Հոլանդիայի վարչապետը հրաժարական է տվել
Հոլանդիայի վարչապետ Մարկ Ռուտտեն ապրիլի 23-ին Նիդեռլանդների թագուհի Բեաթրիքսին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
Կառավարության հրաժարականի պատճառ է դարձել խորհրդարանական կոալիցիայի տապալումը: Կոալիցիոն կուսակցությունները չեն կարողացել համաձայնության գալ աջ ծայրահեղական «Ազատություն» կուսակցության ղեկավար Գեերտ Վիլդերսի հետ:
Ավելի վաղ Ռուտտեն արդեն հայտարարել էր, որ բանակցությունները ծայրահեղականների հետ փակուղի են մտել, և կառավարության հրաժարականը սպասելի էր:
Կողմերը չեն կարողացել համաձայնության գալ բյուջեի ծախսերի կրճատման ծրագրի շուրջ. Վիլդերսի կուսակցությունը հրաժարվել է ընդունել խնայողության միջոցները, որոնք ենթադրում էին ծախսերի կրճատում տարեկան 14-16 մլրդ եվրոյով:
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները Հոլանդիայում կանցկացվեն սեպտեմբեր-հոկտեմբերին: Մինչ նոր կառավարության ձևավորումը, թագուհին է Ռուտտեին և նախարարներին խնդրել շարունակել իրենց աշխատանքը:

Правительство Голландии ушло в отставку
Премьер-министр Голландии Марк Рютте подал в отставку вместе со своим кабинетом министров. Это повлечет за собой досрочные всеобщие выборы в стране, сообщает «ВВС».
Коалиционное правительство меньшинства, которое возглавлял Рютте, пыталось сократить дефицит бюджета страны, но ему не удалось добиться поддержки правой партии Свободы.
Рютте ставил своей целью сократить бюджет страны на 16 млрд евро в соответствии с требованием ЕС о сокращении дефицита до уровня 3% от ВВП.
Партия Свободы заявила, что не может позволить Европейскому союзу диктовать правительству Голландии финансовую политику.