Նախիջևանի հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը ոչնչացվում է
Այսօրվա ասուլիսին Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի ղեկավար Սամվել Կարապետյանն ահազանգել է Նախիջևանում հայկական եկեղեցիների և այլ պատմական հուշարձանների ոչնչացման մասին։ Բանախոսը մասնավորապես նշել է Ագուլիսի հայկական եկեղեցիների մասին, որոնք ադրբեջանցիները հիմնահատակ ոչնչացրել են։
–Ագուլիսի եկեղեցիներն ընդհանրապես հողի երեսից ջնջված են. մի տեղ արտ է, մի տեղ՝ նորակառույց դպրոց,–ասել է Կարապետյանը։
Հուշարձանագետը նաև ընդգծել է, որ Ագուլիսի հայկական մշակութային ժառանգության մասին երկար տարիներ որևէ տեղեկություն չի եղել, քանի որ, ի տարբերություն Նոր Ջուղայի, որն իրանական սահմանին մոտ է, Ագուլիսը գտնվում է երկրամասի խորքում.
–Ենթադրել ենք, որ Նոր Ջուղայի հայկական գերեզմանոցի ճակատագրին են արժանացել Նախիջևանի խորքերում գտնվող մյուս հայկական հուշարձանները, և այդպես էլ եղել է. մեր կասկածները հաստատվեցին։

Армянское культурно-историческое наследие Нахиджевана продолжает уничтожаться
Во время сегодняшней встречи с журналистами председатель Фонда изучения армянской архитектуры, специалист по памятникам Самвел Карапетян выразил большую тревогу в связи с уничтожением армянских церквей и других исторических памятников. В частности, он сказал об основательно разрушенных азербайджанцами церквях Агулиса в исторической армянской области Гохтан.
«Церкви Агулиса полностью стерты с лица земли: в одном месте поле, на другом – новая школа», - отметил Карапетян.
Он также подчеркнул, что долгие годы об армянском культурном наследии Агулиса не было какой-либо информации, так как Агулис, в отличие от приграничной с Ираном Новой Джуги, находится в глубине Нажиджевана.
«Мы предполагали, что участи древних армянских кладбищ Новой Джуги удостоились и другие армянские памятники, находящиеся в отдалении от границы с Ираном – так и случилось, и наши сомнения подтвердились», - добавил Самвел Карапетян.