Հարցազրույց գրող Հովհաննես Իշխանյանի հետ
Ձեր գիրքը՝ «Ուվալնյատի օրը», մեծ աղմուկ է բարձրացրել, հատկապես որ դրա հրապարակումից 9 ամիս հետո Ձեզ հրավիրել են Ռազմական ոստիկանություն և Երևանի ոստիկանության կենտրոնական բաժին ու հարցաքննել։ Այժմ այս կապակցությամբ ի՞նչ զարգացում կա։
Փաստորեն, 9 ամիս հետո վերածնվեց գիրքը: Վերջին նորությունն այն էր, որ Մշակույթի նախարարությունից պատասխան եկավ, թե շարժական մշակութային արժեքների փորձաքննության չափորոշիչները և մշակութային արժեքների փորձաքննության անցկացման ոլորտները չեն նախատեսում տպագիր նյութերի բովանդակային փորձաքննության իրականացում, այսինքն՝ պոռնոգրաֆիայի տարածման մեջ ինձ մեղադրելը չի ստացվի: Բայց քանի դեռ գործը չի փակվել, կարելի է ենթադրել, որ դեռ չեն ուզում նահանջել ու հիմքեր են փնտրում գործ հարուցելու: Գուցե նոր օրե՞նք հանեն՝ Թուրքիայի 301 հոդվածի կրկնօրինակը, ու օրենքի հետադարձ ուժ կիրառեն, շատ էլ որ օրենքը հետադարձ ուժ չունի։ Իմ ու հարյուրավոր ուսանողների վրա մի անգամ արդեն կիրառել են այդ ուժը, ինչի արդյունքում բոլորս ժամանակից շուտ գնացինք բանակ:
Ռազմական և Երևանի ոստիկանության գործելաոճը ինչպե՞ս եք գնահատում։ Ո՞ր իրավունքով են Ձեզ հրավիրել հարցաքննության և ինչի՞ համար են մեղադրել։
–Ռազմական ոստիկանությունը առհասարակ իրավասու է զբաղվելու միայն զինվորական հանցագործություններով ու գործ չունի քաղաքացիների հետ: Երևի գրքի մեջ զինվորական հանցագործության նշաններ են տեսել, չնայած կարելի է զարմանալ, որ գրքում գրվածը իրական են ընդունել, որովհետև նկարագրվածը ամբողջությամբ աբսուրդ է: Իրենք մեղադրում են բանակը վարկաբեկելու, կրոնը վիրավորելու ու մայրերին վիրավորելու համար: Խոսքի մեջ մեղադրում էին նաև կանանց վիրավորելու համար, երևի երբ խորհուրդ տվեցի «Աբու–Լալա Մահարի»-ն կարդալ, այդ մեղադրանքը հանվեց, բայց ես «Սամվել»–ն էլ եմ խորհուրդ տվել, իսկ մայրերին վիրավորելը մնացել է:
Ինչի՞ մասին է պատմում «Ուվալնյատի օրը» ընդհանրապես։
«Ուվալնյատի օրը» բաղկացած է 16 պատմվածքներից, ու միայն երեքն է բանակի մասին: «Զինվորական երթ» պատմվածքում, որը ոնց որ ամենաշատն է բարկացրել նրանց, հարյուրավոր զինվորներ երթ են անում՝ քարշ տալով իրենց զինվորական գրքույկները, մյուս ձեռքին պահելով ինչ-որ բան, ինչը դժբախտացրել է նրանց, հետո սկսում է ամեն մեկը պատմել իր պատմությունը: Պատմվածքներում ամենաիրական բանը օգտագործված լեզուն է` բանակային ժարգոնը:
Գիրքը հանվել էր նաև գրախանութների վաճառքից։ Ըստ Ձեզ՝ այդ հրամանը նրանց վերևի՞ց է իջեցվել։
–«Բուկինիստ» գրախանութում իրենց տնօրենի նախաձեռնությամբ էր հանվել, դեռ 9 ամիս առաջ: Սա առաջին դեպքը չէր, բազմաթիվ հայ գրողների գրքեր են հանվել գրախանութներից ոչ նորմատիվ լեզվի ու այլ պատճառներով, իրենք նախընտրում են օտար ոչ նորմատիվ լեզուներ, իսկ «Բյուրոկրատ»-ից, ոնց հասկանում եմ, հանել են տվել: Հստակ է, որ իրենք չէին ուզում այդ գիրքը տարածվի, բայց ինչ արեցին՝ ինչ եղավ:
Ձեր նկատմամբ իրականացված այդ գործելաոճն ինչի՞ մասին է վկայում։
–Այս ամենը վկայում է, որ դեռ չի վերացել սովետական մտածելակերպը, կարելի է ասել՝ տոտալիտար մտածելակերպը, չնայած չի էլ վերանա, կարևորը, որ չիշխի: Իհարկե, շատերը հիմա էլ են ուզում, որ լինի գրաքննություն, շատերը գիտեն, թե դեռ կա գրաքննություն, ու դրա համար էլ սկսեցին այս պատմությունը:
Ի՞նչ եք կարծում՝ կատարվածը որքանո՞վ առնչություն ունի Հայաստանում տիրող քաղաքական իրավիճակի հետ, և ընդհանրապես, ինչպե՞ս եք գնահատում հայաստանյան ներքաղաքական իրավիճակը։
Չեմ կարծում, թե որևէ կապ ունի ներքաղաքական իրավիճակի հետ: Այս ամենը վատ է Հայաստանի վարկի համար, քաղաքական շրջանակներում պիտի որ դա գիտակցեն, ՌՈ-ն ու ոստիկանությունը որ այդքանը չեն գիտակցում, կարելի է համակերպվել, բայց եթե ժողովրդավարության ճանապարհը բռնած գործիչները չգիտակցեն, էդքան էլ հեշտ չի լինի համակեպվել: Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակն էլ ոնց որ մատրյոշկա լինի:

Интервью с писателем Ованнесом Ишханяном
