Փաշինյանն արդեն պարտվել է եկեղեցուն. Ստեփան Դանիելյան
Նիկոլ Փաշինյանի գործողությունները տրամաբանության կամ ռացիոնալ քաղաքական հաշվարկի դաշտում դիտարկելն անհնար է։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ, «Մայր Հայաստան» կուսակցության վարչության անդամ Ստեփան Դանիելյանի` անդրադառնալով Փաշինյանի և 10 եպիսկոպոսների հայտարարությանը։
Դանիելյանի խոսքով՝ անգամ, եթե տեսականորեն ընդունենք, որ Փաշինյանը նպատակ ունի իրականացնել եկեղեցական բարեփոխումներ, գործողությունների հաջորդականությունը լիովին հակասում է այդ նպատակին։ Քաղաքագետը հիշեցրեց՝ Փաշինյանը ձևավորել է շուրջ տասը եպիսկոպոսներից բաղկացած խումբ, որոնք, ըստ տրամաբանության, պետք է ներկայացվեին որպես բարեփոխումների կրողներ։
«Եթե մարդը բարեփոխում է ուզում, ինքը պետք է էդ մարդկանց բարձրացներ, ներկայացներ որպես գաղափարական հենարան։ Փոխարենը՝ ցուցադրաբար նվաստացնում է․ աթոռ չի դնում իրենց առաջ, կանգնած են ստորագրում։ Սա բարեփոխում չէ, սա նվաստացման գործողություն է»,-ընդգծեց Դանիելյանը։
Նրա համոզմամբ՝ այս գործողությունները որևէ բովանդակային նպատակ չեն հետապնդում։ Դրանք ուղղված են մեկ բանի՝ ցույց տալու, որ իշխանությունն ունի նվաստացնելու, ճնշելու և պարտադրելու կարողություն։
«Նա ուզում է ցույց տալ, որ կարող է հասնել իր ուզածին, բայց չի կարող հասնել իր նպատակին։ Եթե իրականում նպատակ լիներ բարեփոխում իրականացնել, գործընթացը պետք է սկսվեր ոչ թե Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հրաժարականի պահանջով, այլ հենց բարեփոխումների օրակարգով։ Տեխնոլոգիական առումով ամեն ինչ արվել է հակառակ հերթականությամբ` սկզբում դրվել է կաթողիկոսի հրաժարականի հարցը։ Սա արդեն պարտություն է։ Եվ այդ պարտությունը Փաշինյանը չի ուզում ընդունել»,-նշեց Դանիելյանը։
Քաղաքագետի կարծիքով `Փաշինյանին սկսած գործընթացը արդյունք չի կարող ունենալ, իսկ ակտիվությունը նա արհեստական է որակեց։
«Փաշինյանը հայտնվել է քաղաքական թակարդում և փորձում է մինչև հունիս ցուցադրել ակտիվություն, սակայն առանց արդյունքի այդ ակտիվությունը երկար չի կարող պահպանվել։ Սա կեղծ ակտիվություն է, և իշխանությունը փաստացի պարտվել է եկեղեցու դեմ պայքարում»,-ավելացրեց նա։
Դանիելյանը, անդրադառնալով հայտարարության այն ձևակերպմանը, ըստ որի Հայ Առաքելական եկեղեցին հիմնադրել են Գրիգոր Լուսավորիչն ու Տրդատ թագավորը, շեշտեց, որ սա լուրջ դավանաբանական խեղում է։
«Քրիստոնեական աստվածաբանությամբ եկեղեցին Հիսուսի մարմինն է։ Գրիգոր Լուսավորիչը եկեղեցի չի ստեղծել, նա իրականացրել է Հիսուսի կամքը։ Դավանաբանական խախտումների շարքին են պատկանում նաև այն պնդումները, թե ժողովուրդը պետք է ընտրի կաթողիկոսին կամ որ ամուսնացած քահանան կարող է դառնալ փոխանորդ։ Դրանք ոչ միայն Հայ Առաքելական եկեղեցու, այլև ընդհանրապես քրիստոնեական ավանդույթի դեմ են»,-ավելացրեց Ստեփան Դանիելյանը։
Քաղաքագետը հիշեցրեց, որ հայկական եկեղեցին համարվում է ամենաժողովրդական եկեղեցիներից մեկը, քանի որ ժողովրդի ընտրյալները մասնակցում են կաթողիկոսի ընտրությանը։ Նրա համոզմամբ՝ Փաշինյանի մոտեցումը նոր չէ, քանի որ 2018 թվականին էլ հայտարարում էր, թե դատարանները պետք է ենթարկվեն ժողովրդին, սակայն դատավորները միայն օրենքին պետք է ենթարկվեն։
«Նա փորձում է ժողովրդի միջոցով վերահսկել իշխանության բոլոր ոլորտները և վերջին ինստիտուտը՝ եկեղեցին։ Բայց քանի որ այլևս ժողովրդի վստահությունը չի վայելում, չի կարողանում անգամ ամբոխ հավաքել։ Սա ցույց է տալիս, որ նա արդեն վերջացած է»,-ասաց քաղաքագետը։

