2008–ի նախագահական ընտրություններում Լևոն Տեր–Պետրոսյանը պարտվեց։ «Հաղթելու ենք» կարգախոսի կյանքի կոչմանը չօգնեցին անգամ Մեդվեդևին «տեսնելը», Էջմիածնում փաստացի ֆեոդալական կարգեր հաստատած գեներալի անունն Ազատության հրապարակում ինքնամոռաց հնչեցնելը («Ման–վե՛լ, Ման–վե՛լ») և հարթակի վրա պար գալը («Սա երգի ու պարի հեղափոխություն է»)։
2009–ին ՀԱԿ առաջնորդը պարտվեց նաև Երևանի ավագանու ընտրություններում՝ հետ մնալով ինչպես Գագիկ Բեգլարյանից, այնպես էլ Քուշքյանից։
ՀՀ քաղաքական պրակտիկան ցույց է տալիս, որ պարտված հակաիշխանական գործիչները դառնում են քաղաքական թոշակառու կամ էլ՝ իշխանության հաճախորդ։ Հիմա եկեք տեսնենք, թե ո՞ր ճանապարհով է գնում Տեր–Պետրոսյանը։
Ե՞րբ և ինչպե՞ս սկսվեց համագործակցությունն «ախոյանների» միջև
Պարտության դրոշակակիր դառնալուց հետո ՀՀ առաջին նախագահին այլ բան չէր մնում, քան բավարարվել գաղափարակա՛ն հաղթանակով ու ողջունել իր երբեմնի մրցակցի սկսած «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը։
«Հայ-թուրքական հարաբերություններում վերջերս նկատվող աննախադեպ տեղաշարժը արժանի է հատուկ գնահատականի, որովհետեւ այն շոշափում է Հայոց պետականության զարգացման ամենակենսական խնդիրներից մեկը։ Միանգամից նշեմ, որ Հայ Ազգային Կոնգրեսը, բացառությամբ իր մասը կազմող մի կազմակերպության, կողմ է հայ-թուրքական հարաբերությունների շուտափույթ կարգավորմանը եւ պատրաստ է այդ հարցում աջակցել Հայաստանի իշխանությունների ձեռնարկած բոլոր դրական քայլերին»,– 2009 թվականի մայիսի 1–ի հանրահավաքում նշեց Տեր–Պետրոսյանը։
Ու չնայած նա այդ խոսքերից հետո վերլուծեց իրավիճակն ու նկատեց, թե ինչ վատ–վատ բաներ են մեզ սպասվում Սարգսյանի «նախաձեռնողականության» արդյունքում, այդուհանդերձ եզրափակեց իր ասելիքը հայ–թուրքականի մասով այնպիսի գնահատականով, որի տակ կստորագրեր անգամ Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը։
«Այս ամենով հանդերձ, թեկուզ նման տխուր արդյունքով ավարտված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացը բոլորովին զուրկ չէ դրական տարրերից։ Մի կողմից՝ Թուրքիայի բնական շահագրգռվածությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում, իսկ մյուս կողմից՝ այդ կարգավորման պայմանավորումը հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում ակնկալվող տեղաշարժով, որոշ հող է ստեղծում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի խթանման համար»,– ասաց ՀԱԿ առաջնորդը(տե՛սhttp://7or.am/archives/7273)։
Սա կարելի է ասել, որ Տեր–Պետրոսյան–Սարգսյան համագործակցության առաջին դրսևորումներից էր ու պարտադիր չէ, որ նրանք այդ համագործակցությանը հասնեին «երկխոսության» միջոցով. առաջին նախագահը սկզբունքային մարդ է ու ցանկացած «նախաձեռնողականի» կարող է աջակցել նույնիսկ մատենադարանային հարթակի հեռավորությունից։ Պատահական չէ, որ Գյուլի Երևան գալու կապակցությամբ նա հետաձգեց հանրահավաքները, որպեսզի չխանգարի հայ–թուրքական «մերձեցմանը»։
Ի դեպ, Տեր–Պետրոսյանն իր «մայիսմեկյան թեզիսները» բարձրաձայնելուց առաջ հասցրել էր Սարգսյանին հիշեցնել, որ իրենք ընկերներ են եղել ու կարող են «դու»–ով խոսել իրար հետ, իսկ 2009–ի մարտի 1–ի հանրահավաքում էլ չէր բացառել իրենց «չսիրած» «մոնղոլ–թաթարների» հետ միասին «Ազգային համաձայնության կամ փրկության կառավարություն» կազմելը։ Փաստորեն՝ «Ցեղասպանությունը ծախող» որակումից մինչև նույն այդ ծախողների հետ «Ազգային համաձայնության» գալը՝ Տեր–Պետրոսյանի մոտ մի հանրահավաքային դադար է։
