Քննարկվում են նոր խստացումների հետ կապված մի շարք հարցեր. «Փաստ»
«Փաստ»օրաթերթը գրում է. «Վերջին օրերին սոցցանցային հարթակներում տարածվում են կասկածելի ծագմամբ տեղեկություններ, թե հնարավոր է՝ առաջիկայում պատվաստումները դառնան վճարովի: Նման տեղեկությունները չափազանց արագ են տարածվել և խուճապ են առաջացրել հանրության շրջանում:
«Փաստ» թերթը դիմեց ՀՀ առողջապահության նախարարություն՝ խնդրելով պատասխանել, թե որքանով է հավանական նման քայլը: «Պատվաստումները շարունակվում են անվճար տրամադրվել ՀՀ քաղաքացիներին, այդ առումով մեր քաղաքականության մեջ ոչինչ չի փոխվել»,-ասաց առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար Հռիփսիմե Խաչատրյանը: Միևնույն ժամանակ Խաչատրյանը նաև հաստատեց, որ քննարկվում է առաջիկայում որոշ խստացումներ սահմանելու հարցը:
«Մշակվում է, այսպես ասած, «փաթեթ» հանրային վայրեր այցելությունների համար, որտեղ մեծ թվով մարդիկ են ներկա լինում՝ ռեստորաններ, համերգներ և այլն, մասնավորապես՝ մուտքը թույլատրել բացառապես ՊՇՌ բացասական թեստով կամ պատվաստման QR կոդով: Քննարկվում է նաև ՊՇՌ թեստերի հանձնման հաճախականության հարցը՝ 14 օրվա փոխարեն 10 օր կամ մեկ շաբաթ դարձնելու առումով»,-հայտնեց ԱՆ մամուլի քարտուղարը՝ հավելելով, որ ներկայումս քննարկման ընթացքում է նաև դեկտեմբերի 1-ից կորոնավիրուսով հիվանդացած, բայց չպատվաստված քաղաքացիների բուժումը վճարովի դարձնելու հարցը»:

В Минздраве обсуждают вопрос введения новых ограничений – «Паст»
В последнее время в социальных сетях распространяются сомнительные сведения о том, что вакцинация может стать платной. Эти слухи распространились довольно быстро, вызвав панику в обществе, пишет газета «Паст».
Издание обратилось в министерство здравоохранения с просьбой уточнить, насколько вероятны такие шаги.
«Вакцинация продолжает оставаться бесплатной для граждан Армении, в нашей политике ничего не изменилось», – сказал пресс-секретарь министра здравоохранения Рипсиме Хачатрян. Она также подтвердила, что обсуждается вопрос введения некоторых ограничений.
«Разрабатывается так называемый «пакет» для посетителей общественных мест, где находится большое количество людей – рестораны, концерты и т.д. В частности, вход будет разрешен исключительно при наличии отрицательного ПЦР-теста или QR кода вакцинации. Обсуждается также вопрос частоты сдачи ПЦР-теста, вместо 14 дней может быть установлен срок раз в 10 дней или в неделю», – сказала пресс-секретарь Минздрава, добавив, что рассматривается также вопрос перехода с 1 декабря на платное лечение для заболевших коронавирусом, но не вакцинированных граждан.