Пашинян уже проиграл Церкви – Степан Даниелян
Никол Пашинян оказался в ловушке и пытается генерировать некий процесс, демонстрировать активность, чтобы не признавать своего поражения в борьбе против Армянской Апостольской Церкви (ААЦ). Об этом заявил политолог Степан Даниелян в интервью «Sputnik Армения», комментируя совместное заявление Пашиняна и 10 мятежных епископов.
По словам Даниеляна, действия Пашиняна лишены логики и свидетельствуют о том, что у него нет реального желания проводить реформы в ААЦ. Если бы цель действительно была в реформах, Пашинян должен был возвысить 10 епископов, представить их как идейную опору. Вместо этого, как заметил политолог, наблюдается демонстративное унижение: священнослужителям даже не дали стулья. Политолог отмечает, что таким образом премьер хочет продемонстрировать власть.
Кроме того, если бы целью были реформы, начинать следовало не с требования отставки Католикоса, а с обсуждения самой концепции изменений, через которую при необходимости можно было бы подвести к вопросу смены главы Церкви. На практике же сначала был поднят вопрос об уходе Католикоса, что, по мнению Даниеляна, является признаком поражения Пашиняна, которое тот не хочет признавать.
«Он просто оказался в ловушке и теперь демонстрирует некую активность, которую пытается дотянуть до июня, но безрезультатно. У него это не получится, и он не сможет долго её поддерживать. Поэтому он демонстрирует ложную активность», – считает Даниелян.
Политолог также прокомментировал формулировку в заявлении – что ААЦ якобы основали Григор Лусаворич (просветитель Армении и первый католикос) и царь Трдат. По его словам, это догматическое расхождение с учением Церкви, и 10 епископов подписались под этим искажением.
«Это фальсификация, поскольку Церковь – это тело Христа и она вселенская. Григор Лусаворич не создавал Церковь, он исполнил волю Христа, как и царь Трдат (Григор Лусаворич исцелил армянского царя Трдата III, крестил его и народ, после чего было принято христианство – прим.)», – подчеркнул Даниелян.
Кроме того, в эту логику фальсификации вписываются и утверждения Пашиняна о том, что временным местоблюстителем должен быть женатый священник или что народ напрямую выбирает католикоса. Все это – канонические нарушения не только для ААЦ, но и для христианства в целом. На самом деле народ выбирает делегатов от приходов и епархий, которые участвуют в избрании католикоса. Политолог отметил, что такая модель действует только в ААЦ – одной из самых демократических церквей. При этом, все, что делает Пашинян и лояльные ему иерархи, Даниелян назвал ересью и абсолютным абсурдом.
Он отметил, что по сути Никол Пашинянне изменился с 2018 года. Тогда он пытался менять состав Конституционного суда и заявлял, что суды должны подчиняться народу, хотя они подчиняются закону. И сегодня он продолжает пытаться через народ контролировать все ветви власти, включая последний институт – Церковь. Однако, лишённый доверия народа, он не может собрать даже толпу, что показывает его политическую исчерпанность.