Ահաբեկչությունների շարք Ուկրաինայում
Այսօր Ուկրաինայի Դնեպրոպետրովսկ քաղաքում 4 պայթյուն է տեղացել։ Դատախազությունը պայթյունները որակել է որպես ահաբեկչություն։ Պայթյունների ստույգ թիվը չի նշվում։ Պաշտոնապես հաստատվել է 4–ը, սակայն տեղի ԶԼՄ–ն հայտնում է, որ դրանք 5–ից ավելի են եղել։
Առաջին պայթյունը տեղացել է կեսօրին տրամվայի կանգառում, երկրորդը՝ «Ռոդինա» կինոթատրոնի հարևանությամբ, երրորդը՝ Չկալովի այգու մոտակայքում։ Չորրորդ պայթյունը տեղացել է առաջին պայթյունի վայրից ոչ հեռու՝ Կառլ Մարքսի պողոտայում։
Ոստիկանությունը հայտնում է, որ պայթուցիկները տեղադրված են եղել աղբարկղերում։ Այժմ ոստիկանությունը խուզարկում է Մարքսի պողոտայի այլ աղբարկղերը։
Վերջին տվյալներով՝ ահաբեկչությունների հետևանքով վիրավորվել է 27 մարդ։
Չնայած Ուկրաինայի Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը հաստատել է միայն 4 պայթյունի փաստը, տարբեր լրատվամիջոցներ հայտնում են, որ պայթյունները եղել են 8 կամ նույնիսկ 10։

В украинском Днепропетровске прогремели десять взрывов
Десять взрывов за день прогремели в центре украинского Днепропетровска. Последние четыре бомбы сработали возле торгового центра «Гранд Плаза», в районе Озерка, на Правде и на Набережной, сообщает «Мир» cо ссылкой на украинские СМИ.
По данным МЧС Украины, среди пострадавших при взрывах – девять детей. Всего, согласно последней информации, пострадало 27 человек.
Генпрокуратура Украины признала взрывы в Днепропетровске терактами. Возбуждено уголовное дело по статье «террористический акт».
В Днепропетровск вылетели министр внутренних дел Украины Виталий Захарченко, заместитель генерального прокурора Виктор Войцишен, первый заместитель председателя Службы безопасности Петр Шатковский, а также сотрудники центрального аппарата МВД и СБУ.
Президент Украины Виктор Янукович назвал теракт в Днепропетровске «вызовом для страны». По словам главы государства, для расследования взрывов будет создана специальная группа, в которую войдут лучшие специалисты.