Թուրքերի 74%–ը չի սիրում հայերին, 71,5%–ը՝ հրեաներին, 51,7%–ը՝ ռուսներին
Թուրքիայում հրապարակվել են «Քաղաքական, տնտեսական և սոցիալական հետազոտությունների հիմնադրամի» անցկացրած սոցիոլոգիական հարցման արդյունքները։ Դրանք պարզել են թուրքերի վերաբերմունքը տարբեր էթնոսների նկատմամբ։ Թուրքերն ամենաբացասական վերաբերմունքն են ցուցաբերել արաբների, հրեաների, հայերի, հույների, ռուսների և ամերիկացիների նկատմամբ։ Ընդհանուր առմամբ չեզոք վերաբերմունք կա եվրոպացիների նկատմամբ։ Թուրքիայի բնակիչներն ակնհայտ համակրանք ունեն միայն իրենց բարեկամ ադրբեջանցիների նկատմամբ, որոնց վստահում է հարցվածների 82%–ը։ Թուրքերի միայն 13,8%–ն է համակրում ամերիկացիներին, մինչդեռ հարցվածների 64,8%–ը հակառակ վերաբերմունքն ունի։ Արաբները ստացել են հարցվածների 33% կողմ, 39% դեմ ձայներ, իրանցիները՝ համապատասխանաբար 31% և 39,5%, հայերին չի սիրում թուրքերի 74%–ը, հրեաներին՝ 71,5%–ը, հույներին՝ 67%–ը, ռուսներին՝ 51,7%–ը։
Հարցվածների 42,6%–ը Թուրքիայի նկատմամբ ամենամեծ վտանգը տեսնում է ԱՄՆ–ից, 23,7%–ը՝ Իսրայելից, 3%–ը՝ Իրանից, 2,3%–ը՝ Հունաստանից, 2,1%–ը՝ Իրաքից։ Ռուսաստանից եկող վտանգ տեսնում է թուրքերի ընդամենը 1,7%–ը։
Հարցման մասնակիցներին հարցրել են նաև, թե ո՞ր երկրների հետ Թուրքիան պետք է համագործակցի, որպեսզի պահպանի իր երկարաժամկետ հետաքրքրությունները։ Կենտրոնական Ասիայի թուրքական երկրները և Ադրբեջանը ցուցակի առաջին հորիզոնականում են, որոնցից հետո գալիս են իսլամական երկրները, այնուհետև՝ Եվրոպական միությունը, ԱՄՆ–ը, Ռուսաստանն ու Չինաստանը։

74% турок не любят армян, 71,5% - евреев, 51,7% - русских: соцопрос в Турции
В Турции опубликованы данные соцопроса, проведенного Фондом политических, экономических и социальных исследований (SETA), которые отражают отношение турок к различным этносам, сообщает «Регнум» со ссылкой на турецкую газету «Hurriyet Daily News».
Наиболее отрицательное отношение респонденты продемонстрировали в отношении арабов, евреев, армян, греков, русских и американцев, пишет газета. В целом нейтрально воспринимаются европейцы. С явной симпатией жители Турции относятся лишь к родственным им азербайджанцам, которым доверяют 82% респондентов.
Европейцы могут рассчитывать на доброжелательное отношение среди 36,6% опрошенных, в основном - среди молодежи, тогда как 35% заявили, что не испытывают особо теплых чувств к жителям «Старого Света». Лишь 13,8% турок симпатизируют американцам, тогда как противоположной точки зрения придерживаются 64,8%. Арабы набрали 33% голосов «за» и 39% «против», иранцы  - соответственно 31%. и 39,5%. Армян не любят 74% турок, евреев - 71,5%, греков - 67%. Русских не жалуют 51,7% респондентов, большинство которых женщины.
Впрочем, негативное отношение к представителям других наций снижается по мере роста образовательного уровня опрошенных.
Вполне симпатичными видятся представители тюркских этносов 31% опрошенных; далее расположились зарубежные мусульмане (26%), европейцы (23%), американцы (11,8%). Меньше всего поклонников у русских и китайцев (по 8,1%).
42,6% опрошенных чувствуют наибольшую угрозу для Турции со стороны США, 23,7% - со стороны Израиля, 3% - Ирана, 2,3% - Греции, 2,1% - Ирака. Угрозу в лице России видят всего 1,7% турок.
Участников также спросили о том, с какими странами Турция должна сотрудничать, чтобы поддержать свои долгосрочные интересы. Тюркские республики Центральной Азии и Азербайджан были в верхней части списка с 31%, а затем исламские страны с 26%, Европейский Союз с 23,1%, Соединенные Штаты с 11,8%. Россия и Китай - в конце списка с 8,1%.