Արամ Հարությունյան. «Մեր միակ սխալ կանխատեսումն այն էր, որ Սերժ Սարգսյանը չզոհաբերեց վարչապետին»
Այսօր «Ուրբաթ» մամուլի ակումբում անդրադառնալով ներքաղաքական գործընթացներին՝ «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ Արամ Հարությունյանը նշել է.
–Մեր կանխատեսությունները՝ կապված ղարաբաղյան հակամարտության հետ, հայ–թուրքական գործընթացի հետ, իշխանություն–ընդդիմություն երկխոսության հետ, ինչպես նաև արտահերթ ընտրությունների հետ կապված (մենք ասում էինք ՀԱԿ–ին, որ դրանք, միևնույն է, տեղի չեն ունենա), իրականացան։
Արամ Հարությունյանը նշել է, որ միակ սխալ կանխատեսումն այն էր, որ իրենք համոզված էին, թե Սերժ Սարգսյանը կզոհաբերի, «շախմատի լեզվով ասած, ամենաուժեղ ֆիգուրային՝ թագուհուն» (վարչապետին).
–Անկեղծ ասած՝ ես ավելի լավ կարծիքի էի նախագահի շախմատային ունակությունների մասին, որովհետև, իմ կարծիքով, այս վարչապետով ՀՀԿ–ն ընտրությունների չպիտի գնար։

Мы были убеждены, что Серж Саргсян пожертвует премьером – Арам Арутюнян
Говоря в клубе «Урпат» о внутриполитических процессах, председатель партии «Национальное согласие» Арам Арутюнян заявил:
«Наши прогнозы относительно Карабахского конфликта, армяно-турецкого процесса, диалога между властями и оппозицией, а также по части внеочередных выборов сбылись».
По его словам, их единственным ошибочным прогнозом было то, что они были убеждены, что Серж Саргсян, говоря на языке шахмат, принесет в жертву самую сильную фигуру – королеву.
«Искренне говоря, я был лучшего мнения о шахматных способностях президента, поскольку, на мой взгляд, РПА не должна была идти на выборы с нынешним премьером», - пояснил Арам Арутюнян.