«Ֆուտբոլից» քաշվածները
Սերժ Սարգսյանը մտածում էր, որ Թուրքիայի հետ «սիլի–բիլի» անելով ամրացնելու է իր դիրքերը ու կարիք չէր զգում արձագանքել Տեր–Պետրոսյանի «երկխոսության» կոչերին ու վերջինիս «կառուցողական» ընդդիմություն դառնալու պատրաստակամությանը։
Սարգսյանն անկեղծորեն հավատում էր, որ հաջողելու է ու բնական էր, որ այդ դեպքում իմաստ չկար «երկխոսել» մեկի հետ, ով «էն գլխից» երկու ձեռքով կողմ է քո քայլերին։ Իսկ այն, որ Սարգսյանը, առաջին դասարանցի երեխայի նման, հավատացել էր թուրքերին ու միջազգային հանրություն կոչվածին և հիացած էր իր բռնած գործից՝ վկայում են նրա այն խոսքերը, թե ինքը կմեկնի Թուրքիա միայն բաց սահմանների առկայությամբ կամ եթե մենք լինենք բաց սահման ունենալու նախաշեմին։
Տեր–Պետրոսյանի միակ նեղվածությունն ու, թերևս, թաքնված նախանձն առ Սարգսյան այդ շրջանում այն էր, որ հայ–թուրքական գործընթացի արդյունքում սպասվող Նոբելյան մրցանակը տրվելու է ոչ թե իրեն, այլ գաղափարական պլագիատով զբաղվող իր նախկին ենթակային։
«Ֆուտբոլային» դիվանագիտության մեկնարկից անցան շաբաթներ ու ամիսներ։ Նույնիսկ Սարգսյանի ու Տեր–Պետրոսյանի համար պարզ դարձավ, որ գործընթացը մտնում է փակուղի։ Դրանից հետո Տեր–Պետրոսյանը հիշեց փառամոլ ու կաշառակեր կաթողիկոս Եղիազար Այնթապցուն ու սպասեց «երկխոսության» փակ դռան հետևում։
Ինչպես հայտնի է՝ ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարն անարձագանք թողեց նաև ՀԱԿ առաջնորդի՝ Եղիազար Այնթապցու և էջմիածնական միաբանների համագործակցության մոդելի շրջանակներում «երկխոսելու» առաջարկը։
Ճիշտ է, արտաքին քաղաքական զարգացումները բերեցին նրան, որ հայ–թուրքական «ֆուտբոլից» Սարգսյանը ոչինչ չստացավ ու դեռ մի բան էլ ՀՀ–ի համար կորուստներ արձանագրեց, բայց աթոռը պահելու առումով շահեց, քանի որ «նախաձեռնողականության» խայտառակ պարտությունը վերաբերում էր նաև իր «ընդդիմադիրներին», որոնք ներքաղաքական պայքարում արդեն տուն գնալու տարբերակն ընտրեցին։ Ասել է թե՝ նույնիսկ լիակատար ձախողման պարագայում Սարգսյանը մնաց իր տեղում ու չձգտեց սեղմել դեպի իրեն մեկնած «միաբանների» ձեռքը, քանի որ, ինչպես նշեցի, իրենից ոչ պակաս պարտվել էր նաև երդվյալ «ֆուտբոլասերը», ով այդ ամենի արդյունքում ընկավ քաղաքական դեպրեսիայի մեջ ու ընտրեց «սպասենք, տեսնենք. յա էշը կսատկի, յա՝ էշատերը» գործելաոճը։
Եթե հիշում եք, Տեր–Պետրոսյանը հայտարարեց, թե ՀԱԿ–ը միայնակ չի կարող իշխանափոխություն իրականացնել ու կոչ արեց այլ ուժերի միանալ իրեն, սակայն միևնույն ժամանակ այնպիսի քաղաքական վարքագիծ որդեգրեց, որը բացառում էր հանրային լայն կոնսոլիդացիան, ինչը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ «միաբանների» մոտ տուն գնալու և «սպասենք, տեսնենք, թե ինչ կլինի ու Սերժը Ղարաբաղը երբ կծախի, որ մենք էլ ակտիվանանք» մոտեցումն էր դոմինանտը։ Այլապես եթե Տեր–Պետրոսյանը իրոք խնդիր դներ հանրային տարբեր շերտերի միավորման ու իշխանափոխության, ապա պետք է հրապարակավ փոխեր իր տեսակետները հայ–թուրքականի, Ղարաբաղի խնդրի լուծման ու պետական կառավարման համակարգի վերաբերյալ։ Նա դա չարեց։ Հավատարիմ մնաց իր սկզբունքներին, գնաց «սահմանադրական» ճանապարհով և փաստացի աջակցեց Սերժ Սարգսյանին։
