Հոլանդիայի դատարանն ուժի մեջ է թողել զբոսաշրջիկներին մարիխուանա վաճառելու արգելքը
Հաագայի դատարանը մերժել է հոլանդացի գործարարների հայցը, ովքեր բողոքում են զբոսաշրջիկներին մարիխուանա վաճառելու արգելքի դեմ։ Մարիխուանայի վաճառքում մասնագիտացած հաստատությունների՝ կոֆեշոփերի տերերը մտադիր են անհապաղ վիճարկել դատարանի որոշումը։
Ավելի վաղ «Կանեփի մանրածախ վաճառքի միության» անդամ–գործարարները հավաքական հայց էին ներկայացրել դատարան՝ փորձելով խոչընդոտել արգելքը, որը զգալի վնաս կհասցնի իրենց գործին։
Զբոսաշրջիկներին մարիխուանայի վաճառքն արգելող օրենքը Հոլանդիայում ուժի մեջ կմտնի 2013–ի հունվարի 1–ից։ Արգելքի նպատակը թեթև թմրանյութերի հետևից երկիր այցելող զբոսաշրջիկների թվի կրճատումն է, որը Հոլանդիայի քաղաքացիների վրա չի տարածվում։
Պաշտոնապես մարիխուանայի և կանաբիս պարունակող նյութերի վաճառքը Հոլանդիայում արգելված է, սակայն կոֆեշոփերն իրավունք ունեն վաճառելու այն ոչ ավելի, քան 5 գրամ ամեն մարդուն։

Нидерландский суд оставил в силе запрет на продажу марихуаны туристам
Суд Гааги отклонил иск голландских бизнесменов, протестующих против запрета на посещение иностранцами кофешопов, которые специализирующихся на продаже легких наркотиков.
Ранее бизнесмены из Ассоциации по розничной торговле коноплёй обратились в суд с коллективным исковым заявлением в попытке избежать введения запрета, который негативно скажется на бизнесе.
Формально продажа марихуаны и продуктов, содержащих каннабис, в Нидерландах запрещена, однако кофешопы имеют право продавать не более пяти грамм в одни руки.
Закон, вводящий запрет продажу марихуаны туристам должен вступить в силу в Нидерландах с 1 января 2013 года. Цель запрета состоит в том, чтобы снизить поток туристов, прибывающих в страну за легкими наркотиками. При этом на граждан Нидерландов запрет не распространяется.