Պետքարտուղարություն. «ԱՄՆ–ը պատրաստ է երկխոսել Իրանի հետ»
Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստի» գործակալությունը, ԱՄՆ–ն առաջվա պես պատրաստ է երկխոսել Իրանի հետ, սակայն չի կարող հաստատել այդ երկրի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեջադի այն խոսքերը, իբրև թե շուտով Թուրքիայում «վեցյակի» միջնորդությամբ բանակցային նոր «ռաունդ» է սկսվելու։
–Ես ոչինչ չունեմ հաստատելու։ Բնականաբար, «5+1» ձևաչափով վերջին բանակցությունից արդեն բավական ժամանակ է անցել։ Մենք արդեն հստակ հասկացնել ենք տվել, թե ինչի ենք ձգտում, բայց մենք պաշտպանում ենք երկխոսությունը։ Ինչպես հաճախ  ասում էինք, դա երկկողմանի գործընթաց է, և դուռը շարունակում է բաց մնալ։ Եթե ես ինչ–որ բան ունենամ հաստատելու, ապա կհաղորդեմ ձեզ,–լրագրողներին ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարության հատուկ ներկայացուցչի տեղակալ Մարկ Թոները։
Ավելի վաղ՝ երկուշաբթի օրը, Իրանի  նախագահ Մահմուդ Ահմադինեջադը  հայտարարել էր, թե հնարավոր է՝ Իրանը  շուտով պատասխանի եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Քեթրին Էշթոնի՝ միջնորդների մասնակցությամբ «վեցյակի» հանդիպում կազմակերպելու առաջարկին, որի ժամանակ կքննարկվի այդ երկրի  միջուկային խնդիրը։
Հիշեցնենք, որ  Իրանի  հարցով միջնորդների  «վեցյակի» մեջ  են մտնում  ՄԱԿ–ի անվտանգության  խորհրդի  անդամ երկրները՝ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Չինաստանը, Մեծ Բրիտանիան և ԱՄՆ–ը։

США по-прежнему готовы к диалогу с Ираном – госдепартамент США
США по-прежнему готовы к диалогу с Ираном, однако не могут подтвердить слова иранского президента Махмуда Ахмадинежада о якобы планируемом в Турции новом раунде переговоров «шестерки» посредников.
«Мне нечего подтвердить. Разумеется, с последних переговоров в формате "5+1" уже прошло некоторое время. Мы уже ясно давали понять, чего добиваемся, но мы поддерживаем диалог. Как мы часто говорили, это двусторонний процесс, и дверь остается открытой. Когда мне будет что подтвердить, я вам сообщу», - сказал журналистам заместитель официального представителя госдепартамента США Марк Тонер.
Ранее в понедельник Ахмадинежад заявил, что Иран может вскоре ответить на предложение главы европейской дипломатии Кэтрин Эштон провести новую встречу с «шестеркой» международных посредников, на которой будет обсуждаться ядерная проблема этой страны.
Напомним, что последняя встреча Тегерана и «шестерки» прошла в Стамбуле 21-22 января. По итогам встречи верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Эштон заявила, что стороны не достигли никакого результата.
В «шестерку» международных посредников по иранскому вопросу входят члены Совбеза ООН (Россия, КНР, США, Франция, Великобритания), а также Германия.