Հեղափոխություն և հակահեղափոխություն – 6
Իշխանությանը տերպետրոսյանական «ընդդիմությունը» ձեռնտու է մի շարք առումներով և բնական է, որ Սերժ Սարգսյանից ու Ահարոն Ադիբեկյանից մինչև վերահսկելի եթեր՝ լծվել են Լևոն Տեր–Պետրոսյանի գովքն անելու և նրա դրական PR–ն ապահովելու գործին։
Տեր–Պետրոսյանն էլ իր հերթին է Ս. Սարգսյանի համար ներքին ու արտաքին բարենպաստ ֆոն ապահովում և ներիշխանական պայքարի ժամանակ սատարում նրան։ Կոալիցիոն նոր հուշագիր ստորագրելը, ընդդիմադիր նոր ֆորմատի ձևավորման դեմ իշխանական գործիչների ու լևոնականների քարոզչական համատեղ արշավ տանելը, սերժա–լևոնական կայացած ու կայացվելիք պայմանավորվածություններից դուրս գտնվող Րաֆֆի Հովհաննիսյանի վրա «ցեխ» շպրտելը, «Ազատության հրապարակի գրավում» վերնագրով թատրոն կազմակերպելը և նմանատիպ այլ գործողությունները՝ Սարգսյանի դիրքերն իշխանական թիմում ուժեղացնելու և Տեր–Պետրոսյանին օժանդակելու շարքից են։ Ու կապ չունի, որ ՀԱԿ հանրահավաքում քննադատվում է Սարգսյանը ու պահանջվում նրա հրաժարականը (թեև արդեն Սարգսյանի հրաժարականը Տեր–Պետրոսյանը չի էլ պահանջում ու «մոռացել» է «ավազակապետություն» և «մոնղոլ–թաթարներ» որակումների մասին)։
Սարգսյանի հրաժարականն ավելի սրտաճմլիկ ձևով պահանջում էր նաև Արտաշես Գեղամյանը։ Հետո ի՞նչ։
Ելնելով քաղաքական գործընթացների բնույթից՝ Տեր–Պետրոսյանի խնդիրը հանրային լարվածության գոլորշին բաց թողնելն է՝ դրա դիմաց ԱԺ–ում մեկ–երկու տասնյակ պատգամավորական մանդատներով հաստիքային ընդդիմություն դառնալու դիմաց։ Սա՛ է «արժանապատիվ» որակված գործարքի իրական բովանդակությունը։
-Ես գիտեմ, եղան չարամիտ վերլուծություններ, որոնք անգամ այդ արձագանքները փորձեցին ներկայացնել որպես գործարք իշխանությունների և Կոնգրեսի, կամ իշխանությունների ու հասարակության միջև։ Եթե անգամ դա այդպես է, դա ամենապատվաբեր գործարքն է։ Ավելի է արժանապատիվ գործարք, քան իշխանության և հասարակության միջև, գոյություն չունի,– Ազատության հրապարակի հարթակից մարտի 17–ին հայտարարեց Տեր–Պետրոսյանը՝ հավաքվածներին ներքաշելով իր գործարքային տիրույթ։
Եթե չեք մոռացել՝ Արթուր Բաղդասարյանն էլ մոտավորապես նման ձևակերպումներով գործարքի գնաց Սերժ Սարգսյանի հետ, բայց նա այնքանով պարկեշտ գտնվեց, որ չասաց, թե սա գործարք է իշխանության ու հասարակության միջև։ Բաղդասարյանը, թերևս, գիտակցում էր, որ վատ բան է անում ու այնքան ցինիկ չէր, որ իր անձնական շահերին առնչվող գործարքին հասարակական մասնակցություն ապահովեր։
