Քոֆի Անանի առաջարկած խաղաղ կարգավորման ծրագիրը Սիրիայի կառավարության վերջի՞ն հնարավորությունն է
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ Քոֆի Անանի առաջարկած խաղաղ կարգավորման ծրագիրը Սիրիայի կառավարության վերջին հնարավորությունն է խուսափելու միջազգային հանրության խիստ պատժամիջոցներից։
Այդ ծրագիրը ներառում է կրակը դադարեցնելու կոչեր, մարտական գործողությունների շրջաններ հումանիտար օգնության մուտքի անհապաղ թույլատրում, Սիրիայի ժողովրդի խնդիրների քաղաքական լուծում։
Այս մասին Դավութօղլուն հայտարարել է Սիրիայի վերաբերյալ միջազգային խորհրդաժողովի նախօրեին, որը կկայանա կիրակի Ստամբուլում։
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը Սիրիայի կառավարությանը նախազգուշացրել է չփորձել այս նախաձեռնությունն օգտագործել իբրև ռազմական գործողությունները շարունակելու համար ժամանակ շահելու միջոց։

МИД Турции: мирный план Аннана – последний шанс для Сирии
Министр иностранных дел Турции Ахмед Давудоглу заявил, что план мирного урегулирования, предложенный спецпредставителем ООН и ЛАГ Кофи Аннаном, является последним шансом для правительства Сирии избежать строгих мер со стороны международного сообщества.
План включает в себя призывы к прекращению огня, немедленному доступу гуманитарной помощи в районы боев и политический процесс решения проблем сирийского народа.
Об этом, как передает «BBC», Давудоглу заявил накануне международной конференции по Сирии, которая пройдет в Стамбуле в воскресенье.
Он предупредил сирийское правительство не пытаться использовать эту инициативу, как способ выиграть себе больше времени для продолжения атак на оппозицию.