Սերժ Սարգսյանի գործունեության մասին Զոլյանը կխոսի, երբ կվերադառնա որպես քաղաքագետ
ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանի հրամանով Վ. Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնից ազատված Սուրեն Զոլյանը, պատասխանելով  հարցին՝ հաշվի առնելով Հայաստանում իշխանության իրականացման բռնատիրական բնույթը,  արդյոք Զոլյանի դեմ տեղի ունեցած հակաօրինական գործողությունների հարցում ՀՀ նախագահը որևէ մասնակցություն չունի՞, ասել է.
–Տվյալ դեպքում ես այս հարցը փորձում եմ որոշել ոչ թե քաղաքական, այլ իրավական ոլորտում։ Վարչապետն ասել է, որ այս ամենը քաղաքական շահարկման առարկա եմ փորձում դարձնել և այլն։ Այսինքն՝ եթե մենք հիմա վերցնենք զուտ քաղաքական հարցը, ինձ շատ հեշտ կարող են ասել, թե հարցը դարձնում եմ քաղաքական շահարկումների առարկա։ Ինչքան մենք շատ վկայակոչենք նախագահի անունը, մենք, կարծես թե, թեթևացնում ենք տվյալ դեպքում նախարարի ու վարչապետի պատասխանատվությունը։ Թող ամեն մեկը պատասխանի այն գործառույթների համար, որոնք վերապահված են սահմանադրությամբ։ Նախագահը չպիտի միջամտի տվյալ դեպքում. այս ամենը, այսպես ասած, կառավարության սահմաններում է կատարվում։
Հարցին՝ ինչպիսի՞ գնահատական կարող է տալ երկրի նախագահի վարած քաղաքականությանը՝ հաշվի առնելով, որ ինքը ժամանակին նրան աջակցել է, Զոլյանը նշել է, թե այս մասին կխոսի, երբ այս դատական հարցերը վերջապես լուծվեն, ու ինքը վերադառնա նաև որպես քաղաքագետ։

Золян даст оценку политике Сержа Саргсяна, когда вернется как политолог
Отвечая на вопрос о том, что, учитывая авторитарный характер политического управления в Армении, не имеет ли президент страны какого-либо отношения к противоправным действиям в его отношении, бывший ректор Ереванского государственного лингвистического университета Сурен Золян, освобожденный со своей должности приказом министра образования и науки РА Армена Ашотяна, отметил:
«В данном случае этот вопрос я пытаюсь решить не в политической, а в правовой плоскости. Премьер сказал о том, что всё это пытаются сделать предметом политической спекуляции. То есть, если мы сейчас будем рассматривать вопрос с политической точки зрения, то меня легко смогут обвинить в превращении данного вопроса в предмет политической спекуляции. Чем больше мы будем ссылаться на президента, тем больше будем уменьшать ответственность министра и премьера. Пусть каждый отвечает за те функции, которые отведены ему Конституцией. В данном случае не надо вмешивать президента. Всё это, так сказать, происходит в рамках правительства».
На вопрос о том, какую оценку он мог бы дать проводимой президентом политике, учитывая, что в свое время он поддерживал президента, Золян подчеркнул, что скажет об этом, когда судебные вопросы будут окончательно решены и он вернется в публичное поле как политолог.