ՕԵԿ առաջնորդը հետագայում ասաց, թե եթե չմիանար Սարգսյանին, ապա 2008–ի մարտի 1–ին զոհերն ավելի շատ կլինեին ու դարձավ ՀՀԿ–ի սերժսարգսյանական թևի կցորդը։
Տեր–Պետրոսյանը Արթուր չէ։ Նա սիրում է հանրահավաքային «քվեարկությամբ» գնալ գործարքների, իսկ եթե մինչև այդ զոհեր են եղել, ապա նրանց հետ ՀԱԿ առաջնորդն իր հաշիվները փակում է գլխագին նշանակելով ($1.000.000), իսկ քաղբանտարկյալների մասով էլ՝ «մոնղոլ–թաթարից» ներում խնդրելով:
Հիմա ասում են, թե ի՞նչ վատ բան կա սերժա–լևոնական երկխոսության մեջ՝ եթե այդպիսին կայանա կամ եթե նույնիսկ կայացել է։ Երկխոսության մեջ, իրոք, վատ բան չկա, բայց հարցն այն է, թե ինչի՞ շուրջ են երկխոսում կողմերը և ի՞նչ օգուտ դրանից հանրությանը։ Սա՛ է խնդիրը։
Նկատենք, որ Տեր–Պետրոսյանը բավական ազնիվ է ու չի թաքցրել Սարգսյանի հետ «երկխոսության» իրական նպատակի մասին։ Նպատակ, որը տեղավորվում է Տեր–Պետրոսյանի կողմից հրապարակավ առաջարկած Եղիազար Այնթապցու և էջմիածնական միաբանների համագործակցության սխեմայի մեջ, ըստ որի՝ Սերժ Սարգսյանը մնում է իշխանության ու վերարտադրվում, իսկ տերպետրոսյանականներից մի քանիսը հնարավորություն են ստանում դառնալ խորհրդարանական հաստիքային ընդդիմություն։ Դա է պատճառը, որ ՀԱԿ առաջնորդը ծպտուն անգամ չհանեց կոալիցիոն նոր հուշագրի մասին ու չքննադատեց Սարգսյանի վերարտադրմանը նպաստող այդ փաստաթուղթը։ Ճիշտ հակառակը՝ Տեր–Պետրոսյանն իր խնամի Դ. Շահնազարյանի շուրթերով հայտարարեց, որ ՀԱԿ–ը թույլ չի տա Ս. Սարգսյանի դիրքերին սպառնացող ներիշխանական ապակայունացում ու դեռ մի բան էլ ավելացրեց, թե ՀՀ նախագահը վայելում է Արևմուտքի լիակատար աջակցությունը։ Այսինքն՝ Տեր–Պետրոսյանն իր մասով աջակցեց կոալիցիոն նոր հուշագրի ստորագրմանը, և այդ օրերին, իշխանական մամուլի հետ համատեղ, տեղեկատվական տեռորի էր ենթարկում հուշագրի ստորագրումից ամեն կերպ խուսափող ԲՀԿ–ին։
Համաձայնե՛ք, որ «Սերժիկ՝ հեռացի՛ր» գոռացող զանգվածի առաջնորդների կողմից Սարգսյանին նման ձևով սատարելն ու ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարին ներքին դիմադրություն ցուցաբերողի դեմ հակաքարոզչություն վարելը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ յուրօրինակ կոալիցիոն հուշագրի առկայություն արդեն Սերժ Սարգսյանի ու Լևոն Տեր–Պետրոսյանի՛ միջև։
Ընդդիմադիր գործիչը որևէ կերպ չպետք է մտահոգվեր ներիշխանական ապակայունացմամբ, մանավանդ երբ քաղաքական ասպարեզ ես վերադարձել իշխանական բուրգը կազմաքանդելու կարգախոսով, ինչը ենթադրում է, որ պետք է առնվազն չխոչընդոտես ներիշխանական կոնֆլիկտի էսկալացիային։ Այնինչ...
