ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջազգային ռեգիստրում գրանցվել է Բենիամին Մարգարյանի գալակտիկաների մասին ուսումնասիրությունը
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի որոշմամբ և Միջազգային խորհրդատվական կոմիտեի եզրակացության հիման վրա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Աշխարհի հիշողություն» ծրագրի միջազգային ռեգիստրում (Memory of the World International Register) գրանցվել է աշխարհահռչակ աստղագետ Բենիամին Մարգարյանի գալակտիկաների մասին ուսումնասիրությունը: Այսպիսով, «Աշխարհի հիշողություն» ծրագիրը համալրվել է հայկական երկրորդ փաստագրական ժառանգությունով. 1997 թվականից Հայաստանը ներկայացված էր Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանով:
Ներկայումս Աշխարհի հիշողության ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջազգային ռեգիստրն ընդգրկում է 239 անվանում մոտ 100 երկրից, որոնց շարքում են Եվրոպայի ժողովրդների ծագումը նկարագրող 13-րդ դարի Ռադզիվիլների ժամանակագրությունը, 18րդ դարի չինական կայսերական արխիվները, Ազգերի Լիգայի 1919-1946թթ. արխիվները, կոմպոզիտորներ Բեթհովենի, Բրամսի, Շոպենի ստեղծագործությունները, Նիկոլայ Կոպեռնիկոսի աշխատությունները և այլն:
«Բենիամին Մարգարյանի գալակտիկաների մասին ուսումնասիրության» հայտը համատեղ պատրաստվել է Բյուրականի աստղադիտարանի, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործերով Հայաստանի ազգային հանձնաժողովի կողմից և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայան է ներկայացվել 2010թ:

«Исследование о галактиках» Бениамина Маркаряна внесено в регистр «Память мира» ЮНЕСКО
Исследование всемирно известного армянского астронома Бениамина Маркаряна о галактиках включено в международный регистр программы ЮНЕСКО «Память мира» (Memory of the World International Register).
Пресс-служба МИД Армении сообщает, что такое решение было принято генеральным директором ЮНЕСКО на основе заключения Международного консультационного комитета.
Тем самым программа «Память мира» пополнилась вторым армянским документальным наследием. С 1997 года Армения была представлена Институтом древних рукописей «Матенадаран».
На данный момент в международный регистр «Память мира» включены 239 наименований из около 100 стран мира, в числе которых «Хронология Радзивиллов» 13-го века с описанием зарождения народов Европы, китайские императорские архивы 18-го века, архивы Лиги Наций 1919-1946 гг., произведения композиторов Бетховена, Брамса, Шопена, труды Николая Коперника, рукописи и переписка Ганса Христиана Андерсена.
Заявка на исследование галактик Бениамина Маркаряна была представлена Бюраканской астрономической обсерваторией совместно с Национальной комиссией ЮНЕСКО в Армении и представлена в штаб-квартиру организации в 2010 году.
Программа ЮНЕСКО «Память мира» стартовала в 1992 году с целью предотвращения безвозвратной потери ценных коллекций мировых архивов и библиотек.