Ավելին՝ ՀՀՇ–ի վերջին համագումարում Տեր–Պետրոսյանն արդեն գլոբալ առումով տուն գնալու բանաձև առաջարկեց և խիստ հոռետեսական գնահատականներ տվեց Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ՝ հայտարարելով, թե առանց Ղարաբաղյան հակամարտության եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման Հայաստանն անվտանգության, տնտեսական զարգացման եւ ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հեռանկար չունի, անկախ այն հանգամանքից, թե ում ձեռքում կլինի իշխանության ղեկը (տե՛սhttp://blog.7or.am/archives/3872/comment-page-1)։
ՀԱԿ առաջնորդի այդ խոսքերը գաղափարական դաժան պարտություն կրած գործչի հայտարարություն էր։ Տեր–Պետրոսյանի այդ գնահատականները ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ Հայաստանի կապիտուլյացիայի բանաձև, քանի որ ասել, թե մինչև հայ–թուրքական ու Ղարաբաղի հարցը չլուծվի՝ Հայաստանի վիճակը չի բարելավվի ցանկացած իշխանության պարագայում, իսկ լուծում ասելով էլ հասկանալ Հայոց ցեղասպանության հարցն արտաքին քաղաքական օրակարգից հանելն ու Ղարաբաղի հարցի փուլային տարբերակն առաջ մղելը, ըստ որի ԼՂՀ–ն «դե յուրե» մնալու էր Ադրբեջանի կազմում, նշանակում է գնալ տուն և սպասել կոլապսի։
2010–ի հուլիսի 17–ին հնչեցրած իր այդ խոսքում Տեր–Պետրոսյանը ֆիքսեց, թե որ հարցում է ընդդիմանալու Սերժ Սարգսյանի իշխանությանը։
«Եթե Հայաստանի իշխանություններն իսկապես շահագրգռված են իրենց իսկ նախաձեռնած հայ-թուրքական մերձեցմամբ, ապա դրա համար նախեւառաջ պետք է լուծեն Ղարաբաղի հարցը»,– նշեց Ղարաբաղի հարցի շուտափույթ «լուծման» ջատագովը, ինչը հինգերորդ շարասյան ֆունկցիա է հիշեցնում։
Վերջերս BBC–ին տված հարցազրույցում Տեր–Պետրոսյանը վերահաստատեց իր դիրքորոշումը՝ ցույց տալով, որ ինքը Հայաստանի այն գործիչն է, ով Ղարաբաղի հարցում պատրաստ է գնալ, ըստ էության, միակողմանի զիջումների՝ դրսի շահագրգիռ ուժերին ակնարկելով, որ այդ հարցում պատրաստ է օգտագործվել որպես գործիք։
Տեր–Պետրոսյանի ասածները Հայաստանի զարգացման մոդելի առումով այնքան հակապետական ու հակագիտական են, որ պարզապես զարմանալ կարելի է, թե այս մարդը նման մտածողությամբ ինչպե՞ս է ղեկավարել մեր պետությունը և այդքանից հետո ինչպե՞ս չի վերացել ՀՀ–ն։ Փաստորեն, պետությունն իր մեջ ինքնապահպանման հսկայական ներուժ ունի և նույնիսկ պաթոլոգիկ կղերապահպանողականի իշխանության պարագայում կարող է գոյատևել։
Նկատենք, որ «սերգոջանային» տրամաբանությամբ պատկերացնել երկրի զարգացման բանաձևը նույնն է, թե հայտարարես, որ մինչև Հայաստանը նավթ ու գազ չունենա՝ անվտանգության, տնտեսական զարգացման եւ ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հեռանկար չունի, անկախ այն հանգամանքից, թե ում ձեռքում կլինի իշխանության ղեկը. կատարյալ անհեթեթություն։
Եվ այսպես, պատասխանելով սույն հոդվածի առաջին մասում նշված այն հարցին, թե ի՞նչն է այսօր միավորում «Եղիազարին» ու «միաբանին»՝ կարող ենք տալ ինչպես «մետաֆիզիկական», այնպես էլ քաղաքական գնահատականներ։
