Կոչ մարտի 31-ին՝ ժամը 20:30-ին, անջատել ոչ կենսական նշանակության լույսերը
ՄԱԿ մշտական համակարգող Դաֆինա Գեռչևան կոչ է անում Հայաստանի բնակիչներին միանալ երկրագնդի բնակչությանը և շաբաթ երեկոյան՝ մարտի 31-ին՝ ժամը 20:30-ին, անջատել ոչ կենսական նշանակության լույսերը` նշելու «Երկրի ժամ»-ը:
Լույսերի մեկ ժամով անջատելը կբերի դրական փոփոխության շրջակա միջավայրի պաշտպանության գործում: Անցյալ տարի միլիոնավոր մարդիկ 135 երկրում մասնակցեցին այս իրադարձությանը` այն դարձնելով աշխարհում հանրային իրազեկության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված ամենամասշտաբային քարոզարշավներից մեկը:
«Բնության համաշխարհային հիմնադրամ»(WWF) շրջակա միջավայրի միջազգային ՀԿ-ի կողմից կազմակերպված «Երկրի ժամ»–ը կոչված է բարձրացնելու կլիմայի փոփոխության և էներգիան ավելի խնայողաբար ծախսելու անհրաժեշտության վերաբերյալ հանրային իրազեկության մակարդակը։
ՙ«Երկրի ժամ»-ը սկսվել է 2007թ. Սիդնեյում՝ Ավստրալիայում, երբ 2,2 միլիոն անհատ և 2,000 ընկերություն մեկ ժամով անջատեցին լույսերը` պայքարելու կլիմայի փոփոխության դեմ: Եվ միայն մեկ տարի անց «Երկրի ժամ»–ը դարձավ համընդհանուր կայուն շարժում՝ ներգրավելով ավելի քան 50 մլն մարդ աշխարհի 35 երկրներից, տարածաշրջանից:
Նյու Յորքի գրասենյակում «Երկրի ժամ»–ի կապակցությամբ ՄԱԿ-ի գործընկերները կանջատեն լույսերը մեկ ժամով: Կմասնակցեն նաև մյուս գրասենյակները, ինչպես նաև աշխարհի շատ երկրներ և կազմակերպություններ:
Այս օրվա կապակցությամբ ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Դաֆինա Գեռչևան ասել է.
«Հարգելի՛ ընկերներ, աշխատակիցներ և գործընկերներ, եկեք մեկ անգամ ևս միանանք այս համընդհանուր շարժմանը Հայաստանում և եկեք մեր ներդրումն ունենանք կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի գործողություններում, եկեք պաշտպանենք երկրագունդը և երաշխավորենք մարդկային բարեկեցությունը»։

31 марта в 20:30 стартует ежегодная международная акция «Час Земли»
31 марта в 20:30 по ереванскому времени стартует ежегодная международная акция «Час Земли», в ходе которой миллионы жителей разных стран на 60 минут выключают все электроприборы, тем самым показывая, что им не безразлично будущее нашей планеты.
Час Земли ежегодно проводится Всемирным фондом дикой природы (WWF)в последнюю субботу марта и призывает всех — частных лиц, организации, школы, муниципальные образования, коммерческие учреждения — выключить свет и другие не жизненно важные электроприборы на один час (кроме лифтов), чтобы стимулировать интерес к проблеме изменения климата.
Впервые это мероприятие было организовано WWF в Австралии совместно с изданием «The Sydney Morning Herald» в 2007 году. Однако уже на следующий год оно получило мировую поддержку, а в 2009 году уже стало самой массовой акцией в истории человечества — по оценкам WWF, оно коснулось более миллиарда жителей планеты.