Եվ այսպես, Սերժ Սարգսյանն իր գործողություններով ցույց է տալիս, որ Մարզահամերգային համալիրում տասնյակ կուսակցությունների հետ ժամերով գյալաջի անելուն փոխարինելու է գալիս «պրիվատ» ու «էլիտար»գյալաջին՝ այս անգամ արդեն միջնորդավորված տարբերակով։ Իսկ դա նշանակում է, որ յուրաքանչյուրն իր մասով ձախողման ենթարկված ուժերի ղեկավարներն ի դեմս Սերժ Սարգսյանի ու Լևոն Տեր–Պետրոսյանի փորձելու են միմյանց օգնելով պահպանել սեփական դիրքերը։
Ճիշտ է, կուլիսայինից հրապարակայինի վերածվող «երկխոսության» ընթացքում կողմերը, ինչպես նախկինում, իրար «կծոտելու» են, «քացի» են տալու, բայց դա հին «միաբանական» ավանդույթ է, և ժանրի կանոններից ելնելով՝ «ընդդիմախոսները» պետք է համապատասխան վարքագիծ դրսևորեն։
Ինչ վերաբերում է «երկխոսության» առարկային, ապա ինչպես Տեր–Պետրոսյանն էր ներկայացրել՝ ՀԱԿ–ն իր օրակարգը կդնի սեղանին, իշխանությունն՝ իրենը, որից հետո «ջան» կասեն, «ջան» կլսեն։
Ս. Սարգսյանն էլ իր հերթին էր նկարագրել «երկխոսության» բուն էությունը՝ հայտարարելով, թե եթե անընդունելի բանակցությունների փոխարեն Հայ ազգային կոնգրեսն իրապես պատրաստ է շարունակել երկխոսությունը երկրի զարգացման ուղեգծին, արտաքին ու ներքին քաղաքականությանն առնչվող կարևորագույն հարցերի լայն շրջանակում և ցանկություն ունի դա իրականացնել միայն հատուկ նշանակված մարդկանց միջոցով, ապա կոալիցիոն կուսակցությունների ներկայացուցիչները կարող են նստել քննարկումների սեղանի շուրջ:Ասել է թե՝ կողմերն իրար փրկօղակ էին նետել ու նախապատրաստել սպասվող միջոցառումը, որն, ինչպես հանրահավաքներից մեկում ունեցած ելույթի ժամանակ էր արտահայտվել Տեր–Պետրոսյանը, ավելի քան մեկ տասնամյակ ձգվող հայ–ադրբեջանական բանակցությունների պես մի բան է լինելու։
Եթե հիշենք նաև այն, որ «հիմնադիրը» դեռ երկու տարի առաջ էր Սարգսյանին առաջարկել Եղիազար Այնթապցու և Էջմիածնական միաբանների համագործակցության մոդելը հիշեցնող գործընկերություն, իսկ վերջերս էլ հանդես էր եկել ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի իշխանության կայունության երաշխավորի ու դրական PR–ն անողի դերում, ապա «երկխոսության» պատկերն ամբողջական կդառնա։ Իսկ թե ի՞նչ կոնկրետ արդյունք կտա այն և կողմերն ինչպե՞ս կփորձեն հանրային ուշադրությունը շեղել համակարգային խնդիրներից՝ ցույց կտա ժամանակը։
Մի փոքր վերափոխելով հայտնի խոսքերը՝ նկատենք, որ ոչինչ չի միավորում մարդկանց այնպես, ինչպես համատեղ ձախողվածությունը և քաղաքական աղբանոցում հայտնվելու վախը։ Սպասվող «երկխոսությունը» պետք է դիտարկել բացառապես ա՛յս հանգամանքներն ի նկատի ունենալով։
Հ.Գ.։ Հաշվի առնելով մի շարք գործոններ՝ շատ բնական ու քաղաքական դաշտի լղոզվածությունը վերացնելու տեսանկյունից ցանկալի կլինի, որ սերժալևոնական «երկխոսության» արդյունքում կողմերը միավորվեն ու միասնական ցուցակով մասնակցեն ԱԺ ընտրություններին, իսկ դրանից առաջ էլ նախապես հայտարարեն, թե առաջիկա նախագահական ընտրություններում պաշտպանելու են Սերժ Սարգսյանին։ Այդպես նաև ավելի ազնիվ կլինի, մանավանդ, որ գալիք նախագահական ընտրություններում այդ ամենը վերջնականապես բացահայտ է դառնալու ճիշտ այնպես, ինչպես Ա. Գեղամյանի ու Ա. Բաղդասարյանի նախընտրական ու հետընտրական պահվածքն էր բացահայտ 2008–ին։
Շոուն շարունակվում է
Եվ այսպես, Սերժ Սարգսյանն իր գործողություններով ցույց է տալիս, որ Մարզահամերգային համալիրում տասնյակ կուսակցությունների հետ ժամերով գյալաջի անելուն փոխարինելու է գալիս «պրիվատ» ու «էլիտար» գյալաջին՝ այս անգամ արդեն միջնորդավորված տարբերակով։ Իսկ դա նշանակում է, որ յուրաքանչյուրն իր մասով ձախողման ենթարկված ուժերի ղեկավարներն ի դեմս Սերժ Սարգսյանի ու Լևոն Տեր–Պետրոսյանի փորձելու են միմյանց օգնելով պահպանել սեփական դիրքերը։
