Արշակ Բանուչյան. «Սահմանադրական դատարանը մի վաճառված կառույց է»
ՀԱԿ կենտրոնական գրասենյակի անդամ Արշակ Բանուչյանը համոզմունք է հայտնել, որ ընտրությունները հիմնովին կեղծվել են, և հաստատել է ՀԱԿ–ի՝ Սահմանադրական դատարան դիմելու մտադրությունը։ Միաժամանակ Բանուչյանն ընդգծել է, որ մեծ սպասելիքներ չունի Սահմանադրական դատարանից. պարզապես Կոնգրեսը որոշել է օգտագործել բոլոր հնարավոր օրինական ձևերը պայքարի համար։
–Սահմանադրական դատարանը ճիշտ այնպիսի վաճառված կառույց է, ինչպիսիք բոլոր մնացած կառույցներն են, և իհարկե, արդյունքներ չեն լինելու։ Բայց պետք է հնարավոր բոլոր օրինական ճանապարհներն օգտագործել,–ասել է բանախոսը։
Արշակ Բանուչյանը, ով մեծամասնականով առաջադրվել էր թիվ 11 ընտրատարածքում, հայտնել է, որ ինքն անձամբ էլ է դիմելու Սահմանադրական դատարան իր ընտրատարածքում քվեարկությունն անվավեր ճանաչելու պահանջով։ ՀԱԿ–ի ներկայացուցիչը հայտարարել է՝ հնարավոր չէ, որ ՕԵԿ–ի մեծամասնական թեկնածուն 12 հազ–ից ավելի ձայն հավաքի այն դեպքում, երբ կուսակցությունը նույն ընտրատարածքում ստացել է ընդամենը 2454 ձայն։

Банучян: «Конституционный суд является настолько же продажным, насколько все остальные структуры»
Член центрального офиса Армянского национального конгресса Аршак Банучян выразил убеждение, что выборы были полностью сфальсифицированы, и подтвердил намерение АНК обратиться в Конституционный суд. При этом, Банучян подчеркнул, что у него нет больших ожиданий от КС, но Конгресс решил использовать все возможные законные способы борьбы.
«Конституционный суд является настолько же продажным, насколько все остальные структуры. Естественно, результатов не будет, но нужно использовать все возможные законные пути», – сказал представитель АНК.
Банучян также сообщил, что, кроме того, он лично обратится в КС с требование признать недействительными результаты выборов в избирательном округе № 11, в котором он баллотировался.
По словам представителя АНК, невозможно, чтобы мажоритарный кандидат «Оринац еркир»  набрал более 12 тысяч голосов в том случае, когда его партия в том же избирательном округе получила всего 2454 голоса.