Լևոն Տեր–Պետրոսյանի երկակի դերակատարումը և առաջիկա զարգացումները
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի վերադարձը հրապարակային քաղաքականություն և՛ բացասական, և՛ դրական կողմեր ուներ և ունի։
Նախագահական ընտրություններ
2007–ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Սերժ Սարգսյանը քաղաքական դաշտը անապատացման ենթարկեց և պատրաստվում էր այդ պայմաններում գնալ 2008–ի նախագահական ընտրությունների՝ կանխավայելելով «Հայկական թուրքմենբաշի» դառնալու հաճույքը։ Սակայն Լևոն Տեր–Պետրոսյանի վերադարձը խառնեց Սերժ Սարգսյանի ծրագրերը, և վերջինս ստիպված եղավ ժամանակավորապես հետաձգել «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցումը։
Այսպիսով. Տեր–Պետրոսյանի վերադարձի դրական կողմն այն էր,որ մրցակցային նախագահական ընտրություններ տեղի ունեցան, այլապես Սերժ Սարգսյանը, ինչպես միջինասիական որոշ առաջնորդներ, իր համար առնվազն 80 տոկոսանոց արդյունք էր պատվիրելու՝ այդտեղից բխող բոլոր բացասական հետևանքներով։
Դրական էր առաջին նախագահի վերադարձը նաև այն առումով, որ քաղաքական դաշտի մի շարք «ականներ» վերջնականապես պայթեցին։ Հայ ժողովուրդը ձերբազատվեց ախքադհոլային գործիչներից։
Բացասական էր Լ. Տեր–Պետրոսյանի ակտիվացումը մեր երկրի համար կարևորագույն՝ հայ–թուրքական հարաբերությունների և Ղարաբաղի հարցերի քիրվայական գաղափարախոսության դոմինանտային կարգավիճակ ստանալու պահով։
Ինչպես հայտնի է, ՀՀ առաջին նախագահը 2007–ի սեպտեմբերի 21–ին «Արմենիա–Մարիոթ» հյուրանոցում ունեցած իր վերադարձի ելույթում վերահաստատեց հավատարմությունը տխրահռչակ «Սերգո՛ ջան, մինչև Ղարաբաղի հարցը չլուծվի՝ լավ չես ապրելու» թեզին կամ, այլ կերպ ասած, Ղարաբաղի հարցի լուծման փուլային տարբերակին։ Դա հերթական անգամ թունավորեց Հայաստանի հասարակական ու քաղաքական մթնոլորտը, բերեց ժողովրդի պառակտմանը, նպաստեց հակաղարաբաղյան ու հակաղարաբաղցիական տրամադրությունների աճին։ Արդյունքները հայտնի են։
Նախագահական ընտրություններից հետո
Հետընտրական փուլում Սերժ Սարգսյանը խլեց Տեր–Պետրոսյանի քիրվայական դրոշակը և ներքին լեգիտիմության լրջագույն դեֆիցիտը արտաքինով լրացնելու նպատակով գնաց «սերգոջանային» ճանապարհով։ ՀԱԿ առաջնորդի բացասական դերակատարումն այդ փուլում այն էր, որ նա սատարեց «ֆուտբոլասեր» նախագահին՝ այդպիսով Հայաստանը կանգնեցնելով բարդ կացության առաջ։ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը, Ալիևի էշության և Էրդողանի կոտոշության պատճառով, բարեբախտաբար սառեցվեց։ Դա հնարավորություն տվեց Ս. Սարգսյանին «հայրենասիրությամբ» զբաղվել և միառժամանակ խուսափել կատակլիզմներից։
Արձանագրենք, որ Ս. Սարգսյանը խայտառակ պարտություն կրեց իր «նախաձեռնողական» արտաքին քաղաքականության արդյունքում՝ ակամայից ցույց տալով քիրվայական գաղափարախոսության սնանկությունն ու հակապետական բնույթը։
