Նիգերի իշխանությունները մերժել են Լիբիային հանձնել Քադաֆիի որդուն
Նիգերի իշխանությունները մերժել են Լիբիային հանձնել հինգշաբթի օրը Ինտերպոլից միջազգային հետախուզության մեջ հայտարարված Լիբիայի նախկին առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի որդուն՝ Սաադի Քադաֆիին։
«Սաադի Քադաֆին Նիամեում է (Նիգերի մայրաքաղաք)՝ անվտանգության մեջ, և Նիգեր պետության պաշտպանության ներքո է։ Ներկայումս  բացառվում է նրա հանձնումը Լիբիային»,–«Ֆրանս պրես» գործակալությունը մեջբերել է երկրի վարչապետ Բրիգի Ռաֆինին։
Վարչապետի խոսքերով՝ Քադաֆիի որդուն Լիբիային վերադարձնելու համար անհրաժեշտ է համաձայնագիր կնքել Նիգերի հետ, իսկ Սաադին պետք է անաչառ դատական պաշտպանության և արդարացի վերաբերմունքի իրավունք ունենա։
Հիշեցնենք, որ Ինտրեպոլը  «կարմիր ծանուցագիր» է տարածել Սաադի Քադաֆիի վերաբերյալ, որը մեղադրվում է ուրիշի սեփականությունը զենքի սպառնալիքով յուրացնելու  համար։

Власти Нигера не намерены экстрадировать сына Каддафи
Власти Нигера не намерены экстрадировать Саади Каддафи - сына свергнутого Муаммара Каддафи, несмотря на запросы Интерпола и новых властей Ливии, передает«РБК» со ссылкой на  France 24. Данное заявление озвучил премьер-министр страны Брижи Рафини.
"Саади Каддафи находится в безопасности в г.Ниамей, под юрисдикцией властей Нигера. Вопрос об его экстрадиции на данный момент не рассматривается", - заявил Б.Рафини. "Прежде чем направить его в Ливии мы должны быть уверены в гарантиях безопасности и справедливости по отношению к нему. Они сейчас существуют? Нет", - добавил премьер.
Напомним, что ордер на арест С.Каддафи был распространен Интерполом накануне. При этом С.Каддафи внесен в список самых разыскиваемых преступников. Документ издан по запросу нового ливийского руководства, причиной для ареста является "командование воинским подразделением, которое участвовало в гражданской войне, запугивало мирных жителей и подавляло выступление граждан".