Բրազիլիայի նախագահը իր նախկին բանտակցին նախարար է նշանակել
Բրազիլիայի նախագահ Դիլմա Ռոուսսեֆը կանանց գործերով քարտուղար (նախարար) է նշանակել իր նախկին բանտակցին՝ Էլեոնորա Մենուչի դի Օլիվեյրային։ Այս մասին հաղորդում է «ԻՏԱՌ–ՏԱՍՍ»–ը։
Նրանք միասին բանտարկված են եղել 1970-1972թթ՝ ռազմական բռնապետության վարչակարգի տարիներին։ Այն ժամանակ նրանք մեղադրվում էին վարչակարգի դեմ զինված դիմադրություն կազմակերպող ուժին աջակցելու համար։
Միաժամանակ, նախագահի աշխատակազմից տեղեկացրել են, որ այս որոշումը մասնագիտական նկատառումներով է պայմանավորված. Մենուչին բանտից դուրս գալուց հետո փայլուն գործունեություն է ծավալել որպես սոցիոլոգ։

Президент Бразилии назначила бывшую сокамерницу на пост министра
Президент Бразилии Дилма Роуссефф в понедельник назначила свою бывшую сокамерницу Элеонору Менуччи ди Оливейра секретарем (министром) по делам женщин, передает ИТАР-ТАСС.
Нынешняя глава бразильского государства вместе с ней отбывала заключение в период военной диктатуры с 1970 по 1972 год. За решеткой они оказались по обвинению в причастности к организациям городской герильи - левых организаций вооруженного сопротивления диктатуре. Как и Дилма Роуссефф, Элеонора Менуччи после освобождения в условиях, когда военные ушли с политической сцены, сумела сделать яркую карьеру. Она стала известным социологом и возглавляла в Федеральном университете Сан-Паулу исследования по женской проблематике. Так что выбор главы государства продиктован профессиональными соображениями, подчеркивают в президентской администрации.