Տեր–Պետրոսյանին ու Սարգսյանին այսօր միավորում է համատեղ կրած խոշոր պարտությունը հայ–թուրքական գործընթացի ժամանակ։ Երկուսն էլ ձախողվել են. մեկը որպես «ֆուտբոլի» գաղափարախոս, իսկ մյուսը՝ «նախաձեռնող»։ Սա նրանց միացնում է «մետաֆիզիակական», այն է՝ համատեղ պարտության առումով։ Նրանք այլևս սիամական երկվորյակներ են հիշեցնում։ Մեկն առանց մյուսի կորած է։ Պատկերավոր ասած՝ նրանց կապում է ֆուտբոլի գնդակը։
Իսկ թե ի՞նչն է ՀՀ առաջին ու երրորդ նախագահներին միավորում գործնական քաղաքականության առումով՝ կներկայացնեմ հաջորդիվ։
«Երկխոսությամբ» շղթայվածները – 2
«Այս ամենով հանդերձ, թեկուզ նման տխուր արդյունքով ավարտված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացը բոլորովին զուրկ չէ դրական տարրերից։ Մի կողմից՝ Թուրքիայի բնական շահագրգռվածությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում, իսկ մյուս կողմից՝ այդ կարգավորման պայմանավորումը հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում ակնկալվող տեղաշարժով, որոշ հող է ստեղծում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի խթանման համար»,– ասաց ՀԱԿ առաջնորդը (տե՛ս http://7or.am/archives/7273)։
Ավելին՝ ՀՀՇ–ի վերջին համագումարում Տեր–Պետրոսյանն արդեն գլոբալ առումով տուն գնալու բանաձև առաջարկեց և խիստ հոռետեսական գնահատականներ տվեց Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ՝ հայտարարելով, թե առանց Ղարաբաղյան հակամարտության եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման Հայաստանն անվտանգության, տնտեսական զարգացման եւ ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հեռանկար չունի, անկախ այն հանգամանքից, թե ում ձեռքում կլինի իշխանության ղեկը (տե՛ս http://blog.7or.am/archives/3872/comment-page-1)։

На президентских выборах 2008г.Левон Тер-Петросян проиграл. Претворению в жизнь лозунга «Победим!» не помогло даже то, что он «видел» Дмитрия Медведева, самозабвенно скандировал на площади Свободы имя установившего в Эчмиадзине феодальные порядки генерала («Ман-вел!, Ман-вел!») и танцевал на площади («Это революция песни и пляски»).
В 2009г. лидер АНК проиграл также и на выборах в Совет старейшин Еревана, набрав меньше голосов, чем Гагик Бегларян и АрутюнКушкян.
Политическая практика РА показывает, что потерпевшие поражение антивластные деятели становятся политическими пенсионерами или клиентами власти. Теперь давайте посмотрим, по какому пути идет Тер-Петросян.
Когда и как началось сотрудничество между «противниками»?
После того, как первый президент РА стал знаменосцем поражения, ему не оставалось ничего другого, как ограничиться идеологической победой и приветствовать начатую его бывшим соперником «футбольную» дипломатию.
«Наблюдаемые в последнее время беспрецедентные подвижки в армяно-турецких отношениях требуют особой оценки, поскольку это затрагивает один из самых жизненно важных вопросов развития Армянской государственности. Сразу же отмечу, что Армянский национальный конгресс, за исключением лишь одной из входящих в его состав организаций, является сторонником скорейшего урегулирования армяно-турецких отношений и готов в этом вопросе содействовать всем позитивным шагам, предпринимаемым властями Армении»,– отметил Тер-Петросян во время митинга 1-го мая 2009г.