Եթե Տեր–Պետրոսյանն ընդդիմադիր է Սարգսյանին, ապա միայն «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը մինչև վերջ չտանելու և թուրք–ադրբեջանական տանդեմի ցանկությունները Հայոց ցեղասպանության ու Ղարաբաղի մասով չբավարարելու հարցում, ինչի մասին անուղղակիորեն նա ևս մեկ անգամ ասաց BBC–ին տված հարցազրույցում։
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանի զարգացման բանալին ՀՀ առաջին նախագահը տեսնում է «Առանց Ղարաբաղյան հակամարտության եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման՝ Հայաստանն անվտանգության, տնտեսական զարգացման եւ ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հեռանկար չունի՝ անկախ այն հանգամանքից, թե ում ձեռքում կլինի իշխանության ղեկը» բանաձևի շրջանակներում, իսկ դա նշանակում է, որ ՀԱԿ–ն ապագա խորհրդարանում հայտնվելով՝ պահանջելու է հայ–թուրքական արձանագրությունների արագ վավերացում։ Նրանց ֆոնին Սերժ Սարգսյանը կդառնա ազգային–պետական գործիչ։ Դրա համար էլ Սարգսյանի համար Տեր–Պետրոսյանը պարզապես գտածո է։
Սարգսյանի երազանքն է նման «ընդդիմություն» ունենալը. հենց «ֆուտբոլ» ես նախաձեռնում՝ ողջունում են, իսկ հենց հետքայլ ես անում «ֆուտբոլից»՝ քննադատում են։
Հեղափոխություն և հակահեղափոխություն
Եվ այսպես. Սերժ Սարգսյանը, չունենալով հանրային հենարան ու լեգիտիմության անհրաժեշտ պաշար, կարողանում է պահել աթոռը։ Սարգսյանի հանրային աջակցության այդ բացը լրացնում է նրա գործընկեր ու հայկական նեոբոլշևիզմի գաղափարական հայր (կամ պապի՝ ինչպես կուզեք) Լևոն Տեր–Պետրոսյանը՝ փաստացի մարելով բողոքական տրամադրություններն ու ձգտելով չեզոքացնել Սարգսյանի համար ոչ ցանկալի տիրույթում այդ նույն զանգվածի հայտնվելու հնարավորությունը։ Այսինքն՝ երդվյալ հակահեղափոխական ՀԱԿ առաջնոդը, միանալով նեոբոլշևիկյան հեղափոխություն անող Սարգսյանին, փաստացի հակահեղափոխություն է իրականացնում Հայաստանում։ Արդյունքում ստացվում է, որ ով Սարգսյանին խանգարում է (ներկա ռեժիմը չընդունող լայն զանգվածները)՝ նա էլ միևնույն ժամանակ օգնում է նրան, եթե փոփոխությունների իր հույսը կապում է «սահմանադրական» ճանապարհով գնացող ու Սարգսյանի հետ «շախմատ» խաղացող Տեր–Պետրոսյանի հետ։ Ասել է թե՝ երկրին անհրաժեշտ հեղափոխական փոփոխությունների պահանջ ներկայացնող քաղաքականապես ակտիվ մարդկանց մի մասն իրականում ծառայում է սերժա–լևոնական հակահեղափոխությանը, ինչը փորձ է արվում թաքցնել այդ երկու գործիչների «հակամարտության» քողի տակ։
Եթե այսպես շարունակվի, ապա փոփոխություններ, անշու՛շտ, կլինեն, բայց դրանից հանրության լայն շրջանակները չեն օգտվի։ Ի՞նչ օգուտ փողի գաղափարախոսությամբ առաջնորդվողի ու հայկական ֆաշիզմի մոլեռանդ առաջնորդի «երկխոսությունից»։ Ի՞նչ օգուտ թուրքմենբաշիական մտածողությամբ կրիմինալի ու երդվյալ նեոբոլշևիկի համատեղ իրականացրած հակահեղափոխությունից։ Իսկ այն, որ մեզանում հիմա հանրության հեղափոխական էներգիան ծառայեցվում է սերժա–լևոնական հակահեղափոխությանը՝ չեն ընդունում կամ չտեսնելու են տալիս միայն զոմբիները և նրանք, ովքեր անձնական շահ ունեն այդ հակահեղափոխությունից։
