Թեհրանում տեղի ունեցավ Իրանի ամենամյա «Տարվա գիրք» 29-րդ և միջազգային 19-րդ մրցանակաբաշխության մրցանակների հանձնման արարողությունը
Թեհրանում տեղի ունեցավ  Իրանի ամենամյա  «Տարվա գիրք»  29-րդ  և  միջազգային 19-րդ  մրցանակաբաշխության  մրցանակների հանձնման արարողությունը
Փետրվարի 8-ին Իրանի իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 33-րդ տարեդարձի տոնակատարությունների շրջանակներում Թեհրանի Վահեդաթ համերգասրահում տեղի ունեցավ  Իրանի ամենամյա  «Տարվա գիրք»  29-րդ  և  միջազգային 19-րդ  մրցանակաբաշխության  ամփոփիչ` մրցանակների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը:
Արարողությանը մասնակցում էին ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը,  ԻԻՀ բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ, Թեհրանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, արտասահմանցի հյուրեր և լրագրողներ:
Ամենամյա մրցանակաբաշխությանը ներկայացված է եղել 2010թ. հրատարակված 20 հազար գիրք:
Միջազգային մրցանակաբաշխության հաղթողներ դարձան 10 երկրների /Ռուսաստան, Շվեդիա, Գերմանիա  /2 մրցանակ/, Ճապոնիա, Վրաստան,  Հայաստան /2 մրցանակ/, Ֆրանսիա, Թուրքիա,  Ավստրիա,  Պակիստան, 12  ներկայացուցիչներ, այդ  թվում`  իրանագիտության ոլորտի ուսումնասիրությունների բաժնում առաջին անգամ «Տարվա գիրք» մրցանակին արժանացան Հայաստանի ներկայացուցիչներ ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Գառնիկ Ասատրյանի ռուսերենով հեղինակած «Թալիշ ժողովրդի պատմության և մշակույթի ներածություն» և արևելագետ Գևորգ  Ասատրյանի «Պարսկական ժողովրդական հեքիաթներ» հայերեն թարգմանված գրքերը:

Работа армянского профессора о традициях талышей названа в Иране «Книгой года»
Книга о культуре и традициях талышского народа «Народные традиции и сказки талышей», написанная заведующим кафедрой иранистики Ереванского государственного университета Гарником Асатряном, удостоилась в Иране почетной награды и была названа «Книгой года», сообщает «Регнум» со ссылкой на иранское информационное агентство «Mehr».
В мероприятии участвовали президент Ирана Махмуд Ахмадинежад, высокопоставленные лица страны, главы аккредитованных в стране дипмиссий.