Եվ այսպես,արաբական աշխարհում տեղի ունեցածհերթական հեղափոխությունը գահից գցեց ևս մեկին, ով տասնամյակներ շարունակ ժողովրդի հոր կամ համարյա աստծո կարգավիճակ էր սահմանել իր համար և անփոխարինելի էր թվում։
Ամբողջ աշխարհի լրատվամիջոցներն այժմ հեղեղված են Լիբիայի նախկին ղեկավար Քադաֆիի սպանության սահմռկեցուցիչ մանրամասները փոխանցող լուսանկարներով ու տեսանյութերով։
Քադաֆիին, փաստորեն, չփրկեց այն հանգամանքը, որ, օրինակ, ի տարբերություն Եգիպտոսի, ուր հասարակության մի ստվար հատվածի օրական եկամուտը չէր գերազանցում 2 դոլարը, Լիբիայում սոցիալական ապահովության լուրջ փաթեթ էր տրվում բնակիչներին և պետությունը ֆինանսապես մշտապես աջակցում էր երիտասարդ ընտանիքներին, ծերերին, հղի կանանց, սկսնակ բիզնեսմեններին և այլն։ Թվում է, թե նշյալ հանգամանքները հաշվի առնելով՝ Քադաֆին պետք է, որ խուսափեր Մուբարաքի կամ Բեն Ալիի ճակատագրերին արժանանալուց, բայց այդպես չեղավ, այլ եղավ շատ ավելի դաժան վերջաբան։
Ո՞րն է այս ամենի պատճառը և ի՞նչ դասեր կարելի է քաղել արաբական հեղափոխություններից։
Ե՛վ Եգիպտոսում, և՛ Թունիսում, և՛ Լիբիայում ձևավորված էր «մեկ մարդու» ավտորիտար համակարգ, քաղաքական դաշտը ոչնչացված էր, իսկ քաղաքացիական ինստիտուտներ անգամ ձևական մակարդակով չկային։
Այդ երկրների ղեկավարներն իրենց ձեռքն էին վերցրել ֆինանսատնտեսական հիմնական հոսքերը։ Այսինքն՝ առկա էր արդարության լրջագույն դեֆիցիտ։ Մարդկանց տնտեսական ու քաղաքական կյանքին ինտեգրվելու հնարավորությունները սահմանափակված էին, քանի որ վերը թվարկված երկրներում տասնամյակներով իշխում էին Մուբարաքի, Բեն Ալիի և Քադաֆիի ընտանիքները, որոնք ըստ իրենց հայեցողության հասարակությանն էին շպրտում ինչ որ կռճոններ այն հարստությունից, որոնք կուտակել էին մի քանի տասնամյակների ընթացքում։
Լիբիայի նավթի հաշվին Քադաֆին կարողանում էր համեմատաբար ավելի շատ նետել հասարակությանն իր կարողություններից, քան իր «կոլեգաները», բայց դա բան չփոխեց։
Նշյալ երկրների ղեկավարներն իրենց ձեռքը կուտակելով հարստությունը և հասարակության ճնշող մեծամասնությանը զրկելով ազատ շուկայական մրցակցության պայմաններում իր կյանքը բարելավելու հնարավորությունից՝ ձգտում էին ժառանգական բնույթ տալ իշխանությանը, ինչը նշանակում էր արմատավորված խաղի կանոնների շարունակում ևս 40-50 տարի։ Ասել է թե՝ Բեն Ալին Թունիսում, Մուբարաքը Եգիպտոսում, իսկ Քադաֆին Լիբիայում մտադիր էին ցմահ իշխել, որից հետո իրենց իշխանությունը պետք է փոխանցվեր որդիներին ու հպատակների «լավ» կյանքը շարունակվեր։
Ահա այս ամենն է, որ չհանդուրժեցին տեղի հասարակություններն ու արդեն կապ չունի, որ, ասենք, լիբիական հեղափոխության իրականացման գործում իր վճռորոշ դերը կատարեց արևմտյան երկրների միջամտությունը. եթե տանն ամեն ինչ կարգին է լինում, ապա դրսից որքան էլ ցանկանան՝ միևնույն է չեն կարող խախտել անդորրը։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա ակնհայտ է, որ մեզանում պետք է թույլ չտալ արաբական տիպի արյունալի հեղափոխությունների սցենարի կրկնություն, բայց դա չի նշանակում, թե առկա վիճակը պետք է պահպանվի։ Այս վիճակն օբյեկտիվորեն պահպանվել չի կարող և մեր երկրի ապագայով մտահոգ մարդկանց խնդիրն է առկա համակարգն առանց ցնցումների տանել արմատական բարեփոխումների։