И несмотря на то, что после этих слов он проанализировал ситуацию и отметил, какие плохие последствия ждут нас в результате «инициативности» Саргсяна, тем не менее он закончил свою речь такими оценками армяно-турецких отношений, под которыми подписался бы даже премьер-министр Турции Реджеп Эрдоган.
«Вместе с тем, нынешний процесс урегулирования армяно-турецких отношений, хоть и завершившийся таким плачевным итогом, не лишен положительных элементов. С одной стороны, естественная заинтересованность Турции в вопросе урегулирования армяно-турецких отношений, а с другой – обусловленность этого урегулирования ожидаемыми подвижками в армяно-азербайджанских отношениях, создают определенную почву для стимулирования процесса урегулирования Карабахского конфликта», – сказал лидер АНК (смотри: http://7or.am/ru/archives/7275).
Можно сказать, что это было первым проявлением сотрудничества Тер-Петросяна и Саргсяна и необязательно, чтобы они достигли этого сотрудничества посредством «диалога»: первый президент – человек принципиальный и может поддержать любого «инициатора» даже на расстоянии. Неслучайно, что в связи с визитом президента Турции Гюля в Ереван Левон отсрочил митинги, чтобы не помешать армяно-турецкому «сближению».
Кстати, до оглашения своих «первомайских тезисов» Тер-Петросян успел напомнить Cаргсяну, что они были друзьями и могут говорить на «ты», а на митинге 1-го марта 2009г. не исключил создание «Правительства национального единения или спасения» вместе с их «нелюбимыми» «монголо-татарами». Фактически, «путь» Тер-Петросяна от характеристики «торгующий Геноцидом» до достижения «национального согласия» с теми же «торгующими», умещается в перерыве между двумя митингами.
Жертвы «футбола»
Серж Саргсян думал, что, «флиртуя» с Турцией, он укрепит свои позиции и не считал нужным откликнуться на призывы Тер-Петросяна к «диалогу» и готовность последнего стать «конструктивной» оппозицией. Саргсян искренне верил, что добьется успеха и вполне естественно, что в такой ситуации не было смысла вступать в «диалог» с кем-то, кто изначально полностью приветствует твои действия. А о том, что Саргсян, словно первоклассник, поверил туркам и так называемому международному сообществу и был восхищен инициированным им делом, свидетельствуют его слова о том, что он отправится в Турцию лишь в случае открытой границы или же если мы будем в преддверии открытия границы.
Единственное беспокойство, а быть может и зависть Тер-Петросяна к Саргсяну, было связано с тем, что ожидаемую Нобелевскую премию за нормализацию армяно-турецких отношений получит не он, а занимающийся идеологическим плагиатом его бывший подчиненный.
Спустя недели и месяцы после старта «футбольной» дипломатии даже для Саргсяна и Тер-Петросяна стало ясно, что процесс заходит в тупик. После этого Тер-Петросян вспомнил про тщеславного и алчного католикоса Егиазара Айнтапци, ожидая «диалога» за закрытыми дверями.
Как известно, «гибкий» председатель РПА оставил без внимания и предложение лидера АНК вступить в «диалог» в рамках модели сотрудничества «Егиазар Айнтапци иэчмиадзинские монахи».
Правда, внешнеполитические развития привели к тому, что Саргсян не только ничего не получил от армяно-турецкого «футбола», но еще и создал трудности для Армении. Однако в плане сохранения своей власти он выиграл, поскольку позорное поражение «инициативности» касалось также и его «оппонентов», которые во внутриполитической борьбе решили пойти домой. Иными словами, даже после полного провала Саргсян остался на своем месте и не пожал протянутую ему «монахами» руку, поскольку, как я отметил, неменьшее поражение потерпел и закоренелый «любитель футбола», который в результате всего этого впал в политическую депрессию и стал ждать по принципу «либо осел сдохнет, либо его хозяин».
