Այսօր տեղի կունենա Ուիթնի Հյուսթոնի հրաժեշտի արարողությունը
Ինչպես և ավելի վաղ էր տեղեկացվում, այն տեղի կունենա նրա հարազատ Նյու Ջերսի նահանգի Նյուարք քաղաքում: Նահանգում այդ օրը կիջեցվեն ազգային դրոշները: Նշենք, սակայն, որ նման պատվի ԱՄՆ-ում արժանանում են միայն պետական գործիչները:
Հյուսթոնի ընտանիքի որոշմամբ՝ քաղաքացիական հոգեհանգիստ չի լինի. հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա բապտիստական «Նոր հույս» եկեղեցում: Այդ եկեղեցու երգչախմբում է իր առաջին քայլերն արել փոքրիկ Ուիթնին:
Եկեղեցում կարող են ներկա գտնվել միայն հարազատները և երգչուհու շրջապատից 1,5 հազար պաշտոնապես հրավիրյալները, նրանց թվում՝ Ուիթնիի նախկին ամուսին Բոբի Բրաունը: Ավելի վաղ տեղեկություն էր հայտնվել, որ Ուիթնիի հարազատները չեն ցանկանում Բոբիին թողնել թաղմանը:
Արարողությանը մուտքն ազատ չի լինի: Ուիթնի Հյուսթոնի ընտանիքի խնդրանքով չի լինի նաև ավանդական թաղման թափորը: Նյուարքի ոստիկանությունը նախազգուշացրել է, որ դեպի եկեղեցի բոլոր ուղիները շրջափակված են լինելու, և երգչուհու բոլոր երկրպագուներին խորհուրդ է տվել արարողությանը հետևել տնային էկրանների առաջ` ուղիղ եթերով:
Հիշեցնենք, որ հրաժեշտի արարողությունը ցույց կտան Livestream կայքի ուղիղ եթերում, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի մի քանի արբանյակային հեռուստատեսային ալիքներով:
Այսօր` փետրվարի 18-ին, տեղի կունենա հանրաճանաչ երգչուհի Ուիթնի Հյուսթոնի հրաժեշտի արարողությունը:

Сегодня пройдет церемония прощания с Уитни Хьюстон
Церемония пройдет в родном городе певицы Ньюарке, штат Нью-Джерси. По распоряжению губернатора штата, в Нью-Джерси в этот день приспустят все национальные флаги - этой последней почести обычно удостаиваются лишь скончавшиеся государственные деятели.
Панихида по решению семьи Хьюстон состоится в баптистской церкви «Новая надежда», в хоре которой в детстве пела Уитни Хьюстон.
Присутствовать в церкви смогут только родные и 1,5 тысячи официально приглашенных из круга личных знакомых певицы - в их числе бывший муж Уитни Бобби Браун, брак с которым завершился разводом. Открытого доступа на церемонию не будет.
Не будет и традиционной похоронной процессии - по просьбе семьи покойной, пожелавшей разделить горе в кругу родных, близких и друзей. Полиция Ньюарка предупредила, что все подходы к храму будут оцеплены, и поклонникам Уитни лучше прильнуть к домашнему экрану с прямой трансляцией церемонии, которая будет вестись на сайте «Livestream», а также по нескольким спутниковым каналам.