Ս. Սարգսյանն էլ իր հերթին էր նկարագրել «երկխոսության» բուն էությունը՝ հայտարարելով, թե եթե անընդունելի բանակցությունների փոխարեն Հայ ազգային կոնգրեսն իրապես պատրաստ է շարունակել երկխոսությունը երկրի զարգացման ուղեգծին, արտաքին ու ներքին քաղաքականությանն առնչվող կարևորագույն հարցերի լայն շրջանակում և ցանկություն ունի դա իրականացնել միայն հատուկ նշանակված մարդկանց միջոցով, ապա կոալիցիոն կուսակցությունների ներկայացուցիչները կարող են նստել քննարկումների սեղանի շուրջ: Ասել է թե՝ կողմերն իրար փրկօղակ էին նետել ու նախապատրաստել սպասվող միջոցառումը, որն, ինչպես հանրահավաքներից մեկում ունեցած ելույթի ժամանակ էր արտահայտվել Տեր–Պետրոսյանը, ավելի քան մեկ տասնամյակ ձգվող հայ–ադրբեջանական բանակցությունների պես մի բան է լինելու։

Итак, Серж Саргсян своими действиями показывает, что на смену многочасовым «лясоточениям» с десятками партий в Спорткомплексе приходит «приватное» и «элитарное» «лясоточение» - на этот раз уже в опосредованном виде. А это означает, что руководители каждой из потерпевшей поражение сил в лице Сержа Саргсяна и Левона Тер-Петросяна попытаются сохранить свои позиции, помогая друг другу.
Правда, в ходе превращающегося из закулисного в публичный «диалога» стороны, как и в прошлом, будут обмениваться «колкостями», но это старая «монашеская» традиция, и, учитывая законы жанра, «оппозиционеры» должны проявить соответствующее поведение.
Что касается предмета «диалога», то, как представил Тер-Петросян, АНК предложит свою повестку, власти – свою, после чего кукушка будет хвалить петуха за то, что будет тот хвалить кукушку.
С. Саргсян тоже в свою очередь описал сущность «диалога», заявив, что если вместо неприемлемых переговоров Армянский национальный конгресс действительно готов продолжать диалог по широкому кругу важнейших вопросов, касающихся вектора развития страны, внешней и внутренней политики и имеет желание это осуществить только посредством четко назначенных людей, то представители коалиционных партий могут сесть за стол обсуждений. Иными словами, стороны бросили друг другу спасательные круги и подготовились к ожидаемому мероприятию, которое, как выразился на одном из митингов Тер-Петросян, будет чем-то вроде длящегося более десятилетия армяно-азербайджанского переговорного процесса.
Если вспомним и то, что «основатель» еще два года назад предложил Саргсяну модель партнерства, напоминающую сотрудничество между Егиазаром Айнтапци и эчмиадзинскими монахами, а недавно выступил в роли пиарщика и гаранта стабильности власти «гибкого» председателя РПА, то картина «диалога» станет полной. А какой конкретный результат это даст и как стороны попытаются отвлечь общественное внимание от системных проблем, покажет время.
Немного изменив известные слова, заметим, что ничего не объединяет людей так, как общее поражение и страх оказаться на политической свалке. Ожидаемый «диалог» нужно рассматривать исключительно в контексте данных обстоятельств.
P.S. Учитывая ряд факторов, будет вполне естественно и желательно с точки зрения ликвидации размытости политического поля, чтобы в результате серже-левоновского «диалога» стороны объединились и приняли участие на парламентских выборах единым списком, а до этого заранее заявили, что на предстоящих президентских выборах поддержат Сержа Саргсяна. Так будет честнее, тем более, что на предстоящих президентских выборах все это окончательно станет явным – точно так же, как стало явным поведение А. Гегамяна и А. Багдасаряна до и после выборов 2008г.
Шоу продолжается