Հայտարարվել է Օձունի վանքը վերականգնող կազմակերպության մրցույթ
Հայաստանի  մշակույթի նախարարության, Հայ առաքելական եկեղեցու և «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմնադրամի միջև ստորագրած հուշագրի համաձայն հայտարարվել է մրցույթ, որի հաղթողին կհանձնարարվեն Օձուն գյուղի Սբ. Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները: Մրցույթի հայտերն ընդունվում են մինչև ապրիլի 17-ը: Պատվիրատու հանդիսանում է «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմնադրամը:
Մրցույթի ժամանակացույցի պահպանումը և որակը վերահսկելու է համատեղ հանձնաժողովը, հեղինակային վերահսկողությունը դրված է նախագծի հեղինակների վրա, իսկ տեխնիկական վերահսկողության մասնագետների ընտրությունը կիրականացվի բաց մրցույթով:
Սկզբնապես նախատեսվում էր Օձունի վերականգնման աշխատանքները ֆինանսավորել պետբյուջեի հաշվին, բայց հարցի լուծումը հանձն առան պատմական և մշակութային ժառանգության պահպանման ջատագովները, որոնք ստեղծեցին «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմնադրամը: ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հավաստմամբ, «Օձունի վերածնունդ» ծրագրի իրականացումը վաղ քրիստոնեական հայ ճարտարապետության գոհարներից մեկի վերականգնման գործում պետության և մասնավոր բիզնեսի համագործակցության անդրանիկ օրինակն է:
Գոյություն ունեցող նախագիծը ներառում է միայն զուտ եկեղեցու վերականգնումը, թեև առկա են նաև շրջակա տարածքի բարեկարգման, հարակից մեծարժեք պատմական հուշարձանների վերականգնման խնդիրները: Նախնական գնահատմամբ, անհրաժեշտ կլինի 3-4 տարի, սակայն բացառված չեն, ներկայումս հնարավոր անկանխատեսելի հարցեր: Օձունի վանքը գոյություն ունի մոտ 1500 տարի և կարող է վերականգնողներին կանգնեցնել զանազան խոչընդոտների առջև: Ծրագրի հիմնական նպատակը ոչ թե ժամկետների պահպանումն է, այլ վանքի որակյալ վերականգնումը:
Մասնագետների գնահատմամբ, նման աշխատանքները չեն նախատեսում ստեղծագործական ազատություն, վերականգնողները պարտավոր են գործել խստիվ համաձայն գիտականորեն հիմնավորված նախագծերի:

Объявлен тендер на восстановление Одзунского храма
В соответствии с меморандумом, подписанным Министерством культуры РА, Армянской Апостольской церковью и благотворительным фондом «Ованнес Имастасер Катохикос Одзнеци» объявлен тендер, победителю которого будет поручено восстановление церкви Пресвятой Марии Богородицы в селе Одзун. Конкурсные предложения принимаются до 17 апреля. Заказчиком выступает благотворительный фонд «Ованнес Имастасер Катохикос Одзнеци».
Соблюдение графика восстановительных работ и их качество будет контролировать совместная компетентная комиссия, авторский надзор возлагается на составителей проекта, а отбор специалистов по техническому надзору проведут на основании открытого конкурса.
Восстановительные работы в Одзуне первоначально планировалось финансировать за счет госбюджета. Но решение вопроса взяли на себя люди, приверженные идее сохранения исторического и культурного наследия, которые учредили благотворительный фонд «Ованнес Имастасер Катохикос Одзнеци». Разработанный проект охватывает только само церковное строение, но предстоит также благоустроить территорию вокруг храма и отреставрировать расположенные на ней ценные исторические объекты – алтарь под открытым небом и др. Поэтому конкретные сроки и объемы финансирования работ сегодня назвать трудно. По предварительной оценке, потребуется 3-4 года, однако часто возникают непредвиденные сложности. Церковь в Одзуне существует около 1500 лет и может преподнести реставраторам разного рода неожиданности. Основной целью проекта признано не соблюдение сроков, а полноценное и качественное восстановление храма.
Специалисты считают, что реставрационно-восстановительные работы не предполагают свободы творчества. Реставраторы обязаны восстановить порученный им объект в строгом соответствии с научно обоснованным проектом.