ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի ուղերձը Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ
Ապրիլի 24-ը մեր ժողովրդի պատմության մեջ է մտել որպես ցավի ու կոտորածի, զրկանքի ու կորստի օր, որը միավորում է աշխարհի բոլոր հայերին` ոգեկոչելու 1915 թվականի ցեղասպանության մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը:
Միավորում է` ընդդեմ չարի ու ոճրագործության, բռնության ու ահաբեկչության, որը պետք է անպայմանորեն ճանաչվի ու դատապարտվի աշխարհի առաջադեմ մարդկության կողմից: Մենք երախտապարտ ենք բոլոր նրանց, ովքեր այսօր մեզ հետ են և իրենց ձայնն են բարձրացնում հանուն արդարության հաղթանակի:
Մենք այսօր միավորվում ենք, որպեսզի ասենք` հայն այլևս ուժեղ է ու պաշտպանված և կանի ամեն ինչ, որպեսզի նման հրեշագործություններն էլ երբեք չկրկնվեն: Թուրք ժողովուրդը պետք է մաքրի իր պատմության այդ սև բիծը և սերունդներին ազատի ծանր ու նվաստատացուցիչ ժառանգությունից: Սա հրամայական է, որից խուսափել չի լինի:

Послание президента Республики Арцах по случаю Дня памяти жертв Геноцида армян
24 апреля президент Республики Арцах Бако Саакян направил послание по случаю Дня памяти жертв Геноцида армян в Османской Турции:
24 апреля вошел в историю нашего народа как день боли и резни, лишений и потерь, объединивший армян со всего мира во имя поминовения памяти полутора миллионов невинных жертв Геноцида 1915 года. Он объединяет нас против злодеяния и преступления, насилия и терроризма, что обязательно должно быть признано и осуждено мировым сообществом. Мы признательны всем тем, кто сегодня с нами борется во имя торжества справедливости.
Мы сегодня объединяемся, чтобы сказать: армяне уже сильны и защищены и сделают все возможное, чтобы подобные зверства никогда больше не повторились. Турецкий народ должен очистить это позорное пятно своей истории и освободить будущие поколения от тяжкого и унизительного наследия. Это требование времени, которого нельзя избежать».