Հարկային նոր փաթեթի շուրջ կրքերը շարունակվում են բորբոքվել
Այսօր Ազգային ժողովում քննարկվեց նախորդ քառօրյայից անավարտ մնացած «Հարկային փաթեթը»։ Կառավարության կողմից ներկայացված հարկային օրենսդրությունում մի շարք փոփոխությունները սվիններով ընդունվեց խորհրդարանում։ Հատկապես խոշոր ձեռնարկություններում հարկային տեսուչի ներկայության առաջարկը լուրջ դժգոհություն առաջացրեց գործարար պատգամավորների շրջանում։ Կառավարությունը վերախմբագրեց հարկային փոփոխությունների օրենքների նախագծերը՝ էապես չփոխելով և չհիմնավորելով դրանց բովանդակությունն ու նպատակահարմարությունը։ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանն իր ելույթում ընդգծեց. «Նման օրինագծեր խորհրդարան բերելը նշանակում է, որ կառավարությունն իր հարկային քաղաքականության մեջ ձախողվել է։Մենք այս օրինագծին դեմ ենք քվեարկելու»։ Նախորդ քննարկումների ժամանակ ԱԺ միջանցքներում խոսվում էր այն մասին, որ կառավարության ներկայացրած «Հարկային փաթեթն» ուղղված է որոշակի ձեռներեցների դեմ։ Ամենից շատ շրջանառվում էր Գագիկ Ծառուկյանի անունը։ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանն իր ելույթն սկսեց հենց այս համատեքստում։ «Որպես «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, «Հարկային փաթեթի» առումով որոշակիորեն կաշկանդված եմ, քանի որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահն ինքը բաժնետոմսերի խոշոր սեփականատեր է։ Բնականաբար, որոշ մարդկանց կողմից փաթեթին դեմ արտահայտվելը կարող է դիտարկվել այդ շահերի պաշտպանություն։ Ասեմ, որ մեր կուսակցության նախագահն այս հարցում որևէ միջամտություն չի արել, չի ազդել մեր տեսակետների վրա։ Իմ անձական տեսակետը այս փաթեթի վերաբերյալ հետևյալն է. այն շարունակում է մնալ խիստ վիճահարույց։ Ես համաձայն եմ Վահան Հովհաննիսյանի հետ, որ այս օրինագիծը պարունակում է քաղաքական շատ լուրջ ենթատեքստ»,-հայտարարեց Նաիրա Զոհրաբյանը։ Ի դեպ, կառավարության ներկայացուցիչը նշել էր, որ բազմաթիվ գործարարներ իրենք են դիմել կառավարությանը՝ նման օրինագիծ մշակելու համար։ Պատգամավորները փորձում էին իմանալ «հուդաների» անունները, ինչը, բնականաբար, ոչ մի արդյունք չտվեց։ «Կառավարության ներկայացուցչին առաջարկում եմ հրապարակել այն գործարարների անունները, որոնք նման տարօրինակ օրինագծի նախաձեռնողներից են»,-հայտարարեց Նաիրա Զոհրաբյանը՝ հավելելով, որ այս օրինագծի վերաբերյալ իր տեսակետը շարունակում է մնալ խիստ բացասական, քանի որ «Հարկային փաթեթի» վերախմբագրված տարբերակում «ռադիկալ փոփոխություններ չկան»։
Սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանի ելույթն ավելի շատ տեսական ոլորտից էր։ Հակոբ Հակոբյանը նախ դասախոսական ոճով բացատրեց, թե ինչ բան են հարկերն ու հարկային գործիքները։ Այնուհետև նա անդրադարձավ գործարար դաշտ-պետություն հարաբերություններին՝ հիշելով 1997-98թթ., երբ «նաև հարկային բարենպաստ քաղաքականության արդյունքում ապահովվում էր երկնիշ տնտեսական աճ»։ «Այն հարաբերությունները, որոնք այսօր կան գործատուի և պետության միջև, երևի թե որոշ քաղաքական ուժերի դուր չեն գալիս։ Համոզված եմ, որ հարկային փոփոխություններն այս տեսքով չեն կարող անցնել»,-հայտարարեց Սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը։ Գործարար, Հանրապետական պատգամավոր Ալեքսան Պետրոսյանն առաջարկեց նշել «հարկային փաթեթը» մշակողների անունները. «Ինչու՞, երբ ԱԺ-ում օրինագիծ է ներկայացվում, նշվում են դրա հեղինակների անունները, իսկ երբ կառավարությունից օրենք է գալիս, չգիտենք, թե ով է դրա հեղինակը»։ Ալեքսան Պետրոսյանը ևս առաջարկվող փոփոխությունները համարեց անընդունելի։
Այլ կարծիքի էր ՀՀԿ խմբակցության ադամ Հերմինե Նաղդալյանը։ «Մենք պետք է պատասխանենք մեկ սկզբունքային հարցի՝ ընդունո՞ւմ ենք հարկային ներկայացուցչի գաղափարը, թե՞ ոչ։ Իմ գործընկերները խոսեցին որպես քաղաքական գործիչներ՝ իրենց բնույթով, ոգով։ Ճիշտ արեցին. իրենք քաղաքական գործիչ են և մտածում եմ մոտակա ընտրությունների մասին։ Այստեղ կա քաղաքական մեծամասնություն, որը պարտավորված է մտածել երկրի տնտեսական, քաղաքական զարգացման հեռանկարների մասին։ Գիտակցելով այս պատասխանատվությունը՝ մենք նման ձևով պետք է հարցին մոտենանք»,-նշեց քաղաքական մեծամասնության ներկայացուցիչը՝ փորձելով հիմնավորել, թե ում համար է վտանգավոր այս օրինագիծը։ Հերմինե Նաղդալյանը վստահաբար շեշտեց, որ այն վտանգավոր է հարկերից խուսափողների, ստվերի մեջ գործողների համար։ Իսկ ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանն անդրաձավ օրինագծի քննարկման քաղաքական կողմին. «Ուզում եմ խորհրդարանին տեղյակ պահել, որ համաձայն ՀՀ սահմանադրության՝ կառավարությունը մեկ նստաշրջանի ընթացքում երկու անգամ որոշակի օրինագծի վերաբերյալ կարող է դնել իր վստահության հարցը։ Այսինքն, եթե ՀՀ կառավարության համար այս օրենսդրական նախաձեռնության ընդունումը հույժ կարևոր է, ապա կառավարությունն օրնսդրական նախաձեռնության ընդունման հետ կապված՝ կարող է դնել իր վստահության հարցը։ Եվ եթե ԱԺ-ն չընդունի այդ օրինագիծը, ապա կառավարությունը պետք է հրաժարական տա»։