Կարծում եմ, որ ավտորիտար ռեժիմների պարագլուխների հետ տեղի ունեցածը լավ դաս պետք է լինի բոլոր նրանց համար, ովքեր՝
–փորձում են «մեծ բյուջեի» կիրառմամբ «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցել (Մուբարաքին, Բեն Ալիին ու Քադաֆիին հաջողվել էր կենտրոնացնել տնտեսությունն իրենց ընտանիքների ձեռքում, բայց դե...),
–պատերազմ են հայտարարում պետության միջին խավին՝ հարկերով ու տուրքերով խեղդելով նրան,
–առաջնորդվում են բոլշևիկյան մտածողությամբ և դեմ են դուրս գալիս ազատ ձեռներեցությանն ու ցանկանում մասնավոր սեփականության խոշորամասշտաբ վերաբաշխում իրականացնել,
–կարծում են, թե արևմտյան երկրների ղեկավարների հետ լուսանկարվելը, «նախաձեռնողական» արտաքին քաղաքականություն վարելը, այլոց շահերից բխող «ֆուտբոլ» խաղալը և քլինթոնների կամ սարկոզիների կողմից ուսին ստացած խրախուսական թփթփոցները յուրօրինակ «դաբրո» են իշխանությունը ցմահ դարձնելու համար (Քադաֆին, Մուբարաքը և Բեն Ալին փայլուն հարաբերություններ ունեին աշխարհի հզորների հետ, բայց դե...),
–ուզում են արևելյան տիպի և մահմեդական երկրներին հատուկ հետադիմական ռեժիմ հաստատել՝ իշխանության ընդունման–հանձնման ձև պատկերացնելով հորից որդի կամ «հորից» փեսա տարբերակը։
Ամփոփենք.Սերժ Սարգսյանն ու իր նեղ շրջապատը պետք է զսպեն իրենց ախորժակը, որպեսզի ագահության զոհ չդառնան։ Հաջորդ տարվա համար նախատեսված բյուջեի նախագիծը, սակայն, ցույց է տալիս, որ նախագահն ու իր գործիք վարչապետը դասեր չեն քաղել աշխարհում կատարվող իրադարձություններից։ Մեր պարտքն ենք համարում նրանց զգուշացնել, որ երկրի տնտեսությունը գերկենտրոնացնելու և իշխանությունը հավերժ ու ժառանգական դարձնելու բոլոր փորձերը բերելու են կոշտ հակազդեցության։ Դժվար է կանխագուշակել, թե հարկային տեռորի տակ հայտնված փոքրից մինչև խոշոր բիզնեսը և սոցիալապես անապահով զանգվածները ինչերի պատրաստ կլինեն սպասվող համապետական ընտրությունների փուլում։
Դեռ ժամանակ կա ուշքի գալու և հրաժարվելու «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման գաղափարից. Հայաստանը Լիբիայի նավթը չունի և ոչ էլ Եգիպտոսի ծովային ռեսուրսը, որ մի քառասուն տարի հանդուրժի տնաբույծ քադաֆիների ու մուբարաքների գոյությունը։ Պսեվդոժողովրդավարական և փակ տնտեսական համակարգի առկայությունը մեծ շռայլություն է ՀՀ–ի համար։
Ինչպես հայտնի է, խելացի մարդիկ սովորում են այլոց սխալների վրա, իսկ հիմարները՝ սեփական։ Քաղաքական զարգացումները, սակայն, ցույց են տալիս, որ մեր իշխանական վերնախավի մոտ ո՛չ առաջին, ո՛չ էլ երկրորդ տարբերական է։ Թե ինչ է լինում այդ դեպքում՝ կարելի է կռահել։
Արաբական հեղափոխություն– ների դասերը
Եվ այսպես, արաբական աշխարհում տեղի ունեցած հերթական հեղափոխությունը գահից գցեց ևս մեկին, ով տասնամյակներ շարունակ ժողովրդի հոր կամ համարյա աստծո կարգավիճակ էր սահմանել իր համար և անփոխարինելի էր թվում։
Ամփոփենք. Սերժ Սարգսյանն ու իր նեղ շրջապատը պետք է զսպեն իրենց ախորժակը, որպեսզի ագահության զոհ չդառնան։ Հաջորդ տարվա համար նախատեսված բյուջեի նախագիծը, սակայն, ցույց է տալիս, որ նախագահն ու իր գործիք վարչապետը դասեր չեն քաղել աշխարհում կատարվող իրադարձություններից։ Մեր պարտքն ենք համարում նրանց զգուշացնել, որ երկրի տնտեսությունը գերկենտրոնացնելու և իշխանությունը հավերժ ու ժառանգական դարձնելու բոլոր փորձերը բերելու են կոշտ հակազդեցության։ Դժվար է կանխագուշակել, թե հարկային տեռորի տակ հայտնված փոքրից մինչև խոշոր բիզնեսը և սոցիալապես անապահով զանգվածները ինչերի պատրաստ կլինեն սպասվող համապետական ընտրությունների փուլում։

