Հարցազրույց «Ազգային Համաձայնություն» կուսակցության նախագահ Արամ Հարությունյանի հետ
–Ադրբեջանցի մարդասպան Սաֆարովի վերաբերյալ ՀՀ ԱԺ–ի երեկ ընդունած հայտարարությանը ինչպիսի՞ գնահատական կարող եք տալ։
–Այդ հայտարարությունը անձամբ ես առանձնապես լուրջ չեմ ընդունում, որովհետև այդ քայլերը ավելի շուտ էր պետք անել։ Բացի այդ, իմ կարծիքով պետք էր ԼՂՀ–ի անկախության հարցը օրակարգ մտցվեր, որովհետև ակնհայտ է, որ Ղարաբաղի ժողովուրդը Ադրբեջանի կազմում անվտանգության երաշխիքներ չի կարող ունենալ, և հակառակի մեջ համոզված լինելն ուղղակի աբսուրդ է։ Իսկ ընդունված հայտարարությունը պետք է ավելի կարճ լիներ ու ավելի կտրուկ։ Եթե Հունգարիայի հետ հարաբերությունները կասեցվել են, այս հայտարարությունը որևէ նոր բան չի ավելացնում։
Հայաստանի գրեթե բոլոր քաղաքական ուժերը Սաֆարովի վերաբերյալ հայտարարությամբ հանդես եկան։ Իսկ, օրինակ ՕԵԿ նախագահ, անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանից  «ձեն–ձուն» չկա, այնինչ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարը այն  պաշտոնյան է, որ նման պարագայում լռել չի կարող։ Ինչպե՞ս կմեկնաբաեք այս փաստն ու համապատասխան գերատեսչությունների աշխատանքն ընհանրապես։
–Արթուր Բաղդասարյանի ձայնը լսվում է միայն այն ժամանակ, երբ որ ինքը պետք է ինքնամոռաց ասի, որ 2013թ. պաշտպանելու է Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը։ Իհարկե, ԱԳՆ–ն էլ, ԱԱԾ–ն էլ վատ աշխատեցին։ Բայց Բաղդասարյանը չունի այստեղ խոսելու քաջությունը և գործին նայելու կոմպետենտությունը։
–Այնուամենայնիվ, ըստ Ձեզ, արդյոք խնդիրը Հունգարիա՞ն է։ Օրինակ՝ Բուլղարիան կամ մեկ այլ երկիր չէ՞ր կարող նման բան անել։
–Իհարկե, կարող էր նաև Բուլղարիան լինել։ Խնդիրն այստեղ այն է, թե ինչ է արել մեր պետությունը։ Բնականաբար, շատ վատ բան է եղել, բայց մյուս կողմից, ինչպես ասում են, չկա չարիք առանց բարիք. մենք ստացել ենք դիրքային առավելություն ԼՂ բանակցային գործընթացում։ Այլ հարց է, թե ինչպես կօգտագործենք այդ առավելությունը։ Համենայնդեպս, նախագահի թիմը չունի համապատասխան ինտելեկտուալ մակարդակը։
Մեր դեսպաններն իրոք շատ վատ են աշխատում։ Դեսպանն ուզում է դուր գալ արգործնախարարին, արտգործնախարարը՝ նախագահին, այսինքն՝ երբ որ բոլորը ցանկացնում են վերջին հաշվով մեկ մարդու դուր գալ, իրենք գործ չեն անում։ Բոլոր ոլորտներում էլ այդպես է։ Ամբողջ իշխանությունը մտածում է միայն այն բանի մասին, թե ինչպես վերընտրվեն։ Եթե նպատակը դա է դառնում, բնական է, որ բոլոր ոլորտներում էլ պիտի ձախողվենք։
Այսինքն՝ հարցի պատասխանը պետք է փնտրել ոչ թե ուրիշի, այլ առաջին հերթին հենց մե՞ր մեջ։
Իհարկե՝ մեր մեջ։ Ես համաձայն եմ Նաիրա Զոհրաբյանի հետ, որ մեր դեսպանությունները հիմնականում ապրիլի 24-ի ու սեպտեմբերի 21-ի միջոցառումներն են կազմակերպում,  ուրիշ էլ հարց չունեն։ Այդ մակարդակով, բնական է, որ այսպես էլ պետք է լիներ։ Բացի այդ, անվստահության մթնոլորտ կա մեր երկրում։ Նախագահը կուսակցությունների նախագահներին հավաքում էր ինչ–որ հարցի հետ կապված, բայց  այս անգամ չհավաքեց, որովհետև իրենք չգիտեն, թե ինչ են անելու։

Интервью с председателем партии «Национальное согласие» Арамом Арутюняном
-Как бы Вы оценили принятое вчера Национальным собранием заявление относительно экстрадиции и помилования азербайджанского убийцы Рамиля Сафарова?
-Лично я данное заявление особенно серьезно не воспринимаю, так как эти шаги необходимо было предпринять раньше. Кроме того, считаю, что было необходимо включить в повестку вопрос признания независимости Нагорно-Карабахской Республики, так как очевидно, что народ Карабаха не может иметь гарантий безопасности в составе Азербайджана, и быть уверенным в обратном – абсурдно. Принятое же заявление должно было быть короче и жестче. Если отношения с Венгрией были разорваны, то данное заявление ни привнесло ничего нового.
-Практически все политические силы выступили с заявлениями в связи с Сафаровым. Однако председатель партии «Оринац еркир» и секретарь Национального совета безопасности Артур Багдасарян не проронил и слова, в то время как он занимает такую должность, на которой попросту не имеет права молчать. Как бы Вы оценили данный факт и работу соответствующих органов в целом?
-Голос Артура Багдасаряна слышен только тогда, когда он самозабвенно должен заявить, что на президентских выборах 2013-го года поддержит кандидатуру Сержа Саргсяна. Конечно, и МИД и СНБ сработали плохо. Однако Артур Багдасарян не обладает тем мужеством и компетентностью, чтобы говорить здесь о чем-то.
-Тем не менее, Вы считаете, что проблема в Венгрии? Разве Болгария или какая-то другая страна не могла пойти на подобный шаг?
–Конечно, это могла быть и Болгария. Проблема здесь в том, что сделало наше государство. Конечно, то, что произошло, это плохо, но, с другой стороны, как говорится, нет худа без добра. Дело в том, что мы получили позиционное преимущество в переговорном процессе по Карабаху. Другой вопрос, как мы используем это преимущество. Во всяком случае, у президентской команды нет соответствующего интеллектуального уровня. Наши послы действительно очень плохо работают
Посол хочет понравиться министру иностранных дел, министр – президенту, то есть, когда все желают в конечном счете понравиться одному человеку, работа стоит на месте. Такая ситуация царит во всех сферах. Вся система власти думает лишь о том, как воспроизвестись. Если это становится целью, то естественно, что во всех сферах будет провал.
–То есть, ответ на вопрос нужно искать не в других, а в себе?
–Конечно, в себе. Я согласен с Наирой Зограбян, что наши посольства проводят мероприятия, в основном, 24-го апреля и 21-го сентября. И всё! Поэтому естественно, что так и должно было произойти. Кроме того, в стране царит атмосфера недоверия. Президент собирал председателей партий в связи с какими-то вопросами, но на этот раз не собрал, поскольку он сам не знает, что будет делать.