Ադրբեջանական դասագրքերն ատելությո՞ւն են սերմանում հայերի նկատմամբ
«Եվրանեստի» ԽՎ սոցիալական հարցերով, կրթության, մշակույթի, քաղաքացիական հասարակության հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արամ Սաֆարյանը հարց է ուղղել նիստին ներկա Ադրբեջանի կրթության նախարար Միսիր Մարդանովին.
–Ճի՞շտ է, որ ձեր դպրոցական դասագրքերում քարոզվում է ատելություն, անհանդուրժողականություն հայերի նկատմամբ։
Մարդանովը պատասխանել է հետևյալը.
–Նման խնդիրը պետք է լուծեն մասնագետները, ովքեր կհավաքվեն և համապատասխան հետաքննություն կանցկացնեն։ Ես չեմ կարող ասել, և դա սուտ կլիներ, որ մեզ մոտ բարիդրացիական տրամադրություններ են Հայաստանի և հայերի նկատմամբ։ Մեր հասարակությունների միջև խոր անդունդ է։ Այսօրվա միջոցառումն այդ անդունդը հաղթահարելու ևս մեկ քայլ է։ Ես չգիտեմ՝ ինչ են գրում ձեր դասագրքերում, և դուք չգիտեք՝ ինչ են գրում մեր դասագրքերում, այդ պատճառով դժվար է պատասխանել ձեր հարցին։ Նման խնդիրները պահանջում են լուրջ հետազոտություններ մասնագետների կողմից։

В азербайджанских учебниках пропагандируется ненависть к армянам
Депутат НС Армении Арам Сафарян на заседании комитета по социальным вопросам, образованию, культуре, гражданскому обществу ПА «Евронест» обратился с вопросом к министру образования Азербайджана Мисиру Марданову:
«Действительно ли в азербайджанских школах и учебниках пропагандируется враждебность, ненависть к армянам?»
Марданов на это ответил следующим образом:
«В образовательных учреждениях и учебниках невозможна пропаганда дружественных отношений к Армении и армянам. Между двумя обществами существует огромная пропасть. Сегодняшнее мероприятие является еще одним шагом по преодолению этой пропасти. Я не знаю, что написано в ваших книгах, так же как и вы не знаете, что написано в наших. Поэтому не думаю, что возможно найти ответ на этот вопрос в один день или же в рамках одного мероприятия. Подобные вопросы требуют серьезных исследований специалистов».