Բացվել է «Հայաստանի արտադրողները ՀԿԵ ՓԲԸ-ի կարիքների համար» ցուցահանդեսը
«Հայաստանի արտադրողները ՀԿԵ ՓԲԸ-ի կարիքների համար» ցուցահանդեսը բացվել է մարտի 20-ին ՀԿԵ կենտրոնական գրասենյակում: Ցուցահանդեսին մասնակցում են մոտ 10 հայկական արտադրող ընկերություններ, որոնք զբաղվում են սարքավորումների, ապրանքների և ծառայությունների մատակարարմամբ ՀԿԵ կարիքների համար:
Ցուցահանդեսում ներկայացված արտադրանքին ծանոթացել են «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը, Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարարի առաջին տեղակալ Հրանտ Բեգլարյանը, «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի Գծի և կառույցների դեպարտամենտի պետ Ալեքսանդր Գրիշովը:
ՀԿԵ-ի ղեկավարն ընդգծեց 2012 թվականին ենթակառուցվածքի վերանորոգման հարցերին նվիրված Գիտատեխնիկական խորհրդի շրջանակներում անցկացվող նման ցուցահանդեսի կարևորությունը:
«2011 թվականի  ընթացքում մեր ընկերությունը արտադրանք և ծառայություններ է պատվիրել ավելի քան 2 մլրդ. դրամի մոտ 20 հայկական ընկերություններից: 2012 թվականին մենք նախատեսում ենք հասցնել այդ ցուցանիշը ավելի քան 4 մլրդ. դրամի: Դա Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության զարգացման մեջ մեր հերթական ներդրումն է», - հայտարարեց Վիկտոր Ռեբեցը:
Միևնույն ժամանակ ՀԿԵ ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենն ընդգծեց, որ հաշվի առնելով ենթակառուցվածքի շահագործման և գնացքների երթևեկության անվտանգության գործում իր պատասխանատվությունն՝ ընկերությունը բավականին պահանջկոտ գործընկեր է հանդիսանում: Վ.Ռեբեցը նշեց, որ ՀԿԵ-ն խրախուսում է բարձր տեղնոլոգիական արտադրությունը, նորարարութունների ներդնումը՝ միևնույն ժամանակ հատուկ պահանջներ ներկայացնելով արտադրության որակին:
Իր հերթին Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարարի առաջին տեղակալ Հրանտ Բեգլարյանն ողջունեց նման ցուցահանդեսի անցկացմանը, ինչը խթանում է հայկական արտադրության որակի բարձրացումը:
Ենթակառուցվածքի վերանորոգման և արդիականացման հարցը քննարկվեց նաև ՀԿԵ ՓԲԸ-ի գիտատեխնիկական նիստի ընթացքում: Այս ուղղություններով 2008-2011 թթ. ընկերությունն ուղղել էր ավելի քան 31,4 մլրդ. դրամ: Կատարած աշխատանքների արդյունքում 25,8%-ով ավելացել էր գնացքների տեխնիկական արագությունը, 36,4%-ով՝ տեղամասային արագությունը:
Ենթակառուցվածքի և գծի վերականգնման աշխատանքները կշարունակվեն նաև 2012 թվակլանին: Մասնավորապես նախատեսվում է վերանորոգել 12 արհեստական կառույց, մոտ 81 կմ կոնտակտային ցանց: Աշխատանքների առաջնահերթ ուղղություններից կլինեն Մասիս-Զոդ (որը հատուկ նշանակություն ունի տեղական փոխադրումների կազմակերպման համար) և Երևան-Այրում (որը առաջնահերթ է գնացքների արագությունների և բեռնատար գնացքների քաշի  բարձրացման համար) հատվածները:

В Ереване открылась выставка «Производители Армении для нужд ЗАО «ЮКЖД»
20 марта в центральном офисе Южно-Кавказской железной дороги в Ереване открылась выставка «Производители Армении для нужд ЗАО «ЮКЖД». В ней принимают участие порядка 10 компаний-производителей, занимающихся поставками оборудования, товаров и услуг для нужд железной дороги.
С представленной на выставке экспозицией ознакомились генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Виктор Ребец, первый заместитель министра транспорта и связи Армении Грант Бегларян, начальник Департамента пути и сооружений ОАО «РЖД» Александр Гришов.
Руководитель ЮКЖД подчеркнул важность проведения данной выставки в рамках расширенного Научно-технического совета, посвященного ремонту объектов инфраструктуры в 2012 году.
«В 2011 году наша компания заказала товаров и услуг более чем на 2 млрд. драмов у порядка 20 армянских производителей. В 2012 году мы планируем довести данный показатель до более чем 4 млрд. драмов. Это наш очередной вклад в развитие экономики Республики Армения», - заявил Виктор Ребец.
Одновременно генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» подчеркнул, что Компания, учитывая возложенную на нее ответственность за эксплуатацию инфраструктуры и обеспечение безопасности движения поездов, является достаточно требовательным и взыскательным партнером. Он заметил, что ЮКЖД поощряет развитие высокотехнологического производства, внедрение инноваций, предъявляя особые требования к качеству продукции.
В свою очередь, первый заместитель министра транспорта и связи Армении Грант Бегларян поприветствовал проведение подобных выставок, стимулирующих повышение качества производимой в Армении продукции.
Вопрос восстановления и модернизации объектов инфраструктуры был обсужден также и на заседании Научно-технического совета ЗАО «ЮКЖД». На данные цели в 2008-2011 гг. Компанией было направлено более 31,4 млрд. драмов. В результате проведенных работ на 25,8% была повышена техническая скорость движения поездов, на 36,4% возросла участковая скорость.
Работы по улучшению инфраструктуры и пути будут продолжены и в 2012 году. В частности, планируется провести ремонт 12 искусственных сооружений, более 81 км контактной сети. Приоритетными направлениями работ станут участки Масис-Зод (имеющий особое значение для организации местных перевозок) и Ереван-Айрум (имеющий приоритетное значение для повышения скоростей и веса поездов).