Если помните, Тер-Петросян заявил, что АНК не может осуществить смену власти в одиночку и призвал другие силы присоединиться к ним, но в то же время избрал такую политическую линию, которая исключала широкую общественную консолидацию, что еще раз доказывает, что у «монахов» доминирует подход отправления по домам и «подождем, посмотрим, что будет и когда Серж продаст Карабах, чтобы мы тоже активизировались». Иначе если Тер-Петросян действительно поставил бы цель объединить различные социальные слои и осуществить смену власти, то должен был публично изменить свои позиции относительно армяно-турецкого процесса, Карабахской проблемы и системы госуправления. Он этого не сделал. Тер-Петросян остался верен своим принципам, пошел «конституционным» путем и фактически поддержал Сержа Саргсяна.
Более того, на последнем съезде АОД Тер-Петросян уже предложил формулу отправления по домам уже в глобальном смысле и дал крайне пессимистические оценки относительно будущего Армении, заявив, что «без урегулирования Карабахского конфликта и армяно-турецких отношений у Армении нет перспективы улучшения ситуации в сферах безопасности, экономического развития и демографии, независимо от того обстоятельства, в чьих руках будет находиться руль власти».
Эти слова лидера АНК были заявлением деятеля, потерпевшего жестокое идеологическое поражение. Данные оценки Тер-Петросяна были ничем иным, как формулой капитуляции Армении, поскольку сказать, что пока армяно-турецкие отношения и Карабахский конфликт не будут урегулированы, ситуация в Армении не улучшится при любой власти, а под урегулированием понимать снятие вопроса признания Геноцида армян с внешнеполитической повестки и продвижение поэтапного варианта решения Карабахской проблемы, по которому НКР де-юре останется в составе Азербайджана, значит пойти домой и ждать коллапса.
В этих сказанных им 17 июля 2010г. словах Тер-Петросян зафиксировал то, в каком вопросе он будет оппонировать Сержу Саргсяну.
«Если власти Армении действительно заинтересованы в инициированном ими армяно-турецком сближении, то для этого, в первую очередь, они должны решить Карабахский вопрос»,– отметил апологет скоропалительного «решения» Карабахского вопроса, что напоминало функцию пятой колонны.
В последнем интервью «BBC» Тер-Петросян подтвердил свою позицию, показав, что он из тех армянских деятелей, которые в вопросе Карабаха готовы идти, по сути, на односторонние уступки, намекая заинтересованным внешним силам, что он готов быть использованным в данном вопросе в качестве «инструмента».
В плане модели развития Армении, слова Тер-Петросяна настолько антигосударственны и антинаучны, что можно просто удивляться, что Республика Армения не исчезла с политической карты мира после того, как страной руководил человек с подобным мышлением. Фактически, государство содержит в себе огромный потенциал самосохранения и может выстоять даже в случае патологически клерикально-консервативной власти.
Заметим, что представлять формулу развития страны в «сергоджановской» логике то же самое, что заявлять, что пока у Армении не будет нефти и газа, не будет перспективы улучшения ситуации в сферах безопасности, экономического развития и демографии, независимо от того обстоятельства, в чьих руках будет находиться руль власти. Это полный бред.
Итак, отвечая на указанный в первой части данной статьи вопрос о том, что сегодня объединяет «Егиазара» и «монахов», можем дать как «метафизические», так и политические оценки.
Тер-Петросяна и Саргсяна сегодня объединяют общие крупные поражения во время армяно-турецкого процесса. Оба потерпели фиаско: один – как идеолог «футбола», а другой – как «инициатор». Это объединяет их на «метафизическом» уровне, то есть, в плане общего поражения. Они напоминают сиамских близнецов: один без другого пропадет. Образно говоря, их объединяет футбольный мяч.
Ну, а что объединяет первого и третьего президентов РА в плане практической политики, рассмотрим в следующей статье.
Порабощенные «диалогом» – 2
На президентских выборах 2008г. Левон Тер-Петросян проиграл. Претворению в жизнь лозунга «Победим!» не помогло даже то, что он «видел» Дмитрия Медведева, самозабвенно скандировал на площади Свободы имя установившего в Эчмиадзине феодальные порядки генерала («Ман-вел!, Ман-вел!») и танцевал на площади («Это революция песни и пляски»).
В 2009г. лидер АНК проиграл также и на выборах в Совет старейшин Еревана, набрав меньше голосов, чем Гагик Бегларян и Арутюн Кушкян.
Как известно, «гибкий» председатель РПА оставил без внимания и предложение лидера АНК вступить в «диалог» в рамках модели сотрудничества «Егиазар Айнтапци и эчмиадзинские монахи».