Итак, очередная революция в арабском мире свергла с трона еще одного тирана, который на протяжении десятилетий определил для себя статус отца народа или почти бога и казался незаменимым.
Мировые СМИ сейчас наводнены фотографиями и видео, передающими ужасающие подробности убийства бывшего руководителя ЛивииМуаммараКаддафи.
Фактически, Каддафи не спасло то обстоятельство, что, например, в отличие от Египта, где ежедневный доход значительной части населения не превышал 2 доллара, в Ливии население получало пакеты социального обеспечения и государство постоянно оказывало финансовую поддержку молодым семьям, пожилым, беременным, начинающим бизнесменам и т. д. Кажется, что учитывая данные обстоятельства, Каддафи должен был избежать судьбы Мубарака или БенАли, а на деле исход оказался гораздо более жестоким.
В чем причина всего этого и какие уроки можно извлечь из арабских революций?
И в Египте, и в Тунисе, и в Ливии была сформирована авторитарная система «одногочеловека», политическое поле было уничтожено, а гражданских институтов не было даже на формальном уровне.
Руководители этих стран прибрали к своим рукам основные финансово-экономические потоки. То есть, был серьезный дефицит справедливости. Возможности людей на интеграцию в экономическую и политическую жизнь были ограничены, поскольку в вышеуказанных странах на протяжении десятилетий правили семьи Мубарака, БенАли, Каддафи, которые на свое усмотрение швыряли обществу какие-то «огрызки» от того богатства, которое они накопили за десятилетия правления.
За счет наличия в Ливии нефти Каддафи давал обществу относительно больше, чем его «коллеги», но это его не спасло.
Руководители указанных государств, сосредоточив в своих руках богатство и лишив подавляющее большинство общества возможности улучшить свою жизнь в условиях свободной рыночной конкуренции, стремились сделать власть наследственной, что означало продолжение укоренившихся правил игры еще 40-50 лет. Иными словами, Бен Али в Тунисе, Мубарак в Египте, а Каддафи в Ливии намеревались править пожизненно, после чего их власть должна была перейти к их сыновьям, и «хорошая» жизнь подданных продолжилась бы.
Люди не выдержали всего этого, и уже не имеет значения, что, скажем, в деле осуществления ливийской революции решающую роль сыграло вмешательство западных стран: когда в доме все в порядке, то при всем желании внешние силы не смогут нарушить покой.
Что касается Армении, то очевидно, что необходимо недопустить повторения в нашей стране сценария кровавой революции арабского типа, но это не означает, что существующая ситуация должна сохраниться. Данная ситуация не может сохраниться по объективным причинам, и задача обеспокоенных будущим нашей страны людей заключается в том, чтобы без потрясений повести существующую систему по пути коренных преобразований.