-Ваша книга «День увольнения» («Ուվալնյատի օրը») вызвала большой резонанс. Кроме того, через девять месяцев после ее публикации Вас пригласили на допрос в Военную полицию и в Центральное отделение полиции Еревана. Как развивается ситуация на данном этапе?
Фактически, спустя девять месяцев книга родилась заново. Последней новостью было то, что из Министерства культуры пришел ответ, согласно которому стандарты экспертизы движимых культурных ценностей и сферы ее проведения не предполагают осуществления содержательной экспертизы печатных материалов, то есть обвинить меня в распространении порнографии не удастся. Так как вопрос не закрыт, можно предположить, что они пока не хотят отступать и ищут основания для возбуждения дела. Возможно, они придумают новый закон вроде 301-й статьи Уголовного кодекса Турции, и в отношении меня он будет иметь обратную силу, хотя законы обратной силы не имеют. В отношении меня и сотен студентов однажды уже применили эту силу, в результате чего все мы пошли в армию раньше времени.
-Как Вы оцениваете стиль работы военной полиции и полиции Еревана? По какому праву Вас пригласили на допрос, и в чем обвинили?
–Вообще военная полиция правомочна заниматься лишь военными преступлениями и не имеет отношения к гражданам. Наверное, усмотрели в книге признаки военного преступления, хотя удивительно, что содержание книги приняли за действительность, поскольку описанное в ней является полным абсурдом. Они обвиняют меня в дискредитации армии, оскорблении религии и матерей. Обвиняли также и в оскорблении женщин, но это обвинение сняли, видимо, после того, как я посоветовал им прочитать «Абу-Лала Маари». Я также посоветовал им прочитать «Самвела», но обвинение в оскорблении матерей они оставили.
–О чем вообще рассказывается в «Дне увольнения»?
«День увольнения» состоит из 16 рассказов, из которых только три на тему армии. В рассказе «Солдатский марш», который вроде бы разгневал их больше всего, сотни солдат маршируют, волоча за собой свои военные билеты, в другой руке держа что-то, что сделало их несчастными, а затем каждый из них начинает рассказывать свою историю. Самым реальным в рассказе является язык – армейский жаргон.
–Книжные магазины сняли книгу с продажи. На Ваш взгляд, распоряжение об этом было спущено сверху?
-«Букинист» снял книгу с продажи еще 9 месяцев назад по инициативе директора магазина. Это был не первый случай: за ненормативную лексику или по другим причинам с продажи были сняты книги многих армянских писателей. У нас предпочитают ненормативную лексику на иностранных языках. Что касается магазина «Бюрократ», то, как понимаю, им было дано распоряжение снять. Очевидно, что они не желали распространения этой книги, но хотели одно, а получилось другое.
-О чем свидетельствует подобный стиль работы?
–Всё это свидетельствует о том, что советское или тоталитарное мышление еще не искоренилось. Хотя полностью оно и не искоренится – главное, чтобы не господствовало. Конечно, многие хотят, чтобы цензура была и сейчас, немало и тех, которые думают, что цензура еще есть, поэтому и начали всю эту историю.
-Как Вы оцениваете внутриполитическую ситуацию в Армении и насколько она связана с тем, что произошло с Вами?
–Не думаю, что произошедшее имеет какое-то отношение к внутриполитической ситуации. Однако, вся эта история плохо сказывается на репутации Армении и в политических кругах должны осознавать это. Можно смириться с тем, что полиция, в том числе – военная, не осознает этого. Гораздо труднее смириться в том случае, если этого не будут осознавать деятели, избравшие демократический путь. Внутриполитическая ситуация Армении напоминает матрешку.