Նոր օրենքը չի՞ սպառնում ազատ ընտրություններին
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մինասյանը խոսելով գալիք խորհրդարանական ընտրություններից՝ նշել է, որ դրանք աննախադեպ ազատ և արդար են լինելու՝ բերելով Հրազդանում վերջերս կայացած քաղաքապետի ընտրությունների օրինակը։ Լրագրողների հարցին էլ, թե ինչպես է ազատ ընտրությունների պատրաստակամությունը համատեղվում «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքի ընդունման հետ, որով նախագահը  իշխանության դեմ հասարակության ցանկացած ընդվզման դեպքում կարող է արտակարգ դրություն հայտարարել և ժողովրդի դեմ զորք օգտագործել, Գագիկ Մինասյանը պատասխանել է, որ նման բան օրենքում գրված չէ։
Խոսքը նոր օրենքի հոդված 1–ի երկրորդ կետի, նույն օրենքի հոդված 7–ի հինգերորդ կետի և հոդված 9–ի հինգերորդ կետի մասին է։ Ըստ այդմ՝ նախագահը կարող է արտակարգ դրություն հայտարարել «իշխանության գրավման փորձի» դեպքում և արտակարգ դրության պայմաններում զինված ուժերն օգտագործել հանրահավաքները ցրելու նպատակով։

Новый закон не угрожает свободным выборам?
Говоря о предстоящих парламентских выборах, член парламентской фракции РПА Гагик Минасян отметил, что они будут беспрецедентно свободными и справедливыми, приведя в пример недавно прошедшие в Раздане выборы мэра города.
На вопрос журналистов о том, как готовность к проведению свободных выборов соотносится с принятием закона «О правовом режиме чрезвычайного положения», согласно которому президент при любом случае народного мятежа против властей может объявить чрезвычайное положение и применить против народа армию, Гагик Минасян ответил, что подобное в законе не прописано.
Отметим, что речь идет о втором пункте ст.1, пятом пункте ст.7 и пятом пункте ст.9 данного закона, согласно которым, президент может объявить чрезвычайное положение в случае «попытки захвата власти» и в условиях чрезвычайного положения использовать вооруженные силы в целях разгона митингов.