Սերժ Սարգսյանը և 5–րդ շարասյունն ընդդեմ պետականության
Կարծում եմ արդեն բոլորն են համոզվել, որ Սերժ Սարգսյանը «նախաձեռնողական» գործիչ է։ Նա նախաձեռնեց հայ–թուրքական «ֆուտբոլն» ու այնքան էր տարվել Գյուլի հետ «երկխոսելու» գաղափարով, որ մեկ գիշերվա մեջ «մեյդան» հանեց տխրահռչակ արձանագրություններն ու ձեռքի հետ էլ Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի տարբերանշանի վրայից անհետացրեց Արարատի պատկերը։ Դրանից հետո տեղի ունեցած Հայաստան–Թուրքիա ֆուտբոլային խաղի ընթացքում Ծիծեռնակաբերդի լույսերն անջատել տալն արդեն լրիվ տեղավորվում էր Սարգսյանի «երկխոսական» տրամաբանության մեջ։ Թե ինչ եղավ «ֆուտբոլի» արդյունքում՝ մանրամասնելու կարիք չկա։
Անփառունակ ավարտելով արտաքին քաղաքական «նախաձեռնողականությունը»՝ Սարգսյանն այժմ էլ անցել է ներքին «նախաձեռնողականությանը»։
Չգիտեմ ուզում է, թե չի ուզում ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարը, բայց Գյուլ–Սարգսյան «երկխոսությանը» փոխարինած սերժալևոնական «երկխոսության» թիրախը կրկին մեր պետականությունն է դարձել։ Այս փուլում հարվածի տակ է հայտնվել ոստիկանական համակարգը, որին հետևողականորեն վարկաբեկում են՝ զուգահեռաբար վարկաբեկելով նաև Հայաստանի Հանրապետությանը։
Հարցն այն չէ, թե ՀՀ ոստիկանությունը կատարյալ կառույց է և չունի արմատական բարեփոխման կարիք, բայց երբ մեր երկրում 5–րդ շարասյան ֆունկցիա կատարող ուժերը, օգտվելով Սարգսյանի «երկխոսամոլությունից», դառնում են արտոնյալ շերտ ու համապատասխան վարքագիծ դրսևորում ոստիկանության հետ հարաբերվելիս, ապա պարզ է դառնում, որ  «շախմատային» դիվանագիտությունը շարունակելու է «ֆուտբոլայինի» ավանդույթները։ Արդյունքում՝ տուժելու են հա՛մ Սարգսյանը, հա՛մ Հայաստանը։  Սարգսյանն, ինչպես ասում են, «գլուխը քարը», նրա տուժելուց վնաս չկա, բայց, դատելով զարգացումներից, նախևառաջ տուժում է մեր երկիրը՝ դառնալով դասական ավազակապետություն, որտեղ օրենսդիր, գործադիր և դատական մարմիններին ու Սահմանադրությանը փոխարինելու է գալիս գողական «սխոդկա» հիշեցնող «երկխոսությունը»։ Պետական մարմինների որոշումներն արդեն կայացվում են «երկխոսական» նպատակահարմարությունից ելնելով և հաշվի առնելով Ս. Սարգսյանի «հանդուրժող» իմիջի ապահովման հանգամանքը։
Չեմ զարմանա, եթե վաղը (հանուն «երկխոսության») արդեն թիրախ դառնա հայկական բանակը և «երկխոսողների» քննադատության առարկայի վերածվեն մեր ազատամարտի բոլոր մասնակիցները, որոնց շուտով երևի կմեղադրեն պատերազմի տարիներին Ղարաբաղի վրա հարձակված ադրբեջանցի զինվորների կյանքի իրավունքը ոտնահարելու մեջ։
Նկատենք, որ 5–րդ շարասյան համար Հայոց պետականության հետ առնչվող բոլոր կառույցներին վարկաբեկելը մեծ դժվարություն չի ներկայացնում, մանավանդ որ նրանք ի դեմս Սերժ Սարգսյանի ունեն դաշնակից ու հովանավոր։
Այնպես որ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանն այնքան էլ ամբողջական չի ձևակերպում իր միտքը, երբ խոսում է ոստիկանաորսի մասին։ Որս կա, բայց դա ոչ միայն ոստիկանաորս է, այլ մի ամբողջ պետության որս։
Որսն այդ, կամա թե ակամա, սկսել է ի պաշտոնե մեր երկրի ուժային կառույցների գլխավոր հրամանատար համարվող Սերժ Սարգսյանը, ով արդեն, պատկերավոր ասած, պետականությանը սպառնացող  չարորակ ուռուցքի է վերածվել։ Հետևաբար՝ կա՛մ ուռուցքը պետք է հեռացնել, կա՛մ հետևել, թե ինչպես է մետաստազներ տալիս հիվանդությունը և նպաստում պետության փլուզմանը։
Հ.Գ.։ Եթե այսպես շարունակվի, ապա վաղը հայ զինվորը, շառից ու փորձանքից հեռու մնալու նպատակով, կարող է գերի չվերցնել սահմանախախտ ադրբեջանական դիվերսանտին։ Չէ՞ որ Սերժ Սարգսյանը Իլհամ Ալիևի հետ էլ կարող է «երկխոսական» քիրվայություն նախաձեռնել ու հանուն այդ գործընթացի շարունակականության՝ վարկաբեկել պաշտպանության նախարարությանը և պատասխանատվության ենթարկել դիվերսանտին համապատասխան վերաբերմունք ցույց տված մեր սահմանապահին։ Ադրբեջանին այդ ամենին հասնելու համար պետք կլինի ընդամենը հետևյալ հայտարարությունը տարածել. «Օգտվելով Սերժ Սարգսյանի Հայաստանում չլինելու հանգամանքից՝ հայ զինվորը գերի է վերցրել ադրբեջանցու։ Չի բացառվում, որ Հայաստանի զինված ուժերում կան որոշ ուժեր, որոնք ցանկանում են վիժեցնել հայ–ադրբեջանական երկխոսությունը։ Եթե Սարգսյանն ուզում է շարունակել մեզ հետ հանդիպումները, ապա պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկի ու պատժի այդ հանդուգն հայ զինվորին և ազատ արձակի Հայաստան այցելած ադրբեջանցի զբոսաշրջիկին»։