Ինչ վերաբերում է ներքաղաքական դաշտում նախագահական ընտրությունից հետո տեղի ունեցող զարգացումներին, ապա 2008–ի մարտի 1–ից սկսած Լ. Տեր–Պետրոսյանն, ըստ էության, ստանձնել էր Սերժ Սարգսյանի «էջմիածնական միաբանի» անպատվաբեր դերը և իրականացնում էր իշխանության կայունության երաշխիքի գործառույթը։
Տեղին է հիշել, որ
1.Տեր–Պետրոսյանը ծառայություններ մատուցեց «ֆուտբոլասեր» նախագահին կոալիցիոն նոր հուշագրի ստորագրման ժամանակ,
2.Տեր–Պետրոսյանն ի օգուտ Ս. Սարգսյանի մարեց երկրում առկա հեղափոխական տրամադրություններն այս տարվա փետրվար–մարտ ամիսներին,
3.Տեր–Պետրոսյանն ամռանը գնաց ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի շահերից բխող «երկխոսության»՝ դիմացը ստանալով երեք «պահանջների» կատարում։
Այսպիսով. նախագահական ընտրություններից հետո ընկած ժամանակահատվածում Լ. Տեր–Պետրոսյանի դերակատարումը բացասական է եղել։ Հիշեցնեմ նաև, որ այդ ընթացքում ՀԱԿ առաջնորդը Սերժ Սարգսյանին հրապարակավ առաջարկում էր համատեղ ուժերով «ազգային փրկության» կառավարություն կազմել, «ֆուտբոլային» դիվանագիտության կնքահորը համարում էր իր ընկերը, գովեստի խոսքեր էր ասում ալկոհոլի մեծ սիրահար վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մասին և զբաղված էր (Սերժ Սարգսյանի «պասով», իհարկե) բացառապես Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ պայքարելով ու պաշտոնաթող 2–րդ նախագահի հասցեին սերժանպաստ որակումներ տալով։
Լ. Տեր–Պետրոսյանի պահվածքն, ըստ այդմ, բերեց այն բանին, որ Ս. Սարգսյանն իրեն հարաբերականորեն պինդ զգաց ու սկսեց տնտեսության գերկենտրոնացման, սեփականության վերաբաշխման և Հայաստանը մեկ օլիգարխի երկիր դարձնելու հետաձգված ծրագրերի իրականացումը։
Առա՛ջ, դեպի անսերժ Հայաստան
Սերժ Սարգսյանին բազում ծառայություններ մատուցելով՝ ՀԱԿ առաջնորդը, ոչ առանց հիմքի, ակնկալում էր որոշակի փոխհատուցում, բայց Աբդուլա Գյուլի կնոջ պատրաստած կերակուրների մեծ սիրահարն այնքան ագահ գտնվեց, որ իրեն հլու–հնազանդ «էջմիածնական միաբանների» առաջ չբացեց անգամ զուգարանները։ Դրանից հետո Տեր–Պետրոսյանին այլ բան չէր մնում, քան վերջին երեք տարվա մեջ առաջին անգամ անկեղծորեն դուրս գալ Սերժ Սարգսյանի դեմ ու առաջ քաշել «Առա՛ջ, դեպի անսերժ Հայաստան» համախմբման մեծ ներուժ պարունակող կարգախոսը։ Այդ կարգախոսի շրջանակներում ՀԱԿ առաջնորդը չբացառեց ԲՀԿ–ի հետ համագործակցելու տարբերակը։ Սա, անշու՛շտ, դրական պետք է գնահատել։
ՀԱԿ առաջնորդի քաղաքական վերլուծությանն անդրադառնալիս հարկ է նկատել, որ կարևոր չէ, թե արդյոք կկայանա՞ ՀԱԿ–ԲՀԿ համագործակցությունը և եթե կայանա, ապա ի՞նչ ձևաչափով։ Կարևորն այն է, որ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, ի տարբերություն 2008–ի, երբ նա բոլորին վերևից նայելով առաջարկում էր միանալ իրեն ու դառնալ իր ձեռքի գործիքը, այժմ առաջարկում է հորիզոնական հարաբերություններ և ընդունելի գործընկերություն, ինչն էական ու դրական փոփոխություն է։
Տեր–Պետրոսյանի ներկա պահվածքի դրական կողմերից է նաև այն, որ դրա հետևանքով պայթում են արդեն լավ քողարկված «ականները», որոնք ֆորմալ առումով ՀԱԿ–ում են, սակայն վաղուց հանդիսանում են Սերժ Սարգսյանի հաճախորդները։ Ասել է թե՝ քաղաքական դաշտը հերթական անգամ սանիտարական հատումների է ենթարկվում։
