Լևոն Զուրաբյանն ու Արմեն Ռուստամյանը ստորագրեցին, Գալուստ Սահակյանը ձեռնպահ մնաց
Ընտրությունների վերահսկողության միասնական հանրային կենտրոնական շտաբ ձևավորելու վերաբերյալ այս պահին Քաղաքագետների միությունում ընթացող քննարկաման ժամանակ ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանն ասել է, որ իրենք շատ լուրջ են տրամադրված, քանի որ Հայաստանում ընտրակեղծարարությունը, սպառնալիքները դարձել են մեր քաղաքական համակարգի գլխավոր հիվանդությունը և չարիքը։
–Պատրաստ ենք ցանկացած քայլ նախաձեռնել այդ չարիքը վերացնելու համար, իսկ այդ չարիքի հեղինակը Սերժ Սարգսյանի ռեժիմն է, ու այս սեղանի շուրջ հավաքված բոլոր ուժերը՝ բացի մեկից, շահագրգռված են, որ ընտրություններն իրոք անցնեն ազատ և արդար, որովհետև այլապես 10 տոկոսից ավել ձայն չի հավաքի և իր իշխանությունը չի կարողանա պահպանել,–ասել է Լ. Զուրաբյանը՝ թերևս նկատի ունենալով քննարկմանը մասնակցող ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանին։
Այնուհետև նա հավելել է.
–Ռեժիմն արդեն արել է քայլեր, որոնք ցույց են տալիս, որ նա պատրաստ է մինչև վերջ գնալ կեղծիքների, բայց մենք էլ մինչև վերջ պատրաստ ենք պայքարել այդ կեղծիքների դեմ։ Հայաստանում բնակչության քանակը գնալով պակասում է, իսկ ընտրողների քանակը գնալով ավելանում է։ Այս պարադոքսի պատասխանը իշխանությունները չեն կարող տալ։
Զուրաբյանը նշել է նաև, որ ընտրությունների վերահսկողության միասնական կենտրոնական շտաբ ձևավորելու մասին հռչակագիրը թեև կատարյալ չէ, կարող են ժամերով քննարկել, շտկել, բայց դա ժամանակի զուր կորուստ է։ Ու ցույց տալով իրենց վճռականությունը՝ Լևոն Զուրաբյանը հենց տեղում ստորագրել է այդ փաստաթուղթը։
Նաև քննարկման մասնակիցներին առաջարկել է ստորագրել ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին ուղղված փաստաթղթի տակ, որով առաջարկվում է իրենց տրամադրել երկրից մշտապես բացակա, բայց ընտրացուցակներում առկա մարդկանց անունները։
Բոլորի ներկայությամբ այդ փաստաթուղթն էլ ստորագրել է ՀՅԴ–ի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը։ Վերջինն առաջարկել է նաև, որ վերոնշյալ հռչակագրին միանան նաև ԱԺ–ի ընտրություններին մասնակցող ինը քաղաքական ուժերը ևս։
–Մենք միասին սկսկում ենք վերահսկել ընտրական գործընթացը,–ընդգծել է Ա. Ռուստամյանը։
Փոխարենը ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը հրաժարվել է ստորագրել թե՛ մեկ, թե՛ մյուս փաստաթղթի տակ՝ ընդգծելով, թե այնպիսի տպավորություն է, որ իրենք հավաքվել են ժամանակավոր կառավաություն ստեղծելու նպատակով։
Գ. Սահակյանը նախ նշել է, որ ճիշտ կլինի ընտրությունները վերահսկող կառույց ստեղծել ԱԺ–ում, և հետո, նման փաստաթղերը ստորագրելուց առաջ պետք է քննարկվեն քաղաքական կոալիցիայում։
–Որովհետև եթե մեղավորներ ենք փնտրում, ապա քաղաքական կոալիցիային պետք է մեղադել կամ չմեղադել։ Այդ պատճառով ես հիմա ձեռնպահ կմնամ ստորագրելուց,–հայտարարել է ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը։
«Բարգավաճ Հայաստանը» ներկայացնող Վարդան Օսկանյանն էլ նկատել է, որ միասնական շտաբ ստեղծելու մասին հռչակագրի ոգին ընդունելի է ԲՀԿ–ի համար, բայց շուտ է հիմա ստորագրելը, որովհետև որոշ բաներ դեռ պետք է շտկվեն։

Левон Зурабян и Армен Рустамян подписали, а Галуст Саакян воздержался
Во время проходящего в Союзе политологов обсуждения на тему формирования единого общественного штаба координатор АНК Левон Зурабян сказал, что они очень серьезно настроены, поскольку в Армении фальсификация выборов стала главной болезнью и злом нашей политической системы.
«Мы готовы инициировать любой шаг для устранения этого зла, а автором этого зла является режим Сержа Саргсяна, поэтому из собравшихся за этим столом сил все, кроме одной, заинтересованы в том, чтобы выборы прошли действительно свободно и справедливо, поскольку иначе эта сила не наберет более 10% голосов и не сможет воспроизвести свою власть», – сказал Л. Зурабян, имея в виду присутствующего на обсуждении руководителя фракции РПА Галуста Саакяна.
Затем он добавил:
«Режим уже предпринял шаги, которые показывают, что он готов до конца пойти на фальсификации, но мы тоже готовы бороться до конца с этими фальсификациями. Население Армении сокращается, а число избирателей увеличивается. Власти не могут объяснить этот парадокс».
Зурабян отметил также, что декларация о формировании единого штаба по контролю над выборами, хотя не совершенна и ее можно обсуждать, исправлять часами, но это пустая трата времени. После этих слов, показав свою решительность, Левон Зурабян на месте подписал этот документ.
Участники обсуждения предложили также подписаться под документом, адресованным начальнику Полиции РА Владимиру Гаспаряну, в котором предлагается предоставить им имена постоянно отсутствующих в стране, но зарегистрированных в избирательных списках граждан.
В присутствии всех под этим документом подписался и представитель АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян. Последний предложил, чтобы к вышеупомянутой декларации присоединились также остальные политические силы, участвующие в выборах НС.
«Мы вместе начинаем контролировать избирательный процесс», - подчеркнул Рустамян.
Руководитель же парламентской фракции РПА Галуст Саакян отказался подписываться под обоими документами, подчеркнув, что складывается такое впечатление, будто они собрались с целью создания временного правительства.
Галуст Саакян отметил, что будет правильным создание структуры, контролирующей ход выборов, в НС, а перед подписанием подобных документов они должны быть обсуждены внутри политической коалиции.
«Если мы ищем виновных, то обвинять или нет следует политическую коалицию. По этой причине я воздержусь от подписания», - заявил руководитель парламентской фракции РПА.
Представляющий партию «Процветающая Армения» Вардан Осканян, в свою очередь, отметил, что дух декларации о создании единого штаба приемлем для ППА, однако подписывать его сейчас пока рано, так как некоторые моменты должны быть исправлены.