Серж Саргсян и 5-я колонна против государственности
Пожалуй, уже все убедились, что Серж Саргсян является «инициативным» деятелем. Он инициировал армяно-турецкий «футбол» и так загорелся идеей вступить в «диалог» с Гюлем, что за одну ночь сделал печально известные протоколы достоянием общественности, а заодно снял с логотипа Национальной сборной Армении по футболу изображение горы Арарат. Последующее отключение во время футбольного матча Армения-Турция электричества в Цицернакаберде уже полностью умещалось в «диалоговую» логику Саргсяна. Нет нужды говорить о том, что произошло в результате «футбола».
Бесславно окончив внешнеполитическую «инициативность», Саргсян сейчас перешел к внутренней «инициативности».
Не знаю, хотел этого «гибкий» руководитель РПА или нет, но мишенью пришедшего на смену «диалогу» между Гюлем и Саргсяном серже-левоновского «диалога» снова стала наша государственность. На этом этапе под ударом оказалась полицейская система, которую последовательно дискредитируют, параллельно дискредитируя и Республику Армения.
Безусловно, правоохранительные органы РА не являются совершенной структурой, которая не нуждается в кардинальном реформировании. Но когда силы, выполняющие в нашей стране функцию 5-й колонны, пользуясь «диалогоманией» Саргсяна, становятся привилегированным  сословием и ведут себя в отношениях с полицией соответствующим образом, то становится ясно, что «шахматная» дипломатия продолжит традиции «футбольной» дипломатии. В результате этого пострадают и Саргсян, и Армения. Судьба Саргсяна нас мало интересует, но, судя по развитию событий, прежде всего, страдает именно Армения, превращаясь в страну классической бандократии, в которой на смену Конституции, законодательным, исполнительным и судебным органам приходит напоминающий воровскую сходку «диалог». Решения государственных органов уже принимаются исходя из «диалоговой» целесообразности и с учетом необходимости обеспечения «толерантного» имиджа Саргсяна.
Не удивлюсь, если завтра (во имя «диалога») мишенью станет армянская армия и в предмет критики участников «диалога» превратятся все участники нашей освободительной войны, которых скоро, наверное, обвинят в попрании права на жизнь вторгшихся в Арцах азербайджанских солдат.
Заметим, что для 5-й колонны не представляет большого труда дискредитировать все связанные с армянской государственностью структуры, тем более, что у них есть союзник и покровитель в лице Сержа Саргсяна.
Так что, глава полиции Алик Саркисян не совсем целостно формулирует свою мысль, говоря об охоте на полицию. Охота ведется, но не только на полицию, а на всё государство. Волей-неволей эту охоту начал тот, кто считается главнокомандующим силовых структур нашей страны – Серж Саргсян, который, образно говоря, уже превратился в угрожающую государству злокачественную опухоль. Следовательно, либо нужно удалить опухоль, либо следить за тем, как болезнь дает метастазы и способствует распаду государства.
P.S. Если так продолжится, то скоро армянский солдат, чтобы избежать лишних неприятностей, не станет брать в плен нарушающих границу азербайджанских диверсантов. Ведь Серж Саргсян может инициировать «диалоговое» братание и с Ильхамом Алиевым, а ради продолжительности этого процесса – дискредитировать министерство обороны и привлечь к ответственности задержавшего диверсанта пограничника. Для достижения всего этого Азербайджану нужно будет всего лишь распространить следующее заявление: «Пользуясь отсутствием Сержа Саргсяна в Армении, армянский солдат взял в плен азербайджанца. Не исключается, что в вооруженных силах Армении есть определенные силы, которые желают сорвать армяно-азербайджанский диалог. Если Саргсян хочет продолжить встречи с нами, то он должен незамедлительно предпринять меры, чтобы наказать этого дерзкого армянского солдата и освободить посетившего Армению азербайджанского туриста».