Թերթերից մեկին տված հարցազրույցով «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Զավենի Սարգսյանը ցույց տվեց, թե իրականում ով է ինքը, ինչով է զբաղված և ում շահերն է ներկայացնում։ Սպանված Վազգեն Սարգսյանի եղբայրը, Աստծո անունը հաճախ հնչեցնելով, այնպիսի սատանայությամբ է հիմա զբաղված, որ ԱրտաշեսԳեղամյանը պարզապես սկսնակ հաճախորդ կարող է ընկալվել նրա ֆոնին։ Ի դեպ, ժամանակին Գեղամյանն էլ էր հաճախ տալիս Աստծո անունը և աստվածաշնչյան մեջբերումներ անում իր ելույթներում։ Ինչևէ։
Տեր–Պետրոսյանին վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում հաջողվեց պայթեցնել նաև «ընդդիմադիր» լրատվամիջոցներին, որոնք մինչև այժմ «լևոնականի» անվան տակ հաջողացնում էին հաճելին համատեղել օգտակարի հետ։ Իշխանության հետ «երկխոսող» ՀԱԿ առաջնորդը «երկխոսության» տարատեսակ դռներ էր բացել նաև մեծ ու փոքր «էջմիածնական միաբանների» համար։ Սակայն այժմ այլ վիճակ է ստեղծվել և «ազատ, բայց սերժատուները», նախագահական նստավայրին ծառայելով, ստիպված են թուլանալ և հաճույք ստանալ. պատվիրատուներն այս օրերին սրանց այնպիսի դաժանությամբ են օգտագործում, որ պարզապես պարտավոր են հետագայում «ամուսնանալ» հետները։
Քաղաքական վերլուծություն– 2
Լևոն Տեր–Պետրոսյանն, իր քաղաքական վերլուծությունը ներկայացնելիս, չբացառեց ԲՀԿ–ի հետ համատեղ Սերժ Սարգսյանի վարչախմբի դեմ պայքարի ընդհանուր ճակատ կազմելը։ Նա, սակայն, երկու նախապայման առաջ քաշեց՝ նշելով, թե դա հնարավոր կլինի, եթե ԲՀԿ–ն դուրս գա կոալիցիայից և տարանջատվի Ռոբերտ Քոչարյանից։ ՀԱԿ առաջնորդը, փաստորեն, պատրաստակամություն է հայտնում քավել մեղքերը, բայց իր կողմից էլ Գագիկ Ծառուկյանի առաջ առավելապես տեխնիկական բնույթի նախապայմաններ է դնում։
Շատերը հիմա սպասում են, թե ինչ կպատասխանի Ծառուկյանը, բայց կարծում եմ, որ Տեր–Պետրոսյանը նրանից հայտարարություն չի ակնկալում։ Եվ հետո ինչու՞ պետք է ԲՀԿ առաջնորդը հրապարակավ արձագանքի Տեր–Պետրոսյանի քաղաքական վերլուծությանը։ Արձագանքի հազար ու մի ձևեր կան և բացի այդ՝ կա ավելի կարևոր պահ։ Բանն այն է, որ ԲՀԿ–ի և ՀԱԿ–ի առաջիկա քայլերին ու հայտարարություններին սպասում են հասարակական լայն շրջանակները։ Եթե վերջապես կա գիտակցություն քաղաքական համախմբման գնալու միջոցով Հայաստանն առանց Սերժ Սարգսյան դարձնելու, ապա Ծառուկյանն ու Տեր–Պետրոսյանը պետք է քաղաքական «մեսիջներ» հղեն նախևառաջ ՀՀ քաղաքացիներին։ «Մեսիջներն» այդ հետևյալը պետք է լինեն՝
ԲՀԿ–ի մասով՝
Ա. Ներկայացնել երկրի սոցիալ–տնտեսական զարգացման ռազմավարական ծրագիր, որը հստակորեն կտարբերվի տիգրանսարգսյանական նյուվասյուկիզմից և Սերժ Սարգսյանի բլեֆի քաղաքականությունից։ Ծրագիրն այդ պետք է լինի առարկայական, իր մեջ պարունակի ժամանակային հստակություններ և բխի փոքր, միջին ու խոշոր բիզնեսի, այն է՝ բուրժուազիայի, այսինքն՝ ՀՀ շահերից։
