսում։
-Եթե բոլոր ընդդիմադիր ուժերն ինքնաքննադատաբար մոտենան, կարծում եմ, իրական քայլերը տեսանելի կլինեն, հասկանալի կլինի, թե ո՞ր փաստարկներն են առարկայական և ո՞ր գնահատականներն են օբյեկտիվ։ Եվ այդ ամենը հաշվի առնելով՝ կփորձեն համատեղ գործունեություն ծավալել, որի արդյունքում, եթե արտահերթ ընտրություններ չլինեն,  2012թ. ընդդիմությունը կկարողանա իր վերջնական հաղթանակն արձանագրել։
-Անդրադառնանք ԱԺ կառավարության կողմից ներկայացված «Հարկային փաթեթին»։ Վերախմբագրումից հետո հերթական անգամ հետաձգվեց հարկային փոփոխությունների օրինագծերի քվեարկությունը։ Ինչո՞վ է դա պայմանավորված։
-Բնականաբար, Ազգային ժողովն այսօր չէր ընդունի այդ օրենքը։ Ըստ մեր օրակարգի՝ այս քառօրյան վերջինն է։ Հաջորդը կլինի աշնանային նստաշրջանի ժամանակ։ Քվեարկություն կազմակերպելու միակ տարբերակը «Հարկային փաթեթը» արտահերթով բերելն էր։ Սակայն այդ դեպքում էլ չեմ կարծում, թե այս օրինագիծը կընդունվի։
-Այս ժամանակահատվածում որքանո՞վ է հնարավոր, որ պատգամավորների հետ «աշխատելուց» հետո կառավարությանը հաջողվի ԱԺ-ին համոզել՝ ընդունել հարկային փոփոխությունների փաթեթը։
-Չեմ կարծում, որ դա այդքան էլ մեծ աշխատող մեխանիզմ է։ Որովհետև «Հարկային փաթեթը» բավական երկար ժամանակ Աժ-ում է, և տարբեր լծակներ են կիրառվել գործարար պատգամավորների նկատմամբ։ Բնականաբար, նրանք հասկանում են, որ այստեղ իրենց շահերի հարցն է քննարկվում, ուստի և նրանք «կրծքով» պաշտպանում են դրանք։
-Վիկտոր Դալլաքյանն ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց, թե օրենքը հերթական անգամ չընդունելու դեպքում կառավարությունը, ըստ Սահմանադրության, պետք է հրաժարական տա։ Մինչ այդ Դուք չէիք բացառել դա։ «Հարկային փաթեթը» չընդունելու դեպքում շարունակու՞մ եք կառավարության հրաժարականը հավանական համարել։
-Ես ասել էի, որ օրենքի չընդունվելու գործընթացների հետ կապված՝ հնարավոր է կառավարության հրաժարականը։ Բայց նախ և առաջ այդ գործընթացները պետք է լինեն։ Երկրորդ՝ կառավարությունը, ըստ էության, բավական զիջումների է գնացել։ Այնպես որ, իր առաջվա դիրքերի վրա չէ։ Այնպես որ, չեմ կարծում, թե կառավարության հրաժարականի խնդիրը կլինի օրակարգում։
-Եթե կառավարությունը մեծ զիջումների է գնացել, ինչու՞ եք կարծում, թե օրենքն ամեն դեպքում չի ընդունվելու։
-Նույնիսկ այս զիջումներով էլ օրենքն ընդունման ենթակա չէ։ «Ժառանգության» համար սա սկզբունքային հարց է։ Մենք կարծում ենք, որ ընդհանրապես չպետք է որևէ մեկը լինի, որը գործարարի գլխին պետք է կախված լինի որպես մահակ։ Կասկածելի գործունեությունը վերահսկելու համար կան բազմաթիվ այլ լծակներ։
-Եթե, այնուհանդերձ, այս օրենքն ընդունվի, ինքներդ Ձեզ համար ի՞նչ եզրահանգում կանեք։
-Եթե անցնի, ապա դա կտեղավորվի արդեն օրինաչափություն դարձաձ տրամաբանության մեջ. մենք բազմաթիվ անգամ ականատես ենք եղել, թե ինչպես են պատգամավորներն ամբիոնում կուրծք ծեծում՝ դեմ արտահայտվելով այս կամ այն օրենքին, իսկ հետո գնում են և նույն օրինագծին կողմ քվեարկում։

Интервью с руководителем фракции «Наследие» НС Арменом Мартиросяном
- Чем была вызвана явная критика в адрес Армянского национального конгресса, прозвучавшая сразу после выборов в мэры представителями «Наследия», в частности, Заруи Постанджян?