Այսինքն՝ այն մեղադրանքները, որոնք պայքարի պատրաստ շատերի կողմից ներկայացվում են ՀԱԿ–ի ղեկավարությանը, թե հեղափոխություն չեն անում՝ այնքան էլ չի համապատասխանում իրականությանը։ Տեր–Պետրոսյանը լավ էլ հեղափոխություն է անում ու զանգվածներին մասնակից դարձնում այդ ամենին։ Պարզապես մարդիկ, ովքեր «Սերժիկ՝ հեռացի՛ր» են գոռում, բայց գտնվում են Տեր–Պետրոսյանի կառավարման ներքո՝ իրականում ակամայից սատարում են նույն Սերժ Սարգսյանին ու իրենց կառավարելիությամբ նպաստում այս ռեժիմի վերարատադրմանը՝ հակահեղափոխությանը։
Հետևաբար՝ բոլոր այն քաղաքական ուժերն ու անհատները, ովքեր չեն ընդունում մեզանում առկա համակարգի գոյությունը, չեն հանդուրժում Սերժ Սարգսյանի գլխավորած վարչախմբին, կողմ են խորհրդարանական կառավարման համակարգով Նոր Սահմանադրությամբ Նոր Հայաստան ունենալուն՝ պետք է ձևավորեն այլընտրանքային գաղափարական բևեռ։
Ելնելով վերը նշվածից՝ արհեստական ու անհեթեթ եմ գնահատում բոլոր այն կոչերը, թե պետք է ընդդիմադիր դաշտը համախմբել։ Արհեստական այն առումով, որ եթե Տեր–Պետրոսյանին համարում ես ընդդիմադիր ու աշխատում համախմբվել նրա հետ, ապա դա նույնն է, թե կոչ անես համախմբվել Սերժ Սարգսյանի հետ, որպեսզի տապալես ... Սերժ Սարգսյանին։ Ասածս այն է, որ Տեր–Պետրոսյանն ու Սարգսյանը նույն մեդալի տարբեր երեսներն են ու պարզապես ծիծաղելի է «ընդդիմադիր» ձևակերպումը տալ ՀԱԿ առաջնորդին։ Կոնգրեսի շարքերն իրոք ընդդիմադիր են, բայց նրանք քաղաքական որոշումների կայացման վրա ազդեցություն չունեն և ընդամենը դարձել են գործիք ու առևտրի առարկա Տեր–Պետրոսյանի ձեռքում։ Այս ռեժիմին ընդդիմադիր բոլոր ուժերի փոփոխության գնալու ջանքերն, իրոք, անհրաժեշտ է համախմբել, բայց այլ ուղղությամբ և այլ ձևաչափով։
Սերժա–լևոնական նեոբոլշևիկյան հակահեղափոխությանը պետք է հակադրել ազգային–դեմոկրատական հեղափոխությունը, որի հանրային բազան շատ ավելի լայն է, բայց դեռ չկազմակերպված։
Հատուկ կուզենայի տարանջատել ՀԱԿ–ի անդամ շատ ու շատ մարդկանց և Լևոն Տեր–Պետրոսյանի նեղ թիմին, ինչպես նաև իշխանական շրջանակներին, այդ թվում՝ ՀՀԿ–ի մեծ մասին և Սերժ Սարգսյանին (ՕԵԿ–ին, հասկանալի պատճառներով, չեմ հաշվում)։
Պետք է հասկանալ, որ սերժա–լևոնական գործակցության նեղ տիրույթից դուրս գտնվող անխտիր բոլոր ուժերն ու անհատները (փաստացի՝ հանրության ճնշող մեծամասնությունը) ունեն ընդհանուր շահ և ընդհանուր թիրախ, այնպես ինչպես ժամանակին ընդհանուր շահ ունեին Ռիբենտրոպ–Մոլոտով պակտից դուրս գտնվող երկրները։ Իսկ դա նշանակում է, որ ազգային–դեմոկրատական հեղափոխությունը հանրային կոնսոլիդացիայի մեծ պոտենցյալ և հսկայական ռեսուրսներ ունի, ինչը, համոզված եմ, հաջողության գրավականն է։ Եթե համընդհանուր ճակատով պայքար չմղվի սերժա–լևոնական պակտի դեմ, ապա Հայաստանը կհայտնվի այն վիճակում, ինչ վիճակում որ հայտնվեցին եվրոպական երկրները՝ չգիտակցելով Ռիբենտրոպ–Մոլոտով պակտի կործանարար բնույթը։ Ուրեմն այլընտրանք չկա. կա՛մ երկրում հաստատվում է հաստիքային ընդդիմությամբ «մեկ օլիգարխի տնտեսություն», որը կործանարար կլինի ՀՀ–ի համար, կա՛մ մենք կձևավորենք նոր՝ ժողովրդավարական ու արդիական տնտեսաքաղաքական համակարգ, ինչը մեր պետության զարգացման ու ՀՀ քաղաքացիներիս բարեկեցության միակ երաշխիքն է։
Վերջնականապես հստակեցնենք. պայքարի մի կողմում Սարգսյանի ու Տեր–Պետրոսյանի նեղ շրջապատն է, իսկ մյուս կողմում այդ շրջանակից դուրս գտնվող բոլոր սուբյեկտները՝ սկսած պետական ապարատից մինչև խորհրդարանական ու արտախորհրդարանական քաղաքական ուժեր, հասարակական խմբեր և անհատներ։
Ի դեպ, պարտադիր չէ, որ սերժա–լևոնական դաշտից դուրս գտնվողները միավորվեն։ Կարելի է գնալ մի քանի շարքերով։ Ամեն ինչ շատ բնական պետք է լինի։ Բայց պարտադիր է, որ բոլորիս թիրախը լինի երկգլխանի իշխանությունը, այն է՝ գործող համակարգը, դրա հիմնադիր նախագահը և օրվա իշխանության կրողը։

Революция и контрреволюция – 6
Тер-петросяновская «оппозиция» выгодна властям по ряду причин, и естественно, что от Сержа Саргсяна и Агарона Адибекяна до контролируемого эфира – все занялись восхвалением Левона Тер-Петросяна и обеспечением его положительного пиара.
Тер-Петросян тоже в свою очередь обеспечивает для Саргсяна благоприятный внутренний и внешний фон и поддерживает его во время внутривластной борьбы. Подписание нового коалиционного меморандума, проведение совместной серже-левоновской пропаганды против формирования нового оппозиционного формата, поливание «грязью» находящегося за рамками состоявшихся и предстоящих серже-левоновских договоренностей Раффи Ованнисяна, театральная постановка под названием «Завоевание площади Свободы» и другие подобные действия, направленные на усиление позиций Саргсяна в команде власти и содействие Тер-Петросяну.
И не имеет никакого значения, что на митинге АНК критикуют Саргсяна и требуют его отставки (хотя Тер-Петросян уже даже и не требует отставки Саргсяна, «забыв» о том, что называл действующий режим «бандократией» и «монголо-татарами»).
Отставку Саргсяна (причем, более душераздирающе) требовал и Арташес Гегамян. Ну и что?
Учитывая характер политических процессов, задача Тер-Петросяна заключается в том, чтобы выпустить пар общественного напряжения, получив взамен 10-20 депутатских мандатов в НС и став штатной оппозицией. Таково реальное содержание сделки, охарактеризованной как «достойнейшая».
«Я знаю, что была злобная аналитика, которая даже эти отзывы попыталась представить как сделку между властями и Конгрессом или властями и обществом. Даже если это так, то это достойная сделка, потому что нет более достойных сделок, чем сделки между властью и обществом», заявил Тер-Петросян в ходе митинга 17-го марта, втянув собравшихся в свою сделку.
Если не забыли, то примерно с подобными формулировками пошел на сделку с Сержем Саргсяном и Артур Багдасарян, но он оказался настолько порядочным, что не стал врать и говорить, что это сделка между властями и обществом. Багдасарян, наверное, осознавал, что совершает плохой поступок и не был столь циничен, чтобы вовлечь общество в связанную с сугубо личными интересами и выгодами сделку.
Лидер партии «Оринац еркир» в дальнейшем сказал, что если бы он не присоединился к Саргсяну, то 1-го марта 2008г. жертв было бы намного больше, и стал придатком саргсяновского крыла РПА.
Тер-Петросян не Багдасарян. Он любит идти на сделки, получая «добро» на митинговых «голосованиях», а если до этого были жертвы, то лидер АНК закрывает свои счета, назначая цену за каждого ($1.000.000). Ну, а по части политзаключенных он просит у «монголо-татар» помилования.
Сейчас вопрошают, мол, что плохого в серже-левоновском диалоге, если таковой состоится или даже состоялся. В диалоге, действительно, нет ничего плохого, но вопрос в том, вокруг чего ведут диалог стороны и какая от этого польза обществу. Вот в чем проблема!
Заметим, что Тер-Петросян достаточно честен и не стал скрывать реальную цель «диалога» с Саргсяном. Цель, которая умещается в публично предложенную Тер-Петросяном схему сотрудничества «Егиазар Айнтапци и эчмиадзинские монахи», согласно которой,  Серж Саргсян остается у власти и воспроизводится, а несколько тер-петросяновцев получают возможность стать штатной парламентской оппозицией. В этом причина того, что лидер АНК не проронил ни слова о новом коалиционном меморандуме и не раскритиковал способствующий воспроизводству власти Саргсяна данный документ. Как раз наоборот, Тер-Петросян устами своего свата Д. Шахназаряна заявил, что АНК не допустит угрожающей позициям С. Саргсяна внутривластной дестабилизации, добавив, что президент РА пользуется полной поддержкой Запада. То есть, Тер-Петросян по мере своих возможностей посодействовал подписанию нового коалиционного меморандума, совместно с властной прессой подвергнув информационному террору всеми способами избегавшую подписания меморандума партию «Процветающая Армения».
Согласитесь, что подобная поддержка Саргсяна со стороны лидеров масс, кричащих «Сержик, уходи!», и антипропаганда против тех, кто проявляет внутреннее сопротивление «гибкому» лидеру АНК, является ничем иным, как свидетельством своеобразного коалиционного меморандума, но уже между Сержем Саргсяном и Левоном Тер-Петросяном.
Оппозиционный деятель не должен был никоим образом беспокоиться о внутривластной стабильности, тем более, если он вернулся на политическую арену, чтобы разрушить пирамиду власти, а это предполагает, что, по меньшей мере, не будешь препятствовать эскалации внутривластного конфликта.
Если Тер-Петросян оппозиционен к Саргсяну, то только в вопросах недоведения «футбольной» дипломатии до конца и неудовлетворения желаний турецко-азербайджанского тандема по части процесса признания Геноцида армян и Карабахской проблемы, о чем косвенно он еще раз заявил во время интервью «BBC».
Как известно, ключ к развитию Армении первый президент РА видит в рамках формулы «Без урегулирования Карабахского конфликта и армяно-турецких отношений у Армении нет перспективы улучшения ситуации в сферах безопасности, экономического развития и демографии, независимо от того обстоятельства, в чьих руках будет находиться руль власти», а это значит, что оказавшись в будущем парламенте АНК, будет требовать скорой ратификации армяно-турецких протоколов. На их фоне Серж Саргсян станет национально-государственным деятелем. Именно поэтому Тер-Петросян является находкой для Саргсяна.
Саргсян мечтает о такой «оппозиции», которая приветствует, когда инициируешь «футбол» и критикует, когда отступаешь от «футбола».
Революция и контрреволюция
Итак, Сержу Саргсяну, не имеющему общественной опоры и необходимого резерва легитимности, удается сохранять свою власть.  Этот дефицит общественной поддержки восполняет его партнер и идейный отец армянского необольшевизма (или дедушка) Левон Тер-Петросян, фактически, погашая протестные настроения масс и стремясь нейтрализовать возможность перехода этих масс в нежелательное для Саргсяна поле. То есть, закоренелый контрреволюционер Тер-Петросян, присоединяясь к делающему необольшевистскую революцию Саргсяну, фактически, проводит в Армении контрреволюцию. В результате выходит, что те, кто мешают Саргсяну (широкие массы непринимающих нынешний режим), в то же время помогают ему, если связывают свою надежду на перемены с идущим «конституционным» путем и играющим с Саргсяном в «шахматы» Тер-Петросяном. Иными словами,  часть политически активных граждан, требующих необходимые стране революционные перемены, в действительности, служит серже-левоновской контрреволюции, что пытаются скрыть под завесой «противостояния» этих двух деятелей.
Если так продолжится, то перемены, безусловно, произойдут, но широкие круги общества не смогут насладиться ими. Какая польза от «диалога» руководствующегося идеологией денег и ярого лидера армянского фашизма? Какая польза от совместно осуществленной криминальными элементами с туркменбашистким мышлением и заклятыми необольшевиками контрреволюции? А то, что сейчас революционную энергию у нас пытаются направить в русло серже-левоновской контрреволюции, не признают или делают вид, что не замечают только «зомби» и те, кто имеет личную выгоду от этой контрреволюции.
То есть, обвинения в том, что  руководство АНК не идет на революцию, которые предъявляют им многие готовые к борьбе члены движения, не так уж и соответствуют действительности. На самом деле, Тер-Петросян делает революцию и вовлекает во всё это массы. Просто люди, которые кричат «Сержик, уходи!», но находятся под влиянием Тер-Петросяна, в действительности, невольно поддерживают того же Сержа Саргсяна и своей управляемостью способствуют контрреволюции – воспроизводству данного режима.
Следовательно, все те силы и отдельные деятели, которые не принимают существование действующей  у нас системы, не могут смириться с возглавляемым Сержем Саргсяном режимом, выступают за построение Новой Армении с Новой Конституцией и парламентской системой управления, должны сформировать альтернативный идеологический полюс.
Учитывая вышеуказанное, считаю искусственными и нелепыми все призывы о том, что нужно сконсолидировать оппозиционное поле. Искусственные в том плане, что если считаешь Тер-Петросяна оппозиционером и пытаешься сплотиться вокруг него, то это то же самое, что призвать сплотиться вокруг Сержа Саргсяна, чтобы свергнуть… Сержа Саргсяна. Иными словами, Тер-Петросян и Серж Саргсян являются двумя сторонами одной и той же медали и просто смешно называть лидера АНК оппозиционером. Рядовые члены АНК действительно оппозиционно настроены, но они не влияют на принятие политических решений и стали всего лишь инструментом и предметом торга в руках Тер-Петросяна. Направленные на перемены усилия всех оппозиционных данному режиму сил, действительно, необходимо объединить, но в другом направлении и в другом формате.
Серже-левоновской необольшевисткой контрреволюции нужно противопоставить национально-демократическую революцию, социальная база которой гораздо шире, но еще не организована.
Хотел бы отделить очень многих членов АНК от тесного окружения Левона Тер-Петросяна, а также властные круги, в том числе большую часть РПА, от Сержа Саргсяна (партия «Оринац еркир», по понятным причинам, не в счет).
Нужно понять, что все без исключения силы и отдельные деятели, находящиеся вне серже-левоновского сотрудничества (фактически, подавляющее большинство общества), имеют общий интерес и общую мишень так же, как в свое время общий интерес имели оставшиеся в стороне от пакта Риббентропа-Молотова страны. А это значит, что национально-демократическая революция имеет большой потенциал и огромные ресурсы для общественной консолидации, что, убежден, является залогом успеха. Если борьба против серже-левоновского пакта не будет вестись единым фронтом, то Армения окажется в том состоянии, в котором оказались европейские страны, не осознав губительный характер пакта Риббентропа-Молотова.
А, значит, альтернативы нет: либо в стране утверждается «экономика одного олигарха» со штатной оппозицией, что будет губительно для РА, либо мы сформируем новую – демократическую и современную политико-экономическую систему, что является единственной гарантией развития нашего государства и благосостояния граждан РА.
Окончательно проясним: с одной стороны политического «ринга» находятся Саргсян и тесное окружение Тер-Петросяна, а с другой стороны – находящиеся вне этих рамок все остальные субъекты, начиная с госаппарата, парламентских, внепарламентских политических сил до социальных групп и отдельных граждан.
Кстати, необязательно, чтобы все находящиеся вне серже-левоновского поля субъекты объединились. Можно пойти несколькими рядами. Всё должно быть естественно. Но обязательно, чтобы мишенью для всех нас была двуглавая власть, а именно, действующая система, основавший ее президент и носитель сегодняшней власти.