Բ. Քաղաքական բովանդակությամբ լցնել ԲՀԿ–ն և ձևավորել քաղաքական նոր թիմ, որը նախընտարական ժամանակահատվածում իրական կռիվ կտա իշխանական խունվեյբինների դեմ ու ցույց կտա Սարգսյանի վարած քաղաքականության անարդյունավետությունը՝ բացահայտելով «ժելեոտած» խունվեյբինների մտավոր դատարկությունը և «փուչիկությունը», ինչպես նաև այլընտրանքային ուղիներ կառաջարկի երկիրն այս վիճակից դուրս բերելու համար,
ՀԱԿ–ի մասով՝
Ա. Լ. Տեր–Պետրոսյանը պետք է հրապարակայնորեն հրաժարվի քիրվայական գաղափարախոսությունից՝ դրանով իսկ նպաստելով երկրի անվտանգության հետ կապված հարցերում ազգային միասնության ձևավորմանը և ընթացիկ քաղաքական գործընթացներում զանգվածների առավելագույն համախմբմանը,
Բ. Լ. Տեր–Պետրոսյանը պետք է մաքրի ՀԱԿ–ը քաղաքական «ականներից» և ստանա նոր դիմագիծ։
Համոզված եմ, որ ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի նմանատիպ գործողությունները մեծ ընդունելության կարժանանան հանրության կողմից և իրական հնարավորություն կստեղծվի Հայաստանն անսերժ դարձնելու և ազգային–դեմոկրատական թավշյա հեղափոխության գնալու համար։
Նկատենք, որ այս ծրագրի կյանքի կոչման համար ամենևին պարտադիր չէ, որ ԲՀԿ–ն իշխող կոալիցիայից դուրս գա կամ մասնակցի ՀԱԿ–ի հանրահավաքներին։ Յուրաքանչյուրն իր տեղում գործելով ավելի մեծ օգուտ կարող է տալ այնպես, ինչպես եղավ Իջևանում։ Պետք է առաջ գնալ մի քանի շարքերով, որպեսզի իշխանության համար մի քանի ճակատ բացվի։
Շատ կարևոր է նաև, որ ոչ սերժական մյուս քաղաքական ուժերը ԲՀԿ–ՀԱԿ ուղղակի կամ անուղղակի համագործակցության հնարավորությունները չդիտարկեն որպես իրենց քաղաքական շահերի դեմ ուղղված քայլ։
ՀՅԴ–ն, «Ժառանգությունը» և մյուս բոլոր այն ուժերը, որոնք չեն առաջնորդվում «ԱՄՆ–ի դեսպանին եմ հանդիպել ու Սերժի «դաբրոն» ունեմ» էժանագին կոդերով, պետք է կողմ լինեն վերը նշված գործընթացներին ու քաղաքական խանդի անիմաստ տեսարաններ չսարքեն։ Նոր Հայաստանում բոլորի համար էլ տեղ կլինի։
Այսպիսով. Տեր–Պետրոսյանի վերադարձի դրական կողմն այն էր, որ մրցակցային նախագահական ընտրություններ տեղի ունեցան, այլապես Սերժ Սարգսյանը, ինչպես միջինասիական որոշ առաջնորդներ, իր համար առնվազն 80 տոկոսանոց արդյունք էր պատվիրելու՝ այդտեղից բխող բոլոր բացասական հետևանքներով։
Թերթերից մեկին տված հարցազրույցով «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Զավենի Սարգսյանը ցույց տվեց, թե իրականում ով է ինքը, ինչով է զբաղված և ում շահերն է ներկայացնում։ Սպանված Վազգեն Սարգսյանի եղբայրը, Աստծո անունը հաճախ հնչեցնելով, այնպիսի սատանայությամբ է հիմա զբաղված, որ Արտաշես Գեղամյանը պարզապես սկսնակ հաճախորդ կարող է ընկալվել նրա ֆոնին։ Ի դեպ, ժամանակին Գեղամյանն էլ էր հաճախ տալիս Աստծո անունը և աստվածաշնչյան մեջբերումներ անում իր ելույթներում։ Ինչևէ։
Քաղաքական վերլուծություն – 2

Двойственная роль Левона Тер-Петросяна и предстоящие процессы
Возвращение первого президента Республики Армения ЛевонаТер-Петросяна в публичную политику имеет и имело как отрицательные, так и положительные стороны.