Считаю, что произошедшее с главами авторитарных режимов должно стать хорошим уроком для всех тех, кто:
–пытаются построить при помощи «большого бюджета» «экономику одного олигарха» (Мубараку, Бен Али и Каддафи удалось сконцентрировать экономику в руках своих семей, но…),
-объявляют войну среднему классу государства, душат его налогами и податями,
-руководствуются большевистским мышлением и выступают против свободного предпринимательства, желая осуществить крупномасштабный передел частной собственности,
–считают, что фотографирование с руководителями западных стран, проведение «инициативной» внешней политики, игра в выгодный для других «футбол» и поощрительные похлопывания от клинтон и саркози по плечу являются своеобразным одобрением на пожизненное правление (Каддафи, Мубарак и Бен Али имели блестящие отношения с силовыми центрами мира, но…),
–желают установить характерный для мусульманских стран регрессивный режим восточного типа, представляя процесс приема-сдачи власти по варианту от отца к сыну или от «отца» к зятю.
Подведем итоги:Серж Саргсян и его тесное окружение должны сдержать аппетит, чтобы не стать жертвами своей же алчности. Однако проект бюджета следующего года показывает, что президент и выполняющий функцию его инструмента премьер-министр не извлекли уроки из происходящих в мире событий. Считаем нашим долгом предупредить их, что все попытки сконцентрировать экономику страны в своих руках и сделать свою власть вечной и наследственной приведут к грубому противодействию. Сложно предугадать, на что будут готовы пострадавшие от налогового террора все слои бизнеса и социально необеспеченные массы на этапе предстоящих общегосударственных выборов.
Еще есть время для того, чтобы опомниться и отказаться от идеи построения «экономики одного олигарха»: у Армении нет ни нефти как у Ливии, ни морских ресурсов как у Египта, чтобы сорок лет терпеть доморощенных каддафи и мубараков. Наличие псевдодемократии и закрытой экономической системы является для Республики Армения слишком большой роскошью.
Как известно, умные люди учатся на чужих ошибках, а дураки – на собственных. Политические процессы, однако, показывают, что наша властная элита не учится ни на чужих, ни на своих ошибках. Что бывает в таких случаях, не сложно догадаться.
Уроки арабских революций
Мировые СМИ сейчас наводнены фотографиями и видео, передающими ужасающие подробности убийства бывшего руководителя Ливии Муаммара Каддафи.
Фактически, Каддафи не спасло то обстоятельство, что, например, в отличие от Египта, где ежедневный доход значительной части населения не превышал 2 доллара, в Ливии население получало пакеты социального обеспечения и государство постоянно оказывало финансовую поддержку молодым семьям, пожилым, беременным, начинающим бизнесменам и т. д. Кажется, что учитывая данные обстоятельства, Каддафи должен был избежать судьбы Мубарака или Бен Али, а на деле исход оказался гораздо более жестоким.
И в Египте, и в Тунисе, и в Ливии была сформирована авторитарная система «одного человека», политическое поле было уничтожено, а гражданских институтов не было даже на формальном уровне.
Руководители этих стран прибрали к своим рукам основные финансово-экономические потоки. То есть, был серьезный дефицит справедливости. Возможности людей на интеграцию в экономическую и политическую жизнь были ограничены, поскольку в вышеуказанных странах на протяжении десятилетий правили семьи Мубарака, Бен Али, Каддафи, которые на свое усмотрение швыряли обществу какие-то «огрызки» от того богатства, которое они накопили за десятилетия правления.
Что касается Армении, то очевидно, что необходимо не допустить повторения в нашей стране сценария кровавой революции арабского типа, но это не означает, что существующая ситуация должна сохраниться. Данная ситуация не может сохраниться по объективным причинам, и задача обеспокоенных будущим нашей страны людей заключается в том, чтобы без потрясений повести существующую систему по пути коренных преобразований.
Подведем итоги: Серж Саргсян и его тесное окружение должны сдержать аппетит, чтобы не стать жертвами своей же алчности. Однако проект бюджета следующего года показывает, что президент и выполняющий функцию его инструмента премьер-министр не извлекли уроки из происходящих в мире событий. Считаем нашим долгом предупредить их, что все попытки сконцентрировать экономику страны в своих руках и сделать свою власть вечной и наследственной приведут к грубому противодействию. Сложно предугадать, на что будут готовы пострадавшие от налогового террора все слои бизнеса и социально необеспеченные массы на этапе предстоящих общегосударственных выборов.