Հայկական դիրքից ընդամենը 400 մետր հեռավորությամբ տեղակայված ադրբեջանական հենակետում սադրիչ գործողությունները սկսվել են դեռևս հոկտեմբերի 13-ից․ ԱՀ դատախազությունը մանրամասներ է հայտնում
Արցախի Հանրապետության դատախազությունից հայտնում են, որ ԱՀ գլխավոր դատախազն ու գլխավոր դատախազի տեղակալը երեկ ուշ երեկոյան մեկնել են Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Նոր շեն համայնքում տեղի ունեցած դեպքի վայր, հանդիպել համայնքի ղեկավար Գևորգ Հարությունյանի և զինվորականների հետ։
Տեղում ծավալված քննարկումների արդյունքում պարզվել է, որ հայկական դիրքից ընդամենը 400 մետր հեռավորությամբ տեղակայված ադրբեջանական հենակետում սադրիչ գործողությունները սկսվել են դեռևս հոկտեմբերի 13-ից։
Դեպքի օրը տևական ժամանակ բացահայտ կերպով ուղիղ թիրախավորվել են մեր մարտական դիրքերը` ակնհայտ վտանգելով քաղաքացիական բնակավայրի անվտանգությունն ապահովող հայկական դիրքում ծառայություն իրականացնող անձանց կյանքն ու առողջությունը:
Հոկտեմբերի 14-ին ադրբեջանական կողմը արդեն թիրախավորել է հայ զինծառայողների վրանը ավելի մեծ տրամաչափի զինատեսակով, որի արդյունքում ունեցանք 6 վիրավոր, որոնցից երկուսի վիճակը բժիշկների կողմից գնահատվել է ծանր:
Վիրավորների կյանքը հնարավոր եղավ փրկել Նոր շենի համայնքի ղեկավարի ու զինվորականների աննախադեպ օպերատիվ աշխատանքի շնորհիվ: Իրավապահ մարմինների կողմից ձեռնարկվում են քրեադատավարական գործողություններ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Մանր տրամաչափի զինատեսակներից կրակոցների տեսքով սադրիչ գործողություններ կատարվել են նաև Մարտունու շրջանի Հարավ և Մյուրիշեն համայնքների մոտակայքում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից:
Դեպքից անմիջապես հետո ռուս խաղաղապահները մեկնել են լարվածության օջախներ, որից հետո կրակոցները դադարել են:
Վերջին օրերին տեղի ունեցած իրադարձությունները վկայում են, որ ադրբեջանական կողմը արցախա-ադրբեջանական շփման տարբեր հատվածներում փորձում է սադրիչ գործողություններով խուճապային տրամադրություններ ձևավորել խաղաղ բնակչության մոտ, որի իրագործման նպատակով սպանվեց նաև Մարտակերտի քաղաքային համայնքի տարածքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող Արամ Տեփնանցը:

Провокационные действия азербайджанцев начались еще с 13 октября – Генпрокуратура Арцаха
Генеральный прокурор и заместитель генпрокурора Арцаха поздно вечером 15 октября выехали на место инцидента, имевшего место в общине Норшен Мартунинского района Арцаха, где встретились с ее руководителем Геворком Арутюняном и военными.
Как сообщили в пресс-службе Генпрокуратуры Арцаха, в результате обсуждений на месте выяснилось, что провокационные действия на азербайджанском опорном пункте, расположенном всего в 400 метрах от армянской позиции, начались еще с 13 октября. В день инцидента долгое время наши боевые позиции были под прямым прицелом (имеется доказательство в виде снимка), очевидно подвергая опасности жизнь и здоровье лиц, несущих службу на армянской позиции и обеспечивающих безопасность гражданского населенного пункта.
Азербайджанская сторона 14 октября обстреляла палатку армянских военнослужащих из оружия большего калибра, в результате чего у нас 6 раненых, состояние 2 из них оценивается врачами как тяжелое. Жизни раненых были спасены благодаря беспрецедентно оперативной работе главы Норшена и военных. Для выяснения обстоятельств происшедшего представителями правоохранительных органов предпринимаются уголовно-процессуальные действия.
Провокационные действия в виде стрельбы из оружия мелкого калибра велись и с азербайджанских позиций, расположенных близ общин Арав и Мюришен Мартунинского района.
Сразу после инцидента российские миротворцы выехали в очаги напряженности, после чего стрельба прекратилась.
События последних дней показывают, что азербайджанская сторона пытается спровоцировать панику у мирного населения в различных частях арцахско-азербайджанской линии соприкосновения, в результате чего был убит и Арам Тепнанц, проводивший сельскохозяйственные работы на территории городской общины Мартакерта.