Երկու մոր կաթ ծծող Ալիևը, Հայաստանի կենսական հյութերը քամող Փաշինյանը և մեր անելիքը
Ալիևը հիմա անում է այն, ինչը ժամանակին անում էինք մենք՝ իրականացնելով արտաքին փոխլրացնող, հավասարակշռված քաղաքականություն։
Ալիևը Արևմուտքին գազ է վաճառում, իսկ ԱՊՀ տարածքում բռնում է Մոսկվայի կողմը։ Ադրբեջանը Մոսկվային «կծմծում» է, բայց չափը չի անցնում՝ չափը ներդաշնակեցնելով Թուրքիայի գործողությունների հետ։
Փաշինյանն Արևմուտքից Հայաստանի համար, բացի Նենսի Փելոսիի արցունքներից ու Էմանուել Մակրոնի հուժկու հարցազրույցից, անվտանգության զրո երաշխիք է ստանում ու զուգահեռաբար փլուզում հայ–ռուսական հարաբերությունները՝ այն դարձնելով թշնամական։ Այս հարցում էլ է Նիկոլը խաբել իր ընտրողին՝ խոստանալով հայ–ռուսական հարաբերությունների խորացում, սակայն այդ հարաբերությունները սեփական նախաձեռնությամբ դարձնելով թշնամական։
Ալիևը չի մտնում Ռուսաստան–Արևմուտք բախման արանքը։ Փաշինյանը Հայաստանը դարձրել է մանրադրամ հզորների բախման մեջ։ Արևմուտքը Հայաստանի դեմ բան չունի, բայց հանուն սեփական շահերի՝ Հայաստանն օգտագործում է Ռուսաստանի դեմ, հատկապես որ Նիկոլ Փաշինյանը երկու ձեռքով կողմ է դրան։
Ալիևին հրավիրում են ՀԱՊԿ–ում դիտորդ–անդամ դառնալու։ Փաշինյանը ՀԱՊԿ–ից դուրս գալու և հակառուսական հիստերիա կազմակերպելու դրոշակակիրն է։
Նիկոլին չեն վստահում Ռուսաստանում և չեն հարգում Արևմուտքում (ոչ մի տեղ սեփական երկիրն աճուրդի հանած ղեկավարին չեն հարգում․ օգտագործում են, բայց չեն հարգում)։ Ալիևի հանդեպ այս երկու կենտրոններում ճիշտ հակառակ վերաբերմունքն է։
Նիկոլն ԱՊՀ տարածքում դարձել է օտար՝ Մակրոնին տղա բերելու իր էժանագին քաղաքականությամբ։ Արևմուտքում Նիկոլին դիտարկում են որպես երկրորդ Զելենսկի կամ առնվազն Սահակաշվիլի, որը պատրաստ է սեփական ժողովրդի կոտորվելու և սեփական երկրի փլուզման գնով հակառուսական քաղաքականություն վարել։
Ալիևը ոչ դիվանագիտական լեքսիկոնով «փչացրեց» Մակրոնին՝ Ռուսաստանի ապակառուցողական դերի մասին հայտարարության համար։ Նիկոլը լուռ է։ Ավելի ճիշտ՝ «Հավաստի Աղբյուրի» անվան տակ թաքնված նույն ղալաթն է անում։
Ալիևը, Պուտինից առաջ ընկնելով, քննադատում է Մակրոնին և միավորներ հավաքում Մոսկվայում՝ դառնալով ռուսական լրատվամիջոցների գլխավոր լուրերի հերոսը։ Նիկոլին ռուսական հեռուստաընկերությունները կամ շատ վատ ռակուրսներով են ցուցադրում կամ ընդհարապես չեն հիշում։ Նիկոլը գրեթե Զելենսկու կարգավիճակ է ստացել Ռուսաստանում, ինչը սարսափելի հետևանքների է բերելու մեզ համար։ Եվ ո՞վ է Նիկոլին Զելենսկի դառնալու մանդատ տվել։ 680 հազար հպարտ քաղաքացիները դա՞ էին երազում։
Ալիևը գիտի, որ ռուսական զորքն է կանգնած Արցախում ու Հայաստանում, ուստի փորձում է սիրաշահել «գետնի վրա» իրական հնարավորություն ունեցող Պուտինին, իսկ ահա Նիկոլ Փաշինյանը գիտի, որ բացառապես ռուսական գործոնի շնորհիվ է Արցախը գոյատևում ու հայ–թուրքական սահմանին ռուսական զորքն է կանգնած, բայց այդուհանդերձ վարում է հակառուսականքաղաքականություն։
