Քլինթոնն ու Էշթոնը քննարկել են Իրանի միջուկային ծրագիրը
Եթե Իրանի հետ բանակցությունները վերսկսվեն, ապա դրանք պետք է շոշափելի արդյունքներ տան։ Այս մասին նախօրեին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը Եվրամիության արտաքին գործերի և ավտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն հանձնակատար Քեթրին Էշթոնի հետ հանդիպման ժամանակ։
ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի խոսքերով՝ պետքարտուղարը գոհունակություն է հայտնել, որ Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Սայիդ Ջալիլին փետրվարի 15–ին Էշթոնին պատասխան նամակ է ուղարկել՝ պարզաբանելով Իրանի միջուկային ծրագրի որոշ մանրամասներ։
Քլինթոնն ընդգծել է, որ եթե Իրանը որոշել է վերսկսել բանակցությունները, ապա «Վեցնյակի» անդամ երկրները պետք է համոզված լինեն, որ Իրանը կկատարի միջազգային հանրության պահանջները։

США и ЕС приветствовали предложение Ирана возобновить переговоры
Главы внешнеполитических ведомств США и ЕС выразили сдержанный оптимизм по поводу предложения Ирана возобновить переговоры. Как сообщает «Reuters», такая инициатива содержится в письме, отправленном из Тегерана на имя Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон.
Между тем страны Запада по-прежнему намерены сделать упор на урегулировании вопросов, связанных с ядерной программой Тегерана. Госсекретарь США Хилари Клинтон и Кэтрин Эштон считают, что письмо иранской стороны может стать значительным шагом вперед.
«Мы считаем это важным шагом, и мы приветствуем данную инициативу», — заявила Клинтон.
При этом она добавила, что западные страны все еще прорабатывают тексты документов официального ответа на иранское послание. Эштон высказала мнение о том, что иранское письмо является «потенциальной возможностью возобновления переговоров с Тегераном».
Как отмечает «Росбалт», письмо содержит предложение продолжить прерванные переговоры, так как Тегеран имеет «новые инициативы», которые готов вынести на рассмотрение всех участников процесса.