Ըստ ՀՀԿ փոխնախագահի՝ Սերժ Սարգսյանը Արտաշես Գեղամյանի հետ թամաշայո՞վ էր զբաղված
ՀՀԿ փոխնախագահ Գալուստ Սահակյանն իր կուսակից ընկերներին խորհուրդ է տալիս չգնալ այս օրերին առաջարկվող քաղաքական բանավեճերին, քանի որ կարծում է՝ ՀՀԿ–ն բանավիճելու խնդիր չունի։
–Սովորաբար բանավիճում են նրանք, որոնք որոշակիորեն հավասարաչափ ձայների քանակ ունեն և փորձում են բանավիճել, որպեսզի կարողանան ավելի արձանագրեն իրենց քաղաքական գործունեության արդյունքները,–ասել է Գ. Սահայանը՝ սխալ համարելով այս լարված շրջանում բանավեճով առանց այն էլ գրգռված ժողովրդին ավելի ջղաձգելը։
Ապա հավելել է.
–Որևէ բանավեճից ընդամենը խոսակցությունը հետևյալն է՝ այ, տեսա՞ր՝ ինչ ասեց, այ, տեսա՞ր՝ ոնց պատասխանեց, այ, էստեղ տակ տվեց, այ, էստեղ վրա տվեց, այսինքն՝ թամաշայի մոտեցում է առաջանում։
«7օր»–ը Գ. Սահակյանին հիշեցրել է՝ նույնիսկ ՀՀԿ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2003թ. բանավիճեց Արտաշես Գեղամյանի հետ, այսինքն՝ Սարգսյանն այն ժամանակ թամաշայո՞վ էր զբաղված։
–Ժամանակշրջանը խառնում ենք իրար։ Յուրաքանչյուր ժամանակաշրջան իր քաղաքական պայմաններն ունի և դրանից դրդված՝ նաև հետևանքները։ Այսօր ոչ թե բանավիճելու ժամանակշրջան է, այլ ընդամենը անհրաժեշտ է ժողովրդի հետ շատ հաղորդակցվել։ Իսկ բանավիճել, մանավանդ, երբ մի դաշտում թույլն է նստում, մի դաշտում՝ հզորը, սրանից ես որևէ բան չեմ ակնկալում։ Ասենք՝ մարդը նոր է ուզում քաղաքականության մեջ մտնել, անունն էլ հայտնի չէ, հիմա մեկը, որ վաղուց քաղաքականության մեջ է, ինչ անի, նրա ռեյտինգի վրա աշխատի, բերի իրեն հավասարեցնի՞։ Անմիտ տրամաբանություն է ստացվում։
–Այսինքն՝ Գեղամյանն այն ժամանակ ուժե՞ղ էր, թե այդ բանավեճով Սերժ Սարգսյանը Գեղամյանի ռեյտինգի վրա էր աշխատում։
–Այն ժամանակաշրջանի բնութագիրը լրիվ ուրիշ է։ Այո՛, Գեղամյանն այդ թվականներին բավականին ուժեղ էր և բավականին մեծ ձայներ տարավ, այնպես որ, ո՞վ ասեց, որ ուժեղ չէր։ Իհա՛րկե՝ ուժեղ էր։
–Բայց հենց Սերժ Սարգսյանն էր հայտարարում, որ Գեղամյանը ստախոս, բամբասող, դատարկ դհոլի մեկն է։
–Քաղաքական իրավիճակներում միշտ էլ ինչ–որ ձևի հասունացումներ են նկատելի լինում, և բացառված չեն նման դեպքերը։ Բայց չի նշանակում, որ մարդիկ հավերժական թշնամիներ և հավերժական բարեկամներ պետք է լինեն։ Մանավանդ քաղաքականության պարտադրանքը ոչ թե անձդ անընդհատ առաջ տանելու խնդիրն է, այլ երբ որ պետությանը, ժողովրդին անհրաժեշտ է, դու քո բոլոր տիպի զենքերը կամ կարողությունները դնում ես մի կողմի վրա և անում ես ու ավելի ուժեղացնում ես այն գաղափարախոսությունը, որը ժամանակաշրջանում կա,–«7օր»–ի հարցերին պատասխանել է Գալուստ Սահակյանը։

Зампредседателя РПА Галуст Саакян посоветовал своим коллегам по партии не идти на предлагаемые в эти дни политически дебаты, так как перед РПА не стоит задача их ведения.
«Обычно дебаты ведут те, кто имеют приблизительно одинаковое количество голосов и пытаются посредством дебатов укрепить результаты своей политической деятельности», - отметил Саакян, посчитав неправильным еще большее нервирование посредством дебатов и без того раздраженного народа.
При этом, он добавил, что дебаты, по своей сути, напоминают шоу.
«7or» спросил у Г.Саакяна о том, можно ли считать дебаты, которые действующий председатель РПА Серж Саргсян вел в 2003-ем году с Арташесем Гегамяном, шоу.
«Вы путаете время. Каждый период обусловлен своей политической обстановкой и продиктованными ею последствиями. Сегодня время не для ведения дебатов, а для более частых контактов с народом. А от дебатов, тем более, когда с одной стороны сидит слабый, а с другой – сильный, у меня нет никаких ожиданий. Скажем, если человек хочет только что войти в политику, а его имя неизвестно, то что делать тому, который уже давно находится в ней – работать на его рейтинг, сравнять его рейтинг со своим? Получается бессмысленная логика», - ответил Саакян.
-То есть, Гегамян тогда был сильным или Серж Саргсян работал на рейтинг Гегамяна?»
-Характеристика того времени была совсем иной. Действительно, Гегамян в те времена был достаточно силен и имел большое количество голосов, поэтому никто и не говорит, что он тогда был слаб. Конечно, он был силен.
-Но ведь именно Серж Саргсян заявлял, что Гегамян является лжецом, сплетником и «пустым барабаном».
-Вообще, ситуация в политике всегда может созреть до определенного состояния, и подобные случаи не являются исключением. Но это не значит, что люди должны быть вечными врагами или друзьями. Требованием политики является не постоянное выпячивание своего «я», а усиление и реализация той идеологии, которая у тебя имеется в данный период и которая нужна твоему государству и народу.
Серж Саргсян и Арташес Гегамян были заняты шоу?