Հաջորդ ելույթներում ևս արձանագրվեց «Հարկային փաթեթի» անընդունելի լինելը՝ որպես ձեռնարկատիրությանը հարվածող օրենսդրական նախաձեռնություն։ Քվեարկությունը տեղափոխվեց հաջորդ նիստ։ Ամեն դեպքում, ակնհայտ է մեկ բան. անկախ նրանից, կընդունվի այս օրինագիծը, թե ոչ, բիզնես դաշտ-կառավարություն հարաբերությունները բացահայտորեն սրվում են։
Այսօր Ազգային ժողովում քննարկվեց նախորդ քառօրյայից անավարտ մնացած «Հարկային փաթեթը»։ Կառավարության կողմից ներկայացված հարկային օրենսդրությունում մի շարք փոփոխությունները սվիններով ընդունվեց խորհրդարանում։ Հատկապես խոշոր ձեռնարկություններում հարկային տեսուչի ներկայության առաջարկը լուրջ դժգոհություն առաջացրեց գործարար պատգամավորների շրջանում։ Կառավարությունը վերախմբագրեց հարկային փոփոխությունների օրենքների նախագծերը՝ էապես չփոխելով և չհիմնավորելով դրանց բովանդակությունն ու նպատակահարմարությունը։ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանն իր ելույթում ընդգծեց. «Նման օրինագծեր խորհրդարան բերելը նշանակում է, որ կառավարությունն իր հարկային քաղաքականության մեջ ձախողվել է։ Մենք այս օրինագծին դեմ ենք քվեարկելու»։ Նախորդ քննարկումների ժամանակ ԱԺ միջանցքներում խոսվում էր այն մասին, որ կառավարության ներկայացրած «Հարկային փաթեթն» ուղղված է որոշակի ձեռներեցների դեմ։ Ամենից շատ շրջանառվում էր Գագիկ Ծառուկյանի անունը։ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանն իր ելույթն սկսեց հենց այս համատեքստում։ «Որպես «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, «Հարկային փաթեթի» առումով որոշակիորեն կաշկանդված եմ, քանի որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահն ինքը բաժնետոմսերի խոշոր սեփականատեր է։ Բնականաբար, որոշ մարդկանց կողմից փաթեթին դեմ արտահայտվելը կարող է դիտարկվել այդ շահերի պաշտպանություն։ Ասեմ, որ մեր կուսակցության նախագահն այս հարցում որևէ միջամտություն չի արել, չի ազդել մեր տեսակետների վրա։ Իմ անձական տեսակետը այս փաթեթի վերաբերյալ հետևյալն է. այն շարունակում է մնալ խիստ վիճահարույց։ Ես համաձայն եմ Վահան Հովհաննիսյանի հետ, որ այս օրինագիծը պարունակում է քաղաքական շատ լուրջ ենթատեքստ»,-հայտարարեց Նաիրա Զոհրաբյանը։ Ի դեպ, կառավարության ներկայացուցիչը նշել էր, որ բազմաթիվ գործարարներ իրենք են դիմել կառավարությանը՝ նման օրինագիծ մշակելու համար։ Պատգամավորները փորձում էին իմանալ «հուդաների» անունները, ինչը, բնականաբար, ոչ մի արդյունք չտվեց։ «Կառավարության ներկայացուցչին առաջարկում եմ հրապարակել այն գործարարների անունները, որոնք նման տարօրինակ օրինագծի նախաձեռնողներից են»,-հայտարարեց Նաիրա Զոհրաբյանը՝ հավելելով, որ այս օրինագծի վերաբերյալ իր տեսակետը շարունակում է մնալ խիստ բացասական, քանի որ «Հարկային փաթեթի» վերախմբագրված տարբերակում «ռադիկալ փոփոխություններ չկան»։

Страсти вокруг нового налогового пакета продолжают разгораться
Сегодня в Национальном Собрании обсуждался оставшийся с прошлой «четырехдневки» «Налоговый пакет». Ряд изменений, представленных со стороны правительства в налоговом законодательстве, был воспринят в штыки в парламенте. Особенно серьезное недовольство в кругу предпринимателей-депутатов вызвало предложение о присутствии в крупных предприятиях налогового инспектора. Правительство отредактировало проекты законов налоговых изменений, существенно не поменяв и не обосновав их содержание и целенаправленность. Руководитель фракции АРФД Ваан Ованисян в своем выступлении подчеркнул: «Подобные законопроекты приносить в парламент означает, что правительство в своей налоговой политике допустило провал. Мы будем голосовать против этого законопроекта». Во время прежних обсуждений в коридорах НС шел разговор лишь о том, что представленный со стороны правительства «Налоговый пакет» направлен против определенных предпринимателей. Больше всего упоминалось имя Гагика Царукяна. Член фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбаян свое выступление начала именно с этого контекста. «Как депутат от фракции «Процветающая Армения», относительно «Налогового пакета» я определенным образом скована, поскольку председатель партии «Процветающая Армения» является крупным владельцем акций. Естественно, высказаться против пакета со стороны некоторых людей может рассматриваться как защита этих интересов. Скажу, что председатель нашей партии в этом вопросе не предпринимал каких-либо вмешательств, не влиял на нашу точку зрения. Моя личная точка зрения по налоговому пакету следующая - он продолжает оставаться крайне спорным. Я согласен с Вааном Ованисяном, что этот законопроект содержит очень серьезный политический подтекст», сказала Наира Зограбян. Кстати, представитель правительства отметил, что многочисленные предприниматели сами обращались в правительство для разработки подобного законодательства. Депутаты пытались узнать имена «иудеев», что естественно не дало какого-либо результата. «Предлагаю представителю правительства огласить имена этих предпринимателей, которые являются инициаторами этого странного законопроекта», - заявила Наира Зограбаян, добавив, что ее точка зрения относительно этого законопроекта продолжает оставаться крайне отрицательной, поскольку в отредактированном варианте «нет радикальных изменений».
Выступление председателя постоянной комиссии по социальным вопросам Акопа Акопяна было более из области теории. Сначала Акоп Акопян в стиле преподавателя объяснил, что означают налоги и налоговые инструменты. Затем он коснулся отношений деловое поле-государство, вспомнив 1997-98 гг., когда «также в результате благоприятной налоговой политики был обеспечен двузначный экономический рост». «Те отношения, которые сегодня существуют между работодателем и государством, наверно некоторым политическим силам не нравятся. Уверен, что налоговые изменения в этом виде не могут пройти», - заявил председатель постоянной комиссии по социальным вопросам. Предприниматель, депутат от РПА Алексан Петросян предложил отметить имена разработчиков «налогового пакета». «Зачем, когда в НС представляется законопроект, отмечаются имена их авторов, а когда из правительства приходит закон, не знаем, кто их автор», отметил он. Алексан Петросян предлагаемые изменения также счел неприемлемыми. Иной точки зрения придерживалась член фракции РПА Эрмине Нагдалян. «Мы должны ответить на один принципиальный вопрос - принимаем ли идею налогового представителя или нет? Мои коллеги говорили в качестве политических деятелей по своей сути и духу. Правильно сделали, они являются политическими деятелями и думают о ближайших выборах. Здесь есть политическое большинство, которое обязано думать о перспективах экономического и политического развития страны. Осознавая эту ответственность, мы должны подобным образом подойти к этому вопросу», - отметила представитель политического большинства, пробуя обосновать для кого опасен этот законопроект. Эрмине Нагдалян убежденно отметила, что он опасен для людей, уклоняющихся от налогов, действующих в тени. А депутат НС Виктор Далакян коснулся политической стороны обсуждения законопроекта. «Хочу поставить в известность парламент, что согласно Конституции РА правительство два раза во время одной сессии может относительно определенного законопроекта поставить вопрос доверия к себе. То есть, если для правительства РА принятие этой законодательной инициативы крайне важно, то в связи с принятием этой законодательной инициативы правительство может поставить вопрос доверия к себе. И, если НС не примет этот законопроект, то правительство должно подать в отставку», заявил он.
В последующих выступлениях также было подчеркнуто о неприемлемости «Налогового пакета», как законодательной инициативы, которая нанесет удар по предпринимательству. Голосование было перенесено на следующее заседание. Во всех случаях, очевидно одно: независимо от того, будет ли принят этот законопроект или нет, отношения бизнес поле-правительство явным образом обостряются.