- Не хотел бы комментировать  мнение моего коллеги. Она, как и любая личность, имеет право выражать свое мнение. Кроме того, думаю, что она свою точку зрения выразила, исходя из собственного опыта и позиции.
- Избирательные нарушения фиксируют все. Во всяком случае, как вы считаете на выборах в мэры АНК, и вообще оппозиция, провалилась или нет?
- Думаю, у всех у нас есть одна проблема - почему было такое пассивное участие избирателей на выборах? Если снять фальсификации, вбрасывания, двойные голосования, тех людей, которых власти на машинах доставляли голосовать, то в результате получается, что в процентном плане гражданское общество на этих выборах имело пассивное участие. Думаю, что оппозиция должна обсудить и эту проблему.
- Фактически, в предвыборный период анализы экспертов и представленные социологические опросы были не так уж и далеки от реальности?
- Если речь идет о цифрах Агарона Адибекяна, то о них не стоит говорить, поскольку всем нам известно, какие цифры он представляет. Естественно, у Агарона Адибекяна есть реальная картина. Если не ошибаюсь, он об этом говорил, отметив, что реальные цифры не будет оглашать. Думаю, в предвыборный период серьезно говорить о подобных цифрах не правильно, поскольку они используются как средство пропаганды. И естественно, представленные цифры не имеют какой-либо связи с реальностью. Даже те цифры, которые были нарисованы в конце предвыборной кампании, не могут соответствовать реальности.
- С учетом того, что оппозиция не смогла достичь своей цели, какие развития прогнозируете на политическом поле?
- Если все оппозиционные силы самокритично подойдут, думаю, реальные шаги будут видны, станет ясно какие доводы предметны и какие оценки объективны. И с учетом всего этого они попытаются развернуть совместную деятельность,  в результате чего, если не будут внеочередные выборы 2012 года, оппозиция сможет  зафиксировать свою окончательную победу.
- Обратимся к «Налоговому пакету», представленному правительством в НС. После доработки в очередной раз было отложено голосование по законопроекту о налоговых изменениях. Чем это обусловлено?
- Естественно, Национальное Собрание сегодня не приняло бы этот закон. Согласно нашей повестке эта четырехдневка последняя. Следующая будет во время осенней сессии. Единственный вариант организации голосования по «Налоговому пакету» - внеочередное заседание. Однако в этом случае, не думаю, что этот законопроект будет принят.
- На этот период насколько возможно, чтобы после «обработки» депутатов правительству удалось убедить НС принять этот пакет налоговых изменений?
- Не думаю, что это уж такой работающий механизм. Поскольку «Налоговый пакет» достаточно долгое время находится в НС и различные рычаги были применены в отношении предпринимателей-депутатов.  Естественно, они понимают, что здесь обсуждается вопрос их интересов, потому и они «грудью» защищают их.
- Виктор Далакян с трибуны НС заявил, что если закон в очередной раз не будет принят, правительство согласно Конституции должно подать в отставку. До этого Вы не исключили это. В случае неприятия «Налогового пакета» вы будете продолжать считать возможным отставку правительства?
- В связи с процессами, связанными с непринятием законопроекта, я говорил, что возможна отставка правительства.  Но прежде всего эти процессы должны быть. Второе, правительство, по сути, пошло на достаточные уступки.  Так, что сейчас оно не стоит на своих прежних позициях. Так, что не считаю, что вопрос отставки правительства будет находиться в повестке дня.
- Если правительство пошло на большие уступки, то почему вы считаете, что закон при всех случаях не будет принят?
- Даже с такими уступками закон не подлежит принятию. Для «Наследия» это принципиальный вопрос. Мы считаем, что вообще не должен кто-то быть, чтобы висел над головой предпринимателя, как «дамоклов меч». Для контролирования сомнительной деятельности есть многочисленные рычаги.
- Если, тем не менее, этот закон будет принят, вы сами к какому заключению придете?
- Если он пройдет, то такой подход уместится в логику, которая стала уже закономерной. Мы множество раз были свидетелями того, как депутаты на трибуне били себя в грудь, выступая против того или иного закона, а потом шли и голосовали в пользу этого же законопроекта.