Նիկոլը համոզում է հայ ժողովրդին, որ Ռուսաստանը մեր թշնամին է և խաբում, որ Արևմուտքը կպաշտպանի մեզ։ Իրականությունն այն է, որ Արևմուտքը նման բան չի խոստացել (բացի Մակրոնի խոստացած «նավերը»)։ Ավելին՝ ԵՄ–ում հատուկ նշել են, որ Ադրբեջանի դեմ ՀՀ տարածքներն օկուպացնելու համար որևէ պատժամիջոց չի կիրառվելու։ ԵՄ–ում հո հիմա՞ր չեն, որ ադրբեջանական գազը ստորադասեն ՀՀ տարածքային ամբողջականությանն ու մեր զինվորների արյանը։
Ալիևը ասում է, որ սեպտեմբերի 13–14–ի բախումները կանգնեցրել է Մոսկվան, իսկ նիկոլենք պնդում են, որ դա արել է Վաշինգտոնը։ Ինչո՞ւ է Նիկոլն ուռճացնում Արևմուտքի դերակատարումը, ինչո՞ւ է Ռուսաստանի դեմ վարում մի քաղաքականություն, որը ձեռնտու է բացառապես Թուրքիային ու Ադրբեջանին․ հարցերս հռետորական են։
Արևմտյան դիտորդների ներկայությունը մեր երկրում նյարդայնացնում է Մոսկվային ու Թեհրանին, որոնք ՀՀ գոյության երաշխավորներն են (մասնավորապես՝ Սյունիքը դեռ հայկական է մնացել բացառապես Իրանի գործոնի շնորհիվ)։ Այդ դիտորդներին այստեղ հրավիրել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Ալիևն Աստանայում հատուկ հայտարարեց, որ ինքն Ադրբեջանի տարածքում թույլ չի տվել նրանց մտնել։ Ասել է թե՝ Ալիևը Մոսկվայի ու Թեհրանի համար ևս մեկ անգամ ցույց տվեց ՀՀ–ի հակառուսական ու հակաիրանական քաղաքականությունը՝ զուգահեռաբար ցույց տալով, որ հասկանում է նրանց խնդիրներն Արևմուտքի հետ ու հենց դրա համար էլ ԵՄ–ի չինովնիկներին թույլ չի տվել մտնել իր տարածք։
Թե ինչ արդյունքների կարող է հանգեցնել Նիկոլ Փաշինյանի այս քաղաքականությունը, դժվար չէ կռահել։ Բայց դա նրան չի հետաքրքրում։ Նիկոլն իր անձնական խնդիրներն է լուծում՝ Արևմուտքի համար նոր Զելենսկի դառնալու և հետագայում ապաստան ստանալու դիմաց։
Տեղի ունեցողը պետք է հետաքրքրի ՀՀ քաղաքացիներին, բովանդակ հայ ժողովրդին, քաղաքական վերնախավին։ Սեղանին ոչ միայն Արցախի (ինչպես սխալմամբ կարծում են ոմանք), այլ նաև ամբողջ Հայաստանի հարցն է դրված։
Եթե որոշ քաղաքական անմեղսունակներ կամ անբարոյականներ կարծում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է խիզախություն ցուցաբերի ու Արցախն Ադրբեջանին հանձնելու գնով խաղաղություն բերի Հայաստան (ասում են՝ եկեք կանգնենք նրա կողքին, կիսենք նրա հետ պատասխանատվությունը, որպեսզի չվախենա ու թուղթ ստորագրի), ապա նրանք չարաչար սխալվում են կամ գիտակցաբար խաղում են թշնամու կողմից։
Արցախի ադրբեջանականացմանն անմիջապես հետևելու է Սյունիքի ադրբեջանականացումն ու այդպես մինչև Երևան, Գյումրի, Վանաձոր, Իջևան․․․
Նիկոլի հետ ամեն ինչ պարզ է։ Հարցը մեզ է վերաբերում։ Յուրաքանչյուրս իր անելիքն ունի։ Այս իրավիճակը կա՛մ տիտղոսային ընդդիմությունը կփոխի, կա՛մ այլ ձևաչափով դա տեղի կունենա։ Շատ ժամանակ չկա։ Կա՛մ, կա՛մ․․․
Ալիևը գիտի, որ ռուսական զորքն է կանգնած Արցախում ու Հայաստանում, ուստի փորձում է սիրաշահել «գետնի վրա» իրական հնարավորություն ունեցող Պուտինին, իսկ ահա Նիկոլ Փաշինյանը գիտի, որ բացառապես ռուսական գործոնի շնորհիվ է Արցախը գոյատևում ու հայ–թուրքական սահմանին ռուսական զորքն է կանգնած, բայց այդուհանդերձ վարում է հակառուսական քաղաքականություն։

Играющий на оба лада Алиев, высасывающий жизненные соки Армении Пашинян и наши задачи
Алиев сейчас занят тем же, что в свое время делали мы сами: он проводит взаимодополняющую, уравновешенную внешнюю политику.
Алиев продает Западу газ, а на пространстве СНГ занимает сторону Москвы. Азербайджан покалывает Москву, но не переходит рамки и согласовывает свои шаги с Турцией.
Пашинян, кроме слез Нэнси Пелоси и резкого интервью Эммануэля Макрона, не получил от Запада никаких гарантий безопасности, но при этом разваливает армяно-российские отношения, превращая их во враждебные. Никол обманул своих избирателей также в этом вопросе, пообещав углубление армяно-российских отношений, но доведя их по собственной инициативе до враждебных.
Алиев не вклинивается в противостояние России и Запада. Пашинян превратил Армению в разменную монету в столкновении мировых центров сил. Запад не имеет ничего против Армении, но ради собственных интересов использует Армению против России, в особенности когда Никол Пашинян выступает за это обеими руками.
Алиева приглашают стать наблюдателем в ОДКБ. Пашинян является знаменосцем выхода из ОДКБ и организации антироссийской истерии.
Николу не доверяют в России и не уважают на Западе (выставившего собственную страну на торги руководителя не уважают нигде: его используют, но не уважают). К Алиеву в этих двух центрах прямо противоположное отношение.
Никол стал на пространстве СНГ чужим благодаря своей дешевой политике зазывания против Москвы «парня со стороны» в лице Макрона. На Западе Никола рассматривают в качестве второго Зеленского или как минимум Саакашвили, готового вести антироссийскую политику ценой истребления своего народа и доведения страны до развала.
Алиев «испортил» Макрона в недипломатическом лексиконе – за заявление о деструктивной роли России. Никол молчит. Вернее, занят тем же, что и под прикрытием «Достоверного источника».
Алиев, опережая Путина, критикует Макрона и набирает очки в глазах Москвы, становясь героем главных новостей российских СМИ. Никола российские телеканалы показывают или в очень плохом ракурсе, или не упоминают вообще. Никол приобрел в России статус почти что Зеленского, что чревато для нас кошмарными последствиями. Кто дал Николу мандат на становление Зеленским? Об этом ли мечтали 680 тысяч гордых граждан?
Алиев знает, что в Арцахе и Армении стоят российские войска, поэтому пытается угодить обладающему на практике реальными возможностями Путину, а Никол Пашинян знает, что Арцах существует исключительно благодаря российскому фактору, а на армяно-турецкой границе стоят российские войска, но всё равно проводит антироссийскую политику.
Никол уговаривает армянский народ, что Россия – наш враг, и обманывает, что Запад нас защитит. Реальность же в том, что Запад ничего подобного не обещал (за исключением «кораблей» Макрона). Более того, в ЕС особо отметили, что санкции против Азербайджана за оккупацию территорий РА вводиться не будут. Ну не дураки же в ЕС, чтобы ставить территориальную целостность РА и кровь наших солдат превыше азербайджанского газа?
Алиев говорит, что эскалацию 13-14 сентября остановила Москва, а николовцы настаивают, что это сделал Вашингтон. Почему Никол преувеличивает роль Запада и ведет против России политику, выгодную исключительно Турции и Азербайджану? Вопросы риторические.
Присутствие западных наблюдателей в нашей стране нервирует Москву и Тегеран, являющиеся гарантами существования РА (в частности, Сюник остался армянским исключительно благодаря иранскому фактору). Этих наблюдателей сюда пригласил Никол Пашинян.
В Астане Алиев особо подчеркнул, что не допустил их присутствия на территории Азербайджана. То есть Алиев в очередной раз продемонстрировал Москве и Тегерану антироссийскую и антииранскую политику РА, параллельно показав, что понимает их проблемы с Западом и поэтому не позволяет европейским чиновникам находиться на своей территории.
К чему же может привести подобная политика Никола Пашиняна, догадаться несложно. Однако это его не интересует. Никол решает свои личные задачи – в обмен на становление для Запада новым Зеленским и получение впоследствии убежища.
Происходящее должно интересовать граждан РА, содержательный армянский народ, его политическую элиту. На кону вопрос не только Арцаха (как ошибочно считают некоторые), но и всей Армении.
Если некоторые политически невменяемые или аморальные считают, что Никол Пашинян должен проявить смелость и принести Армении мир ценой сдачи Арцаха Азербайджану (говорят, мол, давайте поддержим его, разделим с ним ответственность, чтобы он не боялся и подписал документ), то они жестоко ошибаются или сознательно играют на стороне врага.
За азербайджанизацией Арцаха сразу же последует азербайджанизация Сюника, и так до Еревана, Гюмри, Ванадзора, Иджевана…
С Николом всё понятно. Вопрос касается нас самих. У каждого своя доля ответственности. Эту ситуацию или исправит титульная оппозиция, или это произойдет в каком-нибудь другом формат. Времени почти не осталось. Или, или…