Президентские выборы
Во время парламентских выборов 2007г.Серж Саргсян подверг политическое поле опустыниванию и готовился в этих условиях пойти на президентские выборы 2008г., предвкушая удовольствие от перспективы превращения в «армянского туркменбаши». Однако возвращение Левона Тер-Петросяна смешало карты Сержа Саргсяна, и последний был вынужден временно отсрочить строительство «экономики одного олигарха».
Таким образом, положительная сторона возвращения Тер-Петросяна заключалась в том, что состоялись конкурентные президентские выборы, а иначе Серж Саргсян, как некоторые среднеазиатские лидеры, заказал бы для себя, по меньшей мере, 80%-й результат со всеми вытекающими из этого последствиями.
Возвращение первого президента было положительным и в том смысле, что окончательно взорвались несколько «мин» политического поля. Армянский народ избавился отподобных деятелей.
Отрицательной была активность Тер-Петросяна в вопросе получения идеологией братания с врагами доминантного статуса в двух важнейших для нашей страны направлениях – армяно-турецких отношениях и Карабахской проблеме.
Как известно, 21-го сентября 2007г. первый президент РА во время посвященного его возвращению в политику выступления подтвердил преданность печально известному тезису«Серго джан, пока вопрос Карабаха не решится, хорошо жить не будешь» или, иначе говоря, поэтапному варианту решения Карабахской проблемы. Это в очередной раз отравило социальную и политическую атмосферу Армении, привело к расколу народа, способствовало росту антикарабахских настроений. Результаты известны.
После президентских выборов
В поствыборный период Серж Саргсян отобрал у Тер-Петросяна знамя братания с турками и с целью пополнения существенного дефицита внутренней легитимности при помощи внешней пошел по «сергоджановскому» пути. Отрицательная роль лидера АНК на данном этапе заключалась в том, что он поддержал «футбололюбивого» президента, тем самым поставив Армению в трудное положение. По причине глупости Алиева и упрямства Эрдогана «футбольная» дипломатия была заморожена. Это позволило Саргсяну заняться «патриотизмом» и на некоторое время избежать катаклизмов.
Констатируем, что Саргсян понес позорное поражение в результате своей «инициативной» внешней политики, невольно показав банкрот и антигосударственный характер идеологии братания с турками.
Что касается произошедших на внутриполитическом поле после президентских выборов процессов, то начиная с 1-го марта 2008г.Тер-Петросян, по сути, взял на себя непочетную роль «эчмиадзинскогомонаха» Сержа Саргсяна и осуществлял функцию гаранта стабильности власти.
Уместно вспомнить, что:
1. Тер-Петросян предоставил услуги «футбололюбивому» президенту во время подписания нового коалиционного меморандума,
2.Тер-Петросян в феврале-марте этого года нейтрализовал на пользу Саргсяну имевшиеся в стране революционные настроения,
3.Тер-Петросян летом этого года пошел на исходящий из интересов «гибкого» лидера РПА «диалог», взамен получив выполнение трех «требований».
Таким образом, в период после президентских выборов роль Тер-Петросяна была отрицательной. Напомню также, что в этот период лидер АНК публично предлагал Сержу Саргсяну сформировать совместными усилиями правительство «национальногоспасения», считал крестного отца «футбольной» дипломатии своим другом, восхвалял большого любителя алкоголя премьер-министра Тиграна Саркисяна и был занят (с подачи Сержа Саргсяна, конечно) исключительно борьбой против Роберта Кочаряна и приклеиванием 2-му президенту выгодных для Саргсяна ярлыков.
Поведение Левона Тер-Петросяна привело к тому, что Саргсян почувствовал себя относительно сильными начал осуществление отсроченных программ по сверхконцетрации экономики, переделу собственности и превращению Армении в страну одного олигарха.
Вперед к бессержевской Армении
Оказывая Сержу Саргсяну многочисленные услуги, лидер АНК, не без основания, ожидал определенной компенсации, но большой любитель блюд жены Абдуллы Гюля оказался настолько жадным, что для своих покорных «эчмиадзинских монахов» не открыл даже общественные туалеты. После этого Тер-Петросяну не оставалось ничего другого, как первый раз за последние три года искренне выступить против СержаСаргсяна и выдвинуть содержащий большой консолидационный потенциал лозунг«Вперед к бессержевской Армении». В рамках этого лозунга лидер АНК не исключил вариант сотрудничества с ППА, что, безусловно, нужно оценить положительно.
