Գիտնականները ստացել են ուժգին էլեկտրական լիցքի մանրամասն եռաչափ պատկերը, որը բարձրացել էր Օկլահոմայում ամպրոպից 80 կմ բարձրության վրա:
Հետազոտությունը նոր տեղեկություններ է հաղորդել մթնոլորտային այս դժվար որսելի երևույթի մասին, որը հայտնի է որպես «հսկայական ջեթ», գրում է Techinsider-ը։
Կայծակը համեմատաբար սառը (մոտ 200 աստիճան) պլազմային հոսքեր, և շատ տաք կառուցվածքներ էին ներառում, որոնք առաջնորդներ են կոչվում՝ ավելի քան 4400 աստիճան: Նման ջերմաստիճանում հալվում է նույնիսկ ամենակարծր մետաղը՝ վոլֆրամը (դրա հալման կետը 1000 աստիճանով ցածր է)։
Ջորջիայի տեխնոլոգիական հետազոտական ինստիտուտի հետազոտող և հոդվածի հեղինակներից մեկը՝ Լևի Բոգսը, նշել է. «Մենք կարողացանք քարտեզագրել այդ հսկա ջեթը երեք չափումներում և տեսնել բարձր հաճախականության աղբյուրներն ամպի վերին սահմանին: Արբանյակային և ռադարային տվյալների օգնությամբ մենք կարողացանք պարզել, թե որտեղ է առաջնորդի ամենաթեժ մասը»:
Չնայած նրան, որ հսկայական ջեթերը հազվադեպ են գրանցվում, դա այնքան էլ հազվադեպ երևույթ չէ։ Ըստ գոյություն ունեցող գնահատականների՝ «դեպի տիեզերք այդպիսի հարվածների» հաճախականությունը տարեկան 1000-ից մինչև 50000 է կազմում: Դրանք առավել հաճախ հանդիպում են երկրագնդի արևադարձային շրջաններում: Սակայն Օկլահոմայի վրայով հսկայական ջեթը, որն ուժով երկու անգամ ավելի հզոր էր, քան հաջորդը, արեըադարձային փոթորիկների համակարգի մաս չէր կազմում:
Ինչու՞ են հսկայական ջեթերը հարվածում տիեզերքին, այլ ոչ թե երկրին, ինչպես սովորական կայծակը: Այսօր հետազոտողները պատրաստի պատասխան չունեն։ Գիտնականները ենթադրում են, որ ինչ-որ բան արգելափակում է լիցքի հոսքը դեպի ներքև կամ դեպի այլ ամպեր: Օկլահոմայում իրադարձության մասին գրառումները ցույց են տալիս փոթորիկի կայծակնային արագությունը, նախքան այն կարձակեր ռեկորդային հսկայական ջեթը։
Այս պահին հսկայական ջեթերի մասին բազմաթիվ անպատասխան հարցեր կան, որոնք առեղծվածային մթնոլորտային արտանետումների մի ամբողջ դասի միայն մի մասն են։
Հսկայական ջեթերը կարող են ազդել Երկրի ցածր ուղեծրում արբանյակների աշխատանքի վրա: և քանի որ ավելի ու ավելի հաճախ են տիեզերանավեր արձակվում, հսկայական ջեթերի նման մթնոլորտային լիցքերի պատճառով ազդանշանի որակի վատթարացումը կարող է զգալի դառնալ:
Կայծակը հարվածել է տիեզերքի ուղղությամբ

Ученые получили подробное трехмерное изображение мощного электрического разряда, поднявшегося на 80 км над грозой в Оклахоме. Исследование дало новую информацию об этом трудно уловимом атмосферном явлении, известном как «гигантские джеты», пишет «Phys».
Гигантский джет в Оклахоме перенес примерно 300 кулонов электрического заряда в ионосферу – нижний край космоса. Типичные разряды молнии несут менее 5 кулонов между облаком и землей или внутри облаков.
Восходящий разряд включал в себя относительно холодные (примерно 200 градусов по Цельсию) стримеры плазмы, и очень горячие структуры, называемые лидерами, – более 4400 градусов по Цельсию. При такой температуре плавится даже самый тугоплавкий металл – вольфрам (его точка плавления на 1000 градусов ниже).
Леви Боггс, научный сотрудник Технологического исследовательского института Джорджии и один авторов статьи сказал: «Мы смогли нанести на карту этот гигантский джет в трех измерениях и увидеть высокочастотные источники над верхней границей облака. Используя спутниковые и радиолокационные данные, мы смогли узнать, где находится самая горячая часть лидера».
Несмотря на то, что гигантские джеты редко регистрируются, это не такое редкое явление. По существующим оценкам частота таких «ударов в космос» составляет от 1000 до 50 000 в год. О них чаще всего сообщается в тропических регионах земного шара. Однако гигантский джет над Оклахомой, который был вдвое мощнее следующего по силе, не был частью системы тропических штормов.
Почему гигантские джеты бьют в космос, а не в землю, как обычные молнии? Сегодня у исследователей нет готового ответа. Ученые предполагают, что что-то блокирует поток заряда вниз или к другим облакам. Записи о событии в Оклахоме показывают молниеносную активность шторма до того, как он запустил рекордный гигантский джет.
На данный момент есть много вопросов без ответов о гигантских джетах, которые являются только частью целого класса загадочных атмосферных разрядов.
Гигантские джеты могут повлиять на работу спутников на низкой околоземной орбите. По мере запуска все большего и большего количества космических аппаратов ухудшение качества сигнала из-за атмосферных разрядов, подобных гигантским джетах, могут стать значительными.
Супермолния ударила из облаков в космос