Комментируя политический анализ лидера АНК, необходимо заметить, что неважно, состоится ли сотрудничество между АНК и ППА и по какому формату.Важно то, что Левон Тер-Петросян, в отличие от 2008г., когда он, смотря на всех свысока, предлагал присоединиться к нему и стать инструментом в его руках, сейчас предлагает горизонтальные отношения и приемлемое партнерство, что является существенной и положительной переменой.
К положительной стороне нынешнего поведения Тер-Петросяна относится также и то, что в результате этого взрываются уже хорошо замаскированные «мины», которые формально в АНК, но давно являются клиентами Сержа Саргсяна. Иными словами, политическое поле в очередной раз подвергается санитарной вырубке.
В интервью одной из газет председатель партии «Анрапетутюн»Арам Завенович Саркисян показал, кем он является в действительности, чем занят и чьи интересы представляет. Брат убитого Вазгена Саркисяна, часто упоминая имя Божье, занят сейчас таким лукавством, что на его фоне Арташес Гегамян выглядит просто начинающим клиентом. Кстати, в свое время Гегамян тоже часто упоминал имя Божье и цитировал в своих выступлениях Библию.
В течение последней недели Тер-Петросяну удалось взорвать и «оппозиционные» СМИ, которые до сих пор умудрялись под видом «левоновских» совмещать приятное с полезным. Ведший с властями «диалог» лидер АНК открыл различные двери для «диалога» и перед «эчмиадзинскими монахами» различного калибра. Однако сейчас сложилась другая ситуация и «свободные, но подсержевские», служа президентскому дворцу, вынуждены расслабиться и получать удовольствие: заказчики в эти дни используют их с такой жестокостью, что просто будут обязаны на них «жениться».
Политический анализ – 2
Представляя свой политический анализ, Левон Тер-Петросян не исключил формирование общего фронта совместной с ППА борьбы против саргсяновского режима. При этом он выдвинул два предусловия, отметив, что это будет возможно, если ППА выйдет из коалиции и дистанцируется от Роберта Кочаряна. Лидер АНК, фактически, выражает готовность искупить вину, но со своей стороны ставит перед Гагиком Царукяном два преимущественно технических предусловия.
Многие сейчас ждут ответа Царукяна, но думаю, что Тер-Петросян не ждет от него заявления. Почему лидер ППА должен публично реагировать на политический анализ Тер-Петросяна? Есть тысяча и одна форма реакции, а кроме того есть и более важный момент. Дело в том, что действий и заявлений ППА и АНК ждут широкие круги общества. Если наконец есть осознание превращения Армении в бессержевскую путем политической консолидации, то Царукян и Тер-Петросян должны направить политические мессиджи прежде всего гражданам РА. Мессиджи должны быть следующего содержания:
По части ППА:
а) Представить стратегическую программу социально-экономического развития страны, которая будет явно отличаться от тигрансаркисяновскогонью-васюкизма и сержсаргсяновской политикиблефа. Данная программа должна быть предметной, содержать в себе временные рамки и исходить из интересов малого, среднего и крупного бизнеса, то есть буржуазии, а значит – интересов РА.
б) Наполнить ППА политическим содержанием и сформировать новую политическую команду, которая в предвыборный период по-настоящему поборется против хунвейбинов власти и покажет неэффективность политики Саргсяна, раскрыв убогость ума «гелеволосых» хунвейбинов, а также предложит альтернативные пути для вывода страны из этого состояния.
По части АНК:
а) Л. Тер-Петросян должен публично отказаться от идеологии братания с турками, тем самым содействуя формированию национального единства в вопросах безопасности страны и максимальной консолидации масс в текущих политических процессах.
б) Л. Тер-Петросян должен очистить АНК от политических «мин» и получить новый облик.
Убежден, что подобные действия со стороны ППА и АНК будут приняты обществом и будет создана реальная возможность для превращения Армении в бессержевскую и проведения национально-демократической бархатной революции.
Заметим, что для реализации этой программы вовсе не обязательно, чтобы ППА вышла из правящей коалиции или участвовала на митингах АНК. Действуя на своем месте, каждый может принести больше пользы подобно тому, как это было в Иджеване. Нужно идти вперед несколькими рядами, чтобы для властей открылось несколько фронтов.
Очень важно также, чтобы другие несержевские политические силы не рассматривали возможность прямого или косвенного сотрудничества между ППА и АНК в качестве шага против их политических интересов.
АРФД, «Наследие» и все другие силы, которые не руководствуются дешевыми кодами «Встречался с послом США», «Получил “добро” от Сержа», должны поддержать вышеуказанные процессы и не устраивать бессмысленные сцены политической ревности. В Новой Армении хватит места для всех.
Возвращение первого президента Республики Армения Левона Тер-Петросяна в публичную политику имеет и имело как отрицательные, так и положительные стороны.
Во время парламентских выборов 2007г. Серж Саргсян подверг политическое поле опустыниванию и готовился в этих условиях пойти на президентские выборы 2008г., предвкушая удовольствие от перспективы превращения в «армянского туркменбаши». Однако возвращение Левона Тер-Петросяна смешало карты Сержа Саргсяна, и последний был вынужден временно отсрочить строительство «экономики одного олигарха».
Возвращение первого президента было положительным и в том смысле, что окончательно взорвались несколько «мин» политического поля. Армянский народ избавился от подобных деятелей.
Как известно, 21-го сентября 2007г. первый президент РА во время посвященного его возвращению в политику выступления подтвердил преданность печально известному тезису «Серго джан, пока вопрос Карабаха не решится, хорошо жить не будешь» или, иначе говоря, поэтапному варианту решения Карабахской проблемы. Это в очередной раз отравило социальную и политическую атмосферу Армении, привело к расколу народа, способствовало росту антикарабахских настроений. Результаты известны.
Что касается произошедших на внутриполитическом поле после президентских выборов процессов, то начиная с 1-го марта 2008г. Тер-Петросян, по сути, взял на себя непочетную роль «эчмиадзинского монаха» Сержа Саргсяна и осуществлял функцию гаранта стабильности власти.
Таким образом, в период после президентских выборов роль Тер-Петросяна была отрицательной. Напомню также, что в этот период лидер АНК публично предлагал Сержу Саргсяну сформировать совместными усилиями правительство «национального спасения», считал крестного отца «футбольной» дипломатии своим другом, восхвалял большого любителя алкоголя премьер-министра Тиграна Саркисяна и был занят (с подачи Сержа Саргсяна, конечно) исключительно борьбой против Роберта Кочаряна и приклеиванием 2-му президенту выгодных для Саргсяна ярлыков.
Поведение Левона Тер-Петросяна привело к тому, что Саргсян почувствовал себя относительно сильным и начал осуществление отсроченных программ по сверхконцетрации экономики, переделу собственности и превращению Армении в страну одного олигарха.
Оказывая Сержу Саргсяну многочисленные услуги, лидер АНК, не без основания, ожидал определенной компенсации, но большой любитель блюд жены Абдуллы Гюля оказался настолько жадным, что для своих покорных «эчмиадзинских монахов» не открыл даже общественные туалеты. После этого Тер-Петросяну не оставалось ничего другого, как первый раз за последние три года искренне выступить против Сержа Саргсяна и выдвинуть содержащий большой консолидационный потенциал лозунг «Вперед к бессержевской Армении». В рамках этого лозунга лидер АНК не исключил вариант сотрудничества с ППА, что, безусловно, нужно оценить положительно.
Комментируя политический анализ лидера АНК, необходимо заметить, что неважно, состоится ли сотрудничество между АНК и ППА и по какому формату. Важно то, что Левон Тер-Петросян, в отличие от 2008г., когда он, смотря на всех свысока, предлагал присоединиться к нему и стать инструментом в его руках, сейчас предлагает горизонтальные отношения и приемлемое партнерство, что является существенной и положительной переменой.
В интервью одной из газет председатель партии «Анрапетутюн» Арам Завенович Саркисян показал, кем он является в действительности, чем занят и чьи интересы представляет. Брат убитого Вазгена Саркисяна, часто упоминая имя Божье, занят сейчас таким лукавством, что на его фоне Арташес Гегамян выглядит просто начинающим клиентом. Кстати, в свое время Гегамян тоже часто упоминал имя Божье и цитировал в своих выступлениях Библию.
а) Представить стратегическую программу социально-экономического развития страны, которая будет явно отличаться от тигрансаркисяновского нью-васюкизма и сержсаргсяновской политики блефа. Данная программа должна быть предметной, содержать в себе временные рамки и исходить из интересов малого, среднего и крупного бизнеса, то есть